Jak zwiększyć ruch w sklepie internetowym? Podpowiadamy, które metody i kanały marketingu sprawdzają się najlepiej. Warto przeczytać artykuł.

5 sposobów na zwiększenie ruchu w sklepie internetowym

Założenie sklepu internetowego nie powinno stanowić większego problemu, zwłaszcza dziś, gdy rynek oferuje wachlarz łatwych w obsłudze platform sprzedażowych. Prawdziwym wyzwaniem jest zwrócenie uwagi konsumentów i zachęcenie ich do odwiedzenia sklepu. Ze względu na niski próg wejścia do branży e-commerce, przedsiębiorcy działający w tym sektorze muszą liczyć się z coraz większą konkurencją. Z tego względu działania marketingowe związane z pozyskiwaniem ruchu mają jeszcze większe znaczenie niż wcześniej.

Przygotowaliśmy 5 skutecznych sposobów na zwiększenie ruchu w sklepie internetowym. Sprawdź koniecznie!

1. Inteligentne kampanie produktowe

Płatne kampanie reklamowe utworzone w systemie Google Ads to sposób na bardzo szybkie efekty. Dobrze skonfigurowana reklama może być widoczna zaraz po opublikowaniu. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla sklepów, które wprowadzają sezonowe promocje, ale nie tylko.

Jedną z opcji dostępnych w Google Ads są inteligentne kampanie produktowe. Od innych różnią się tym, że są niemal w pełni zautomatyzowane. System na podstawie mechanizmów samouczących dobiera odpowiednie miejsca wyświetlania reklam, stawki, kreacje itp. Wszystko po to, aby w czasie rzeczywistym odpowiadać na zmieniające się potrzeby użytkowników. Jako reklamodawca musisz tylko:

 • skonfigurować konto Google Merchant Center i połączyć je z Google Ads,
 • stworzyć i przesłać plik produktowy,
 • utworzyć kampanię i wprowadzić podstawowe ustawienia,
 • przesłać materiały do reklam,
 • ustalić budżet.

Inteligentna kampania produktowa pozwoli Ci zwiększyć ruch w sklepie internetowym, przy Twoim minimalnym wkładzie w konfigurację reklam.

2. Ruch organiczny z fraz long tail

O SEO od dawna mówi się, że jest podstawą marketingu internetowego. To prawda, w końcu większość ruchu w sieci to ruch organiczny, czyli pochodzący właśnie z naturalnych wyników wyszukiwania.

Sklepy internetowe nie powinny zatem bagatelizować pozycjonowania. Większość konsumentów rozpoczyna poszukiwanie produktów właśnie w wyszukiwarce. Jeśli Twoja witryna znajdzie się w wynikach wyszukiwania, masz o wiele większe szanse na pozyskanie ruchu, a także nowego klienta.

W przypadku sklepów internetowych rekomendowane jest pozycjonowanie głównie na frazy long tail, czyli długiego ogona np. „komoda do sypialni białe drewno”. Takie frazy mają niską średnią liczbę wyszukiwań, ale najczęściej przyciągają klientów zdecydowanych na zakup. Jeśli wykorzystasz kilkadziesiąt fraz long tail, możesz pozyskać bardzo wartościowy ruch.

Pozycjonowanie organiczne posiada również inne elementy, o których warto pamiętać, takie jak:

 • optymalizacja meta danych,
 • przyjazne adresy URL,
 • prawidłowa struktura nagłówków,
 • wydajność strony,
 • bezpieczeństwo,
 • Link building (LB) – linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne,
 • responsywny design,
 • optymalizacja pod kątem UX.

3. Merytoryczny content na blogu

Marketing nie musi być drogi czy agresywny. Najlepszym przykładem tego jest content marketing, a dokładniej blog firmowy. Z takiej formy promocji korzysta coraz więcej firm, gdyż jest po prostu skuteczna.

Regularne publikowanie artykułów uznawane jest za jedną z najskuteczniejszych i do tego najtańszych metod zdobywania wartościowego ruchu. Według danych dostępnych na portalu HubSpot, strony, na których regularnie pojawiają się wpisy blogowe, pozyskują aż o 55% więcej odwiedzin niż strony bez bloga.

Content marketing wpływa pozytywnie zarówno na wizerunek marki, zadowolenie użytkowników, jak i pozycję strony w rankingu Google. Tak wiele korzyści dzięki jednej niedrogiej strategii – warto to wykorzystać!

Na blogu możesz publikować poradniki dotyczące użytkowania Twoich produktów, rozwiązywać problemy klientów, tworzyć rankingi, a także bezpośrednio zachęcać do zakupu. Pamiętaj tylko o wartości dla odbiorców oraz o prawidłowej optymalizacji pod kątem SEO (SEO copywriting).

4. Optymalizacja plików graficznych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Google Images, czyli Google Grafika, to doskonałe miejsce do pozyskania dodatkowego ruchu na stronie. Użytkownicy często przeglądają zdjęcia interesujących ich produktów, a następnie przechodzą do linkowanej pod plikiem graficznym strony.

To znaczy, że jeśli odpowiednio zoptymalizujesz zdjęcia w swoim sklepie internetowym, masz dużą szansę na zwiększenie liczby odwiedzin. Taka strategia sprawdza się zwłaszcza w przypadku branży odzieżowej i meblarskiej, jednak nie oznacza to, że musisz z niej rezygnować, jeśli sprzedajesz inne produkty.

Co zrobić, aby zdjęcia znalazły się wysoko w rankingu Google Images? Tak jak w przypadku stron, trzeba je po prostu zoptymalizować pod kątem SEO. Najważniejsze aspekty to:

 • unikalna nazwa i opis;
 • opis alternatywny, zawierający słowo kluczowe;
 • wysoka jakość;
 • odpowiedni format, waga, rozmiar i rozdzielczość;
 • mapa obrazów.

5. Porównywarki cenowe

Integracja z porównywarkami cenowymi to kolejna metoda pozyskiwania ruchu dla sklepu internetowego, choć jeszcze mało znana i niedoceniana. Tymczasem ponad połowa polskich konsumentów korzysta z takich serwisów do wyszukiwania najbardziej opłacalnych ofert.

Porównywarki cenowe to specjalne platformy, które zbierają informacje na temat produktów z różnych sklepów, a następnie przedstawiają użytkownikowi najlepsze oferty. Linki prowadzą oczywiście do kart produktowych w sklepie internetowym. Jest to zatem doskonały sposób na zwiększenie ruchu.

Trzeba tylko zintegrować swoją platformę z wybraną porównywarką cenową i przygotować plik produktowy. Jeśli korzystasz z jednej z popularnych platform e-commerce, prawdopodobnie będziesz mógł wygenerować plik automatycznie. Możesz także stworzyć go samodzielnie, a następnie zapisać w rozszerzeniu XML.

Przedstawiliśmy 5 skutecznych sposobów na zwiększenie liczby odwiedzin w sklepie internetowym. Spróbuj wykorzystać je w swoim biznesie, a następnie obserwuj, jak zmieniają się statystyki dotyczące ruchu i konwersji!