We współczesnych czasach, chcąc mieć jak największą sprzedaż oferowanych produktów, posiadanie sklepu internetowego jest niemalże konieczne. To właśnie za pośrednictwem sieci udostępniane przez nas towary mogą trafić do sporej liczby potencjalnych klientów. Możliwości w zakresie założenia i prowadzenia własnego e-biznesu jest całkiem sporo, zarówno jeśli chodzi o oprogramowanie darmowe, jak i komercyjne. W przypadku tzw. platform otwartych ogromną popularnością cieszy się skrypt PrestaShop. Co warto wiedzieć na jego temat?

Co to jest PrestaShop?

PrestaShop, jak już wyżej wspomniano, to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia sklepów internetowych w Polsce i na świecie. Jest wykorzystywana głównie do prowadzenia małych i średnich biznesów, chociaż prawidłowo skonfigurowana może bez problemu obsłużyć także te większe sklepy. Skrypt ten jest rozwijany przez społeczność programistów z całego świata na zasadzie open source. Oznacza to, że platforma jest darmowa i dostępna praktycznie dla każdego. Posiadając licencję, możemy całkowicie legalnie kopiować i modyfikować kod źródłowy. Co więcej, otwarta platforma daje możliwości tworzenia, dzielenia się i handlowania modułami, szablonami oraz integracjami.

przed zalozeniem presta pic 1

Jakie możliwości daje mi PrestaShop?

Instalacja oprogramowania jest bardzo prosta i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy informatycznej. Skrypt samodzielnie przeprowadza użytkowników przez cały proces instalacji, wyjaśniając krok po kroku, co należy robić w poszczególnych etapach. W celu zainstalowania PrestaShop wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową skryptu i pobrać jego najnowszą wersję, a następnie rozpakować i wgrać na serwer. W porównaniu z innymi oprogramowaniami dedykowanymi do tworzenia i prowadzenia sklepów internetowych PrestaShop jest dość dobrze wypośrodkowany. Dzięki temu przez wielu programistów jest określany mianem najbardziej uniwersalnego skryptu. Platforma posiada wiele szablonów dostępnych przy projektowaniu sklepu. Na chwilę obecną w bazie można znaleźć dwa tysiące gotowych układów strony i szaty graficznej, które różnią się od siebie kolorystyką, rozmieszczeniem zakładek, wzorami itp. To, co jednak najważniejsze to fakt, że PrestaShop zapewnia wiele funkcji, które są niezwykle pomocne w prowadzeniu działalności za pośrednictwem sieci. Wśród nich znajdują się między innymi systemy komentarzy i rabatów, prezentacja wybranych produktów, a także duży wybór narzędzi służących do przeprowadzania analiz zamówień. Ponadto można zdecydować się na wdrożenie płatności w obcych walutach – przeliczanie kursu walut odbywa się w trybie rzeczywistym.

przed zalozeniem presta pic 2a

Dlaczego warto uruchomić sklep na PrestaShop?

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć decyzję o uruchomieniu własnego sklepu internetowego na PrestaShop. Oprogramowanie posiada intuicyjny i łatwo przyswajalny panel administracyjny, dzięki któremu każdy użytkowników bez większych problemów może zarządzać stroną. Co ważne, panel został stworzony z myślą o osobach, które nie znają specjalistycznych sformułowań i określeń, ale zależy im, aby móc swobodnie poruszać się po sklepie. Dużym atutem oprogramowania PrestaShop jest także fachowe wsparcie ekspertów. Dzięki temu każdy, kto ma problem z obsługą skryptu czy ze wdrożeniem konkretnych funkcji, może zadać pytanie specjaliście, który doradzi nam praktycznie we wszystkich kwestiach związanych z funkcjonowaniem platformy. Skrypt PrestaShop jest także ceniony za swoją wyjątkową funkcjonalność, gdyż posiada wbudowanych sporo dodatkowych rozwiązań, które czynią oprogramowanie użytecznym i przyjaznym nie tylko dla średnio zaawansowanych, ale również dla tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w branży e-commerce. Spośród przykładowych opcji, jakie oferuje serwis, można wymienić, chociażby obsługę kodów kreskowych, powiadomienia przez wiadomości SMS, obsługę kanałów RSS, możliwość śledzenia przesyłek czy opcję równoczesnego porównywania cech kilku produktów. Dużą zaletą PrestaShop jest ponadto wydajność. Pomimo swojej funkcjonalności i wielu opcji, skrypt nie wymaga dużej przestrzeni na serwerze. Sklep utworzony na tej platformie dobrze się też pozycjonuje – można go zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek internetowych dzięki wielu dostępnym modułom i narzędziom, z których większość jest bezpłatna.