Czym jest content marketing?

Content marketing ma na celu przyciągnięcie odpowiedniej grupy docelowej poprzez tworzenie i dystrybucję wartościowych, odpowiednich i angażujących treści. Różni się od podstawowej formy marketingu tym, że ta strategia stymuluje zainteresowanie konsumentów marką. Content marketing bardzo skupia się na przekazywaniu wiedzy fachowej, tym samym budując autorytet danej firmy. Ta metoda marketingu pomaga wypromować sklep internetowy, wpływa na pozycjonowanie strony (klienci łatwiej odnajdą Twój sklep).

Czym zajmuje się content marketing?

E-mail marketing

Skierowany jest do klientów, którzy mieli już styczność z daną marką. Narzędziem komunikacji jest poczta elektroniczna i celem tej formy jest budowanie lojalności klientów.

Webinary i podcasty

Webinary i podcasty obecnie są bardzo popularne. Wykorzystanie materiałów edukacyjnych video w promocji sklepu internetowego jest strzałem w dziesiątkę. Oprócz budowania relacji między klientem a marką, poszerzają wiedzę odbiorcy o profilu firmy i jej usługach/produktach. Warto udostępnić je na kanałach ogólnodostępnych, takich jak YouTube, Spotify, Apple Podcasts, a także na stronie swojego sklepu internetowego. Tym sposobem konsumenci mają możliwość powrotu do materiału w każdym momencie.

Forma webinarium

 • prezentacje multimedialne
 • sesja Q&A
 • rozmowa na czacie
 • rozmowa z gościem specjalnym
 • udostępnianie ekranu

Oto przykłady webinarów, jakie prowadził dotychczas zespół IDEA commerce:

Formaty tekstowe

Artykuły

 • blogowe – treści napędzają SEO, zdobywa się linki przychodzące, są długoterminową inwestycją, poprawia się współczynnik konwersji, pozyskuje się leady
 • sponsorowane – realizowane przez agencję reklamową lub bezpośrednio przez przedsiębiorcę, subtelnie promują produkty lub profil firmy
 • recenzje – ocena produktów i usług, dobra forma promocji – pokazujesz jakim ekspertem jesteś w danej dziedzinie (należy reklamować się nienachalnie, aby pozostać wiarygodnym i nie tracić odbiorców)
 • notki prasowe – celem informacji prasowej jest przekazanie wiadomości o zdarzeniach, które miały miejsce, wprowadzonych nowych produktach czy usługach, a także o planach organizacji

Notki prasowe

Notka prasowa ma określoną strukturę. Można ją podzielić na następujące elementy:

Tytuł – powinien być krótki i chwytliwy. Celem tytułu jest zachęcenie odbiorcy do przeczytania dalszej części tekstu.

Lead – czyli nagłówek, w którym streszcza się komunikat. Materiał zawarty w tej części powinien odpowiadać na pytania: kto? co? gdzie? kiedy? dlaczego? Tę część tekstu często się wyróżnia, np. poprzez boldowanie.

Rozwinięcie – w tym miejscu umieszcza się bardziej szczegółowe informacje, rozwija się temat z nagłówka. Oprócz tego warto dodać tutaj cytat/wypowiedź konkretnej osoby.

Data upowszechnienia informacji – nie zawsze znajdziesz ją w notce. Jeśli jednak sam jej nie wskażesz, portale często same dodadzą datę publikacji.

Osoba do kontaktu – raczej się już odchodzi od praktyki umieszczania danych kontaktowych. Ta możliwość najczęściej wykorzystywana jest w artykułach. Pisząc notkę prasową, należy mieć na uwadze zasadę „odwróconej piramidy” – na wstępie powinny znaleźć się najważniejsze informacje, a w dalszej części tekstu więcej szczegółów. Pamiętaj też, że notka informacyjna powinna być krótka.

Przykładowa notka prasowa:

Newsletter

Jest formą stałej komunikacji z klientem, w której informuje się go o nowościach, zmianach i ofertach. Każdy newsletter charakteryzuje:

 • stały układ, w której zmienia się treść
 • stała częstotliwość wysyłki Warto dodawać do newslettera dodatkowe elementy, które zachęcą adresatów do zapoznania się z treścią maila, np. informacja o zniżce w tytule maila, bezpłatnym poradniku, e-booku lub inne dodatkowe wartości.

E-booki

E-booki są dobrą formą do przekazu specjalistycznej wiedzy, o ile nie naszpikujesz ich treściami nachalnej reklamy. Za ich pomocą umocnisz swoją pozycję jako ekspert oraz zaprezentujesz możliwości swojej firmy. Stosuj w nich wyłącznie wiedzę merytoryczną i poruszaj zagadnienia ściśle związane z tematem. Co więcej, możesz dzielić się zebraną wiedzą za darmo lub ją sprzedawać. Przykładem dobrego e-booka jest materiał spisany przez Maksa Mielhorskiego, specjalisty od e-commerce. Możesz zapoznać się z nim bezpłatnie: „Obsługa zwrotów i reklamacji” i zobaczyć, jak powinna wyglądać konstrukcja e-booka.

Co łączy content marketing z SEO?

Strategia marketingowa, która obejmuje zasady SEO sprawi, że strona Twojego sklepu będzie częściej wyszukiwana przez użytkowników. Content marketing bez SEO jest jak SEO bez contentu – czyli krótko mówiąc: bezskuteczne. Bez optymalizacji treści stracisz ich potencjał, nie wypromujesz ich organicznie. Będziesz skazany na reklamę płatną. Jakie materiały można zoptymalizować pod Google?

 • artykuły na bloga
 • artykuły zewnętrzne
 • treści na stronie internetowej W kolejnej części artykułu skupię się na tematyce SEO – zachęcam do lektury.

Podsumowanie

Istnieje wiele możliwości promowania sklepu internetowego. W tej części pochyliłam się nad content marketingiem. W innych opisałam rolę kampanii, pozycjonowania sklepu oraz mediów społecznościowych. Zapoznaj się z nimi:

Kontakt

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami: zapytania@idea-commerce.com