Każdy, kto zamierza zacząć swoją przygodę z własnym sklepem internetowym lub jest już w jego posiadaniu, prędzej czy później spotka się z nazwą Magento, gdyż jest to najbardziej rozbudowane oprogramowanie do e-handlu. Kiedy już zdecydujemy się stworzyć sklep na tak rozbudowanej platformie, przychodzi pytanie: Ile to kosztuje?

Tego typu projekt informatyczny wiąże się z kosztami jego realizacji, które wpływają na decyzje biznesowe poparte opłacalnością danego przedsięwzięcia. Zwykle więc cena jest kluczową wartością, dla której decydujemy się na dane rozwiązanie.

W tym artykule postaramy się bardzo konkretnie przedstawić temat świadomego szacowania kosztów tak, by pomóc Ci wybrać dopasowany do Ciebie sposób realizacji sklepu internetowego. Poniżej znajdziesz informacje o tym:

 • czym różni się koszt wdrożenia Magento od innych platform,
 • jakie czynniki wpływają na cenę,
 • na czym i w jaki sposób możemy ciąć koszty,
 • gdzie jest złoty środek i jak go znaleźliśmy. Gwarantuję, że po przeczytaniu całego artykułu będziesz mógł konkretnie odpowiedzieć sobie na pytanie: ile kosztuje sklep na Magento 2?

Dlaczego Magento?

Skoro czytasz ten artykuł zapewne znasz odpowiedź na to pytanie, jednak chciałbym Ci nakreślić czym faktycznie różni się koszt wdrożenia sklepu opartego na Magento od tych na innych platformach.

Magento to jedno z najbardziej rozbudowanych oprogramowań ecommerce i idealne rozwiązanie dla najbardziej wymagających. Jego implementacja nie należy do najprostszych i może pod tym względem odbiega od konkurencji, jednak możliwości i stabilność jakie daje ten system nie mają sobie równych.

To właśnie jego bogata funkcjonalność i sposobność do nieograniczonych działań (wraz z rozwojem firmy jesteśmy w stanie bez ograniczeń rozwijać naszą platformę sprzedażową) sprawia, że wdrożenie tego systemu wymaga zaangażowania zespołu profesjonalistów. Oczywiście sama instalacja nie jest aż tak skomplikowana, jednak dostosowanie pod projekt, infrastruktura serwerowa wersji produkcyjnej i finalnej, wdrożenie back-upów oraz systemu monitorowania serwera i logów sprawia, że koszt rozpoczęcia prac staje się większy.

W tym wypadku próby jakiegokolwiek szukania oszczędności utrudnią nam późniejszy rozwój sklepu i utrzymania wysokiej jakości.

Zaczynamy projekt

Wiemy już, że na finalny koszt wdrożenia Magento 2 wpływa opisana powyżej wersja podstawowa i dostosowanie jej do późniejszych działań. Prócz tego na nasz projekt składają się również:

 • prace koncepcyjne i graficzne,
 • User Interface i User Experience (interfejs użytkownika),
 • flow – logika działania aplikacji,
 • integracje,
 • testy,
 • utrzymanie,
 • prowadzenie projektu.

Wszystkie z powyższych czynników muszą wystąpić i prawdopodobnie z biegiem czasu i rozwoju firmy dojdą kolejne zmiany, które będą wymagały większej ilości działań.

Jest jednak światło w tunelu – przy kompleksowym prowadzeniu takiego projektu nie wszystkie czynniki wpłyną tak bardzo na finalną cenę, ponadto jesteśmy w stanie je zoptymalizować.

Projekty graficzne, UX i UI

Jeden z najważniejszych marketingowo etapów projektu. Od tego jak wygląda i jak działa od strony użytkownika sklep internetowy będzie zależał nie tylko wizerunek Twojej firmy, ale również sprzedaż.

Na koszt samego wyglądu witryny składa się między innymi:

 • branding,
 • ilość podstron,
 • rozbudowana / podstawowa nawigacja,
 • niestandardowe rozwiązania graficzne / animacje,
 • UX.

Szata graficzna to nie tylko estetycznie dobrane kolory, czcionki, linie i boxy. Pod tym wszystkim kryje się skrót UX, czyli User Experience. Oznacza to projektowanie pozytywnych doświadczeń użytkownika tak, aby strona była dla niego przyjazna i funkcjonalna. W praktyce są to godziny pracy specjalistów projektujących i badających prototypy poszczególnych elementów, takich jak: intuicyjna nawigacja, czytelne przyciski akcji, widoczny i funkcjonalny koszyk, odpowiednie umiejscowienie zdjęć, uproszczenie formularzy, kategorii, estetyka i wiele więcej.

Oczywiście w tym przypadku ilość pracy zależy również od poziomu skomplikowania samego interfejsu użytkownika, który może być standardowy lub rozbudowany o dodatkowe funkcjonalności, podstrony, konfiguratory i panele.

Responsywność

Kiedy mamy już gotowy projekt graficzny, należy zaimplementować go w taki sposób, by był prawidłowo wyświetlany dla każdego. Nazywamy to responsywnością – czyli dostosowaniem wyglądu aplikacji do różnego rodzaju ekranów czy urządzeń mobilnych.

Zespół programistów koduje interfejs w ten sposób, że dane elementy zmieniają swoją wielkość i położenie względem zmieniającej się wielkości wyświetlacza. Jako że w dzisiejszych czasach większość użytkowników internetu korzysta z urządzeń mobilnych, nie muszę tłumaczyć, że jest to jeden z najważniejszych elementów.

Analogicznie jak w przypadku grafik i doświadczeń – cena zależy od ilości i złożoności zawartych w nich elementów.

Flow – zmiany w działaniu logiki aplikacji

Wraz ze zmianami po stronie użytkownika, należy dokonać zmian po stronie aplikacji. Tutaj ilość pracy i koszty będą zależeć od ilości: elementów i widoków, które mają być zasilone danymi, modyfikacji sposobu działania samego Magento, obsłużenia przez system tego, co robi użytkownik oraz dodatkowych funkcjonalności.

Na tym etapie niezbędne jest odpowiednie prowadzenie projektu tak, by móc na etapie zakresu prac stwierdzić jak bardzo zaawansowane działania będziemy przeprowadzać. Pozwoli to na dokładniejsze oszacowanie kosztów. Oczywiście, im więcej działań, tym wyższa cena. Jednocześnie można śmiało stwierdzić, że jest to najdroższa część wdrożenia sklepu internetowego.

Integracje

Dzięki coraz większej dostępności wewnętrznych systemów biznesowych (takich jak systemy ERP czy CRM) oraz możliwości integracji zewnętrznych systemów (kurierzy, bramki płatności, itp.) poprzez API, już nawet średnie i małe biznesy mogą wprowadzać do swoich sklepów coraz to większe automatyzacje.

Na cenę integracji wpływa między innymi:

 • ilość systemów,
 • sposób integracji,
 • dostępność dokumentacji technicznej.

W zależności od systemu, będzie różnił się poziom skomplikowania, za którym idzie ilość włożonej pracy i koszt z tym związany.

Testy

Zaangażowanie profesjonalnych testerów pozwoli na wyłapanie nie tylko błędów niezauważalnych przez programistę, który dane rozwiązanie stworzył, ale też weryfikację stabilności oprogramowania w symulowanych scenariuszach.

Cena rośnie w zależności od wcześniej wykonanych prac. Weryfikowane są zachowania interfejsu, ale również backend i poprawność przesyłania danych w integracjach.

Utrzymanie

Kiedy dojdziemy już do końca tego skomplikowanego procesu i nasz sklep internetowy będzie generował pierwsze zamówienia, będziemy musieli zadbać również o jego utrzymanie.

Na utrzymanie składają się wszystkie aspekty, które pozwolą na stabilne i bezpieczne funkcjonowanie platformy. Najważniejszym z nich jest hosting. Być może słysząc to słowo wyobrażasz sobie standardowy hosting współdzielony, który jest wydzieloną przestrzenią dyskową o określonym limicie transferu i miejsca na bazy danych. Niestety, to nie wystarczy.

Musisz wiedzieć, że Magento, oferując bardzo dużo możliwości, ma też spore wymagania. Rosnąca ilość klientów i zwiększony ruch generuje coraz to większą ilość zapytań do bazy danych. Po pobraniu danych, serwer przetwarza je i w locie generuje podstronę, która zostaje wyświetlona użytkownikowi. Przy tak dużej liczbie odwiedzin, jakie generują dobrze prosperujące e-commerce, hosting współdzielony nie da rady.

Musimy więc wybrać odpowiedni serwer dedykowany lub VPS, pamiętając, że najważniejszymi dla nas aspektami to: stabilność, szybkość, bezpieczeństwo (back-up) i stałe wsparcie.

Poza hostingiem, kiedy nasz biznes będzie się skalował, będziemy potrzebować ludzi odpowiedzialnych za jego rozwój i dbających o prawidłowe działania każdej wprowadzanej funkcjonalności. Warto zadbać, by nad działaniem naszego sklepu internetowego czuwały odpowiednie osoby, do których w każdej chwili możemy zwrócić się o pomoc. Czas to pieniądz.

Jak zoptymalizować koszty?

Prawdopodobnie się tego nie spodziewałeś, ale odpowiem na to pytanie konkretnie. Przygotowaliśmy rozwiązanie, które pozwoli Ci zoptymalizować koszty związane z całym tym procesem do minimum. Ponadto podam Ci konkretną cenę!

W jaki sposób?

Bazując na kilkunastoletnim doświadczeniu, zebraliśmy wiedzę naszych deweloperów, osób odpowiedzialnych za projekty wdrożeniowe, designerów, produktowców i projektantów UX, by stworzyć IDEAlne rozwiązanie.

Zaczynając od początku. Stworzyliśmy trzy w pełni responsywne, działające, zgodne z UX szaty graficzne, spośród których możesz wybrać najbardziej Ci pasującą, a my ją dostosujemy pod identyfikację Twojego biznesu. Czy widzisz ile czasu pracy możemy dzięki temu zaoszczędzić?

Testy, integracje, prowadzenie projektu i zaangażowanie zespołu specjalistów usprawniliśmy również przez wcześniejsze przygotowanie naszego produktu, który potem dostosowujemy do Twoich potrzeb. Cały proces zamknęliśmy w pudełku i nazwaliśmy IDEAshopbox. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć dla Ciebie sklep internetowy na Magento 2 już w cztery tygodnie.

Jaki jest koszt IDEAshopbox?

Prawdopodobnie zaskoczę Cię kolejny raz. Nie będę odsyłał do briefów ani spotkań z handlowcami. Ze względu na wieloletnie przygotowania naszego produktu, zorganizowaliśmy proces jego wdrożenia w taki sposób, by jak najbardziej ograniczyć koszty i zapewnić niezmienną cenę dla naszych klientów.

Wdrożenie IDEAshopbox to jedyne 35 tys. zł. W tej kwocie otrzymujesz w pełni funkcjonalne rozwiązanie, wykorzystywane przez znane marki na całym świecie. Niskie koszty wdrożenia sklepu pozwolą rozwinąć Twój e-commerce szybciej.

A co z utrzymaniem?

O to też zadbaliśmy. Oferujemy stabilny i bezpieczny hosting dedykowany Magento 2, dzięki któremu nie musisz obawiać się gwałtownych zwrotów ruchu na witrynie. Możesz liczyć też na całodobowy support i brak limitu danych.

Na sam koniec chciałbym Ci powiedzieć, że nie musisz kupować kota w worku. Już teraz, przed rozpoczęciem projektu, możesz przetestować specjalnie przez nas stworzoną wersję demonstracyjną tego produktu. Napisz do nas a opowiemy Ci o tym więcej.