Legenda głosi, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, co dopiero będą je robić. Pracując na komputerach, istnieje bardzo duże ryzyko utracenia danych. W większości przypadków dzieje się to wtedy, gdy nikt się tego nie spodziewa i zaskakuje wszystkich użytkowników systemu. W takiej sytuacji odzyskanie danych jest często niemożliwe lub drogie i czasochłonne. Pospiesznie szukamy pomocy. Informatycy kierują pytania, czy posiadamy kopię zapasową, czy funkcjonuje archiwizacja plików. Rozkładamy ręce i dopiero wówczas wprowadzamy procedurę tworzenia kopii.

Dane każdego dnia narażone są na ataki hakerów, działanie złośliwego kodu, czy uszkodzenia mechaniczne sprzętu. Gdy sprzęt ulegnie awarii lub zostanie skradziony, to pozostanie nam przywrócenie kopii zapasowej, o ile jesteśmy w jej posiadaniu.

Czym jest backup? To najbezpieczniejsza metoda ochrony danych. Polega na stworzeniu i przechowywaniu kopii danych, którą można użyć, aby zapobiec utracie wszystkich danych. Poprawnie wykonany backup przechowywany jest w innej lokalizacji, na przykład inne pomieszczenie, urządzenie, chmura, niż oryginalne dane. Zwiększa to bezpieczeństwo oraz prawdopodobieństwo odzyskania danych w przypadku uszkodzenia pierwotnych nośników.

Dlaczego wykonywanie backupów jest ważne.

Kopie zapasowe tworzy się w celu ich przywrócenia, gdy z jakiegoś powodu dostęp do głównej bazy danych jest niemożliwy. Backup pozwala przywrócić stan systemu do wcześniejszego poziomu, sprzed awarii, bez utraty plików.

Przechowywanie kopii danych na osobnym nośniku jest kluczowe. Zapasowe dane mogą znajdować się na osobnym dysku, pendrive, a najlepiej wykorzystać możliwości wykonywania backupów w chmurze, na przykład korzystając z usług data center. Gdy tylko możemy sobie na to pozwolić, te nośniki powinny znajdować się w innej lokalizacji – daje to dodatkową pewność dostępności w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń pogodowych (na przykład powodzi czy pożarów) lub aktów wandalizmu czy kradzieży.

Aby osiągnąć najlepsze wyniki, kopie zapasowe powinny być wykonywane regularnie. Dzięki temu zminimalizujemy ilość utraconych danych w przypadku awarii. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, powinno się wykonywać kilka tych samych kopii w różnych lokalizacjach, z uwzględnieniem każdego pliku.

Takie kompleksowe działania dają pewność minimalizacji strat spowodowanych awarią serwerów czy atakami hakerów. Ponadto chronią nas przed konsekwencjami utraty danych, które mogą być niezwykle kosztowne. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której tracimy dane klientów, obustronne zobowiązania, umowy itp. Albo na przykład z dnia na dzień, a nawet z minuty na minutę, tracimy sklep internetowy razem ze złożonymi zamówieniami, danymi konsumentów i pozostałymi informacjami zapisanymi w zapleczu strony. Dlatego procedura wykonywania kopii zapasowej powinna być wdrożona równocześnie z powstawaniem jakichkolwiek stron, plików i folderów.

Kiedy zapasowe kopie mogą Cię uratować.

Backupy uratowały już niejedną osobę i firmę. Każdemu z nas może przydarzyć się awaria sprzętu. Oto kilka sytuacji, w których możesz potrzebować przywrócić dane:

 • Awarie mechaniczneUszkodzony dysk, awaria u dostawcy prądu, zdarzenia pogodowe – to wszystko może sprawić, że utracimy część danych. Bez zrobionej kopii bardzo ciężko będzie przywrócić stan sprzed awarii. Będzie to wiązać się z ogromnymi kosztami oraz pochłonie dużo czasu. Warto więc zainwestować i pomyśleć o backupie z wyprzedzeniem. Przywrócenie danych za pomocą backupów to najczęściej kwestia godzin.
 • Ataki z zewnątrzHakerzy nie próżnują. Dane, które znajdują się na naszych serwerach, mogą stać się celem ich ataku. Gdy to się stanie, często zostajemy poddani szantażowi: albo zapłacimy określoną kwotę, albo stracimy wszystkie dane. Z pewnością chcemy uniknąć takich dylematów. Posiadając aktualną kopię, nie straszne nam te groźby i możemy spać spokojnie.
 • Instalacja wtyczekWciąż staramy się rozwijać i udoskonalić nasz sklep internetowy, dodając do niego kolejne możliwości. Niejednokrotnie wiąże się to z instalacją dodatkowego oprogramowania. Bywa, że nowe wtyczki robią więcej złego niż dobrego, a samo ich usunięcie nie rozwiązuje powstałego problemu. Wtedy konieczne jest uruchomienie procedury przywracania danych, aby wszystko wróciło do poprzedniego stanu.
 • Modyfikacja koduPoważne zmiany na stronach nie obejdą się bez modyfikacji kodu. Takie działanie jest bardzo narażone na błędy, które mogą poważnie uszkodzić działanie strony. Przed podjęciem tych działań konieczne jest wykonanie backupu, aby zapobiec utracie danych. Nie ma lepszych rozwiązań. Lepiej zapobiegać, aniżeli po fakcie długimi godzinami i dużym nakładem finansowym próbować przywrócić cenne dane, których możemy finalnie nie odzyskać.

Jakie dane możemy zabezpieczyć i kiedy to robić.

Kompleksowo stworzony backup powinien zawierać wszystko to, co jest niezbędne do funkcjonowania sklepu. Kopia danych powinna zawierać:

 • kod strony
 • bazy danych
 • zdjęcia, wideo, pliki PDF
 • konfigurację oraz ustawienia
 • szablony i layouty.

Warto mieć to na uwadze, wprowadzając procedurę wykonywania kopii zapasowej. Największym błędem przy tworzeniu backupu jest robienie kopii tylko części z powyżej wymienionych rzeczy. Taka kopia zapasowa nie nadaje się do niczego, ponieważ i tak trzeba w takim przypadku ręcznie przywrócić brakujące materiały.

Tworzenie kopii zapasowych może obciążyć serwery naszej strony, spowalniając jej działanie. Najlepszym rozwiązaniem jest robienie backupów podczas najmniejszego obłożenia strony, na przykład w nocy. Taka metoda sprawdzi się, gdy nie sprzedajemy globalnie. Wtedy nasz sklep internetowy odwiedzany jest przez całą dobę.

Pomocne jest utworzenie planów backupów oraz ich automatyzacja. Mamy wówczas pewność, że nie zapomnimy wykonać kopii, a nasze dane będą bezpieczne.

Testowanie

W przypadku infrastruktury IDEAcloud backupy wykonywane są automatycznie. Nie musisz o nich pamiętać. Co więcej:

 • backup plików wykonywany jest co godzinę
 • kilka razy na dobę wykonywana jest kopia przyrostowa bazy danych
 • kopie wysyłane są do zewnętrznego centrum danych
 • raz na dobę wykonywana jest pełna kopia maszyny klienta
 • raz w tygodniu testowana jest procedura przywracania danych do innego centrum danych na dwóch losowo wybranych klientach.

Podsumowanie

Jeśli posiadasz sklep internetowy, utrata danych to bardziej pytanie „kiedy to się stanie”, a nie „czy to się stanie”. Taka sytuacja prędzej czy później czeka każdego, dlatego bezwzględnie warto się przed tym zabezpieczyć. Zwykły ludzki błąd, atak hakerów, czy zewnętrzne aplikacje mogą spowodować dużo problemów, o jakich na co dzień nie myślimy. Narazimy się wówczas na stratę czasu, pieniędzy i zaufania klientów.

Dlatego warto robić backupy – to jest must have każdego e-biznesu. To idealne rozwiązanie, które chroni przed utratą sklepu internetowego. Jego moc doceniamy najczęściej dopiero wtedy, gdy go potrzebujemy. A wówczas może być już za późno – możemy w jednej chwili stracić wszystko, nad czym pracowaliśmy przez lata.