Planujesz rozpocząć sprzedaż na Allegro lub Amazon sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz. W tym tekście podpowiadamy, którą platformę wybrać.

Zakupy w serwisach aukcyjnych są coraz bardziej popularne w Polsce. W tym przypadku możemy mówić o światowym trendzie, który na przestrzeni lat tylko się umocni. W Stanach Zjednoczonych, aż trzy czwarte kupujących w sieci, korzysta z Amazona. Dla firm zajmujących się handlem w internecie oznacza to konieczność wystawiania tam swoich produktów. Jeśli masz sklep internetowy, warto abyś się zastanowił nad sprzedażą na Allegro czy Amazonie. Wystawianie produktów w marketplace pozwala na dywersyfikację kanałów sprzedaży i docieranie do nowych klientów, a także ekspansję na rynki zagraniczne. To również dobry pomysł na start. Pozwoli Ci przetestować produkt, bez konieczności inwestowania w sklep internetowy.

Amazon czy warto?

Zakupy na Amazon w naszym kraju są możliwe od lat. Jednak światowy gigant dopiero w tym roku zdecydował się stworzyć sklep w polskiej wersji. Według zapowiedzi Amazon ma współpracować z Pocztą Polską. W najbliższych latach to ona ma odpowiadać za dostarczanie przesyłek. Bez wątpienia możemy mówić o dużym wydarzeniu na rynku e-commerce, które z pewnością odciśnie się zwiększeniem sprzedaży Amazon w Polsce. Niewykluczone są również przejęcia dobrze prosperujących sklepów.

Poznaj zalety Amazon

Jedną z ogromnych zalet Amazona jest czas przesyłki. W Wielkiej Brytanii standardem jest, że zamówiona wieczorem rzecz, już następnego ranka jest u odbiorcy. Ekspresowa i wygodna dostawa z pewnością skusi polskich konsumentów do zakupów na Amazon. Ponadto Amazon słynie z genialnej obsługi klienta. Czas na odpowiedź sprzedawcy nie powinien przekraczać 24 godzin. Kolejną rzeczą na plus jest duża różnorodność produktów. Amerykański gigant słynie z olbrzymiej oferty. Podobno jeśli o czymś zamarzysz albo wpadniesz na genialny pomysł nowego produktu, znajdziesz go w Amazonie.

Sprzedaż na Amazonie najważniejsze informacje

Wejście Amazon do Polski możemy uznać za nadchodzącą alternatywę dla Allegro. Duże zmiany na rynku e-commerce mogą przynieść nowe możliwość dla handlujących w sieci. Niewykluczone jest, że sprzedaż na Amazon stanie się koniecznością dla mniejszych sklepów internetowych. Nie będą one w stanie konkurować z gigantem ze stanów. Do tej pory Polacy korzystali z niemieckiej wersji serwisu. Sprzedaż na Amazonie z Polski była utrudniona, wymagała rejestracji jako podatnik VAT w Niemczech. Sam Amazon, żeby skłonić do sprzedaży firmy z naszego kraju, stworzył specjalną dedykowaną stronę https://services.amazon.pl/. W bardzo czytelny sposób przedstawia na niej zasady sprzedaży i zalety, z jakimi się ona wiąże. Po szybkiej rejestracji otrzymasz bezpłatny dostęp do serwisu. Warto pamiętać, że Amazon poza sprzedażą oferuje również usługi związane z magazynowaniem, pakowaniem, wysyłką oraz zwrotem zamawianych przez klienta towarów. To wszystko w ramach programu FBA (Fulfillment by Amazon).

Sprzedaż na Amazon koszty

Głównym kosztem związanym ze sprzedażą na Amazon jest prowizja, pobierana za każde zamówienie. Jest ona naliczana od sztuki, zależnie od kategorii. Amazon poza prowizją pobiera również stałą opłatę w wysokości 39 € plus VAT, jeśli średnia miesięczna sprzedaż wynosi co najmniej 33 sztuki. Umożliwia ona sprzedaż w pięciu europejskich sklepach z jednym kontem.

Allegro czy warto?

Allegro to marketplace o mocno ugruntowanej pozycji na Polskim rynku. Działa już od ponad 20 lat. Jest najpopularniejszą platformą sprzedażową w naszym kraju. Co roku Allegro odwiedza około 20 milionów klientów. Jest to jeden najlepiej z rozpoznawalnych serwisów aukcyjnych. Jak podaje raport Gemius “E-commerce w Polsce 2019” aż 80% badanych wymienia Allegro jako serwis e-handlu.

Zalety Allegro

Allegro to nie tylko bardzo mocno rozpoznawalna w Polsce marka, ale i wygodne zakupy. Allegro Smart zrewolucjonizowało sposób dostawy. Płacąc 49 zł rocznie, otrzymujemy darmową dostawę, zwrot przez cały rok i dostęp do specjalnych ofert. Allegro Smart, to nie tylko okazja dla kupujących, ale i dla sprzedawców. Produkty z oznaczeniem programu są częściej wybierane przez kupujących. Rezygnują oni z zakupów od innych sprzedawców, u których dostawa jest płatna. Allegro Smart to szansa na przebicie się z ofertą, zyskanie nowych klientów i zwiększenie sprzedaży.

Sprzedaż na Allegro najważniejsze informacje

Rozpoczęcie sprzedaży na Allegro, jest bardzo proste. W poradniku dla sprzedających na stronie Amazon znajdują się wszystkie instrukcje. Ponadto Allegro prowadzi swoją akademię. Na platformie szkoleniowej zamieszczają webinary, kursy i podcasty pomagające rozwijać sprzedaż, zaplanować promocję, czy dotyczące rozwoju osobistego.

Sprzedaż na Allegro koszty

Allegro dla nowych klientów ma przygotowany specjalny pakiet powitalny. Preferencyjne warunki pozwalają rozwinąć biznes. W ramach niego w pierwszym miesiącu nie jest pobierana prowizja, a abonament profesjonalny jest w cenie 39,80 zł (80% zniżki w stosunku do regularnej ceny – 199 zł). Jaka jest wysokość prowizji na Allegro? Marketplace za sprzedaż pobiera stałą prowizję, jest ona uzależniona od branży.

Amazon czy Allegro

Wybór platformy na, której zdecydujesz się sprzedawać, powinien być związany z Twoimi celami biznesowymi. Na samym początku, to ty je musisz zdefiniować. Allegro jest obecnie najbardziej popularnym marketplace w Polsce. Natomiast Amazon to szansa na rozwój sprzedaży poza granicami kraju. Kolejna rzecz to opłaty, musisz je porównać dla swojej branży na obu platformach. Warto też sprawdzić potencjał sprzedaży w danej branży. Musisz też pamiętać o narzuconych przez Allegro i Amazon wymaganiach. Oba serwisy przykładają bardzo dużą wagę do obsługi klienta. Na rynku jest bardzo dużo firm, które specjalizują się w doradztwie sprzedaży na Allegro czy Amazon. Jeśli nadal się wahasz, rozmowa ze specjalistą może być bardzo przydatna.

A może nie warto wybierać?

Sprzedajesz już na jednej z platform i myślisz nad wejściem na kolejną? A może chcesz wystawiać swoje produkty na Allegro i Amazon jednocześnie? To nie jest niemożliwe, ani bardzo czasochłonne. Wystarczy integracja z systemem ERP np. IDEAerp. Dzięki niej zautomatyzujesz sprzedaż w marketplace i sklepie internetowym. Co to dla Ciebie oznacza? Ogromną oszczędność czasu i niesamowite ułatwienie w prowadzeniu sprzedaży online. Wystarczy, że zalogujesz się w panelu IDEAerp, dodasz produkty, a cały proces odbędzie się sam! IDEAerp jest zintegrowany z Allegro, Amazonem, ale i firmami kurierski, bramkami płatności oraz Magento, WooCommerce, PrestaShop i innymi sklepami internetowymi.