Pozycjonowanie sklepu internetowego

Pozycjonowanie strony Twojego sklepu internetowego może bardzo wpłynąć na wzrost sprzedaży. SEO (ang. Search Engine Optimization) oznacza optymalizację strony pod wyszukiwarki internetowe. Użytkownicy rzadko poszukują stron wśród wyników odleglejszych niż pierwsza dziesiątka – oczekują znalezienia odpowiedzi jak najszybciej, dlatego warto być obecnym w TOP10 wyszukiwarki Google.
Można rozróżnić dwa obszary działania SEO:

 • on-site/on-page – są to wszystkie aktywności, które wykonujesz na własnej stronie internetowej i są one oceniane przez Google (optymalizuje się strukturę strony, nagłówki, znaczniki meta, treści i grafiki, które są zamieszczane w witrynie)
 • off-site/off-page – działania optymalizacyjne poza witryną (Twoja strona jest porównywana z innymi przez Google)

Działania SEO on-page

Treści, które zamieszczasz w swoim sklepie internetowym bezwzględnie powinny być dostosowane pod SEO. Liczą się konkretne oraz wartościowe informacje. Przykładowo, jeśli wpiszesz w wyszukiwarce Google: „Jak zrobić zupę szczawiową?” możesz mieć pewność, że pierwsze pozycje będą przedstawiały przepis, ponieważ konsument ma dostać szybką i klarowną odpowiedź. Dlatego na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania nie pojawią się strony pod hasłem „Rozwój przepisów na zupę szczawiową”. Aby dobrze wypromować sklep internetowy, zadbaj o jakość zamieszczanych treści.

Słowa kluczowe

Tworząc treści artykułów, należy zwracać uwagę na tzw. treści kluczowe. Aby je poznać, należy skorzystać z narzędzi do badania słów kluczowych. Stosuj je rozsądnie, nadużywanie bowiem może spowodować spadek jakości treści, obniżyć pozycję strony internetowej oraz zwiększyć współczynnik wyjścia. Jeżeli tekst będzie skonstruowany w nienaturalny sposób, konsumenci będą opuszczać Twoją stronę. Słowa kluczowe mogą być zawarte w nagłówkach, URL i meta-opisach.

Uporządkowanie kodu HTML

Optymalizacja treści pod SEO jest ważna, ale oprócz nich należy skupić się też na kolejnym aspekcie – HTML. W tej kwestii nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, ale powinno się znać podstawy, żeby sprawnie funkcjonować w e-commerce. Na jakie elementy HTML musisz zwrócić uwagę, żeby Twój sklep internetowy był widoczny dla wielu użytkowników?

Meta title

Czyli tytuł strony, pojawiający się w zakładce otwartego okna przeglądarki. Często meta title jest taki sam jak znacznik HTML H1. Ważne, żeby w witrynie był umieszczony tylko jeden tytuł, aby silniki wyszukiwarki miały łatwy dostęp do wykrycia istotnych treści.

Meta description

Opis, który pokazuje się w wynikach wyszukiwania pod adresem URL. Do jego zadań należy zachęcenie użytkowników do kliknięcia w link.
Meta opis jest krótki, zawiera maksymalnie od 2-3 zdań. Kiedyś maksymalna liczba znaków wynosiła 160, obecnie limit ten się zmienił i dopuszcza się w opisie 230 znaków. Opis ten jest bardzo ważny i może zadecydować o tym, czy użytkownik odwiedzi Twój sklep internetowy. Dlatego warto, aby treść była unikalna, napisana poprawną polszczyzną i informowała, czym Twój sklep internetowy się wyróżnia i jakie potrzeby konsumenta może spełnić.

Obrazki/grafiki – media wizualne

Opatruj je opisami alternatywnymi, zawierającymi frazy kluczowe. Roboty wyszukiwarek nie odczytują obrazów, więc jeśli zapomnisz o wpisaniu opisów, nie zobaczą żadnych treści.

Nagłówki

Nagłówki oznaczane są literą H (od ang. header) oraz cyframi (zwane też poziomami) od 1 do 6. Im mniejsza cyfra, tym ważniejsza jest waga nagłówka. Dlaczego należy je stosować?

 • budują strukturę strony – większość użytkowników, w celu rozpoznania kontekstu artykułu, w pierwszej kolejności czyta nagłówki, aby sprawdzić, czy znajdzie w nim interesujące treści
 • wpływają na SEO – łatwo można w nich umieścić słowa kluczowe
 • wpływają na estetykę – wydzielają i opisują poszczególne akapity, dzięki czemu artykuł jest jasny i przejrzysty; nie ma tzw. „ściany tekstu”, która na wstępie może zniechęcić do czytania

Jak stosować nagłówki?

Najczęściej używa się do trzeciego poziomu, czyli od H1 do H3. Każdy nagłówek powinien nawiązywać do zamieszczonej pod nim treści.

H1 – używany do oznaczenia tytułu

H2 – najwyższy poziom spośród stosowanych nagłówków w treści strony

H3 – dzielą większe bloki tekstu w ramach akapitu H2

Niższe poziomy są rzadko używane, chociaż można je odnaleźć w bardzo rozbudowanych tekstach.

Architektura strony

Kolejną ważną kwestią jest wygląd strony, jak są rozmieszone treści i grafiki, czy wpłyną one pozytywnie na UX. Prawidłowo opracowana architektura strony to taka, która posiada:

 • krótki czas ładowania
 • łatwą nawigację
 • certyfikat SSL (bezpieczne szyfrowanie)
 • responsywność, czyli dostosowanie do urządzeń mobilnych

Pamiętaj, że im bardziej Twoja strona sklepu internetowego będzie przystępna dla Google, tym wyższe będzie jej pozycjonowanie.

Linkowanie wewnętrzne

Im więcej linków posiada strona, tym jest ona bardziej przystępna dla Google, ponieważ łatwiej zweryfikuje, czy zawarty na niej content jest wartościowy. Pamiętaj jednak o systematycznym sprawdzaniu, czy czasami jakieś linki nie prowadzą do podstrony z błędem. Strony 404 są źle oceniane przez wyszukiwarki i obniżają pozycję w SERP-ach.
Jeśli chcesz zadbać o pozycjonowanie, warto rozważyć mapę strony HTML. Może ona ułatwić nawigację Twojej strony przez potencjalnych klientów. Dobrze zaprojektowana mapa powinna zawierać linki z każdej podstrony na witrynie. W ten sposób wyszukiwarka będzie dokładnie wiedziała, jak ma zaindeksować zawartość.
Gotową mapę strony umieszcza się w Google Search Console. Jest to darmowa platforma stworzona z myślą o administratorach sklepów stron internetowych. Za pomocą tego narzędzia można sprawdzić status indeksowania witryny.

Responsywność

Należy zadbać o to, aby witryna Twojego sklepu internetowego była dostosowana do przeglądania na każdym urządzeniu. Jak sprawdzić responsywność strony?

 • zwężenie okna przeglądarki do szerokości kilku centymetrów – jeżeli po tym zabiegu zawartość będzie dopasowywać się do bieżącej strony, oznacza to, że jest ona responsywna
 • emulatory online – w wyszukiwarkę wpisuje się hasło rwd emulator online, następnie na tej stronie podaje się adres URL i wybiera urządzenie, na którym ma być podgląd witryny
 • ręczne sprawdzanie na własnym sprzęcie

Szybkość strony

W czasach dynamicznego rozwoju, szybkiego życia, nie ma co liczyć, że konsument będzie cierpliwie czekał na to, aż załaduje się strona Twojego sklepu internetowego. Dlatego szybkość ładowania się treści w witrynie jest kluczowa. Warto zadbać o bezpieczny i szybki hosting, który będzie gwarantował nieograniczony miesięczny transfer. Sprawdź IDEAcloudwydajny hosting z profesjonalnym pakietem bezpieczeństwa.

HTTPS i SSL

Zadbanie o bezpieczeństwo połączenia pozwoli na uzyskanie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Do najbardziej powszechnych protokołów bezpieczeństwa zalicza się HTTPS oraz SSL.

HTTPS (ang. hypertext transfer protocol) jest protokołem, który określa reguły do przesyłania zasobów i zasady komunikacji na drodze klient-serwer. Dane przesyłane przez HTTPS są szyfrowane w przeciwieństwie do HTTP.

Certyfikat SSL szyfruje dane klientów, potwierdza wiarygodność strony www i wzbudza zaufanie konsumentów.

Działania SEO off-page

Jeżeli zależy Ci, żeby Twoja strona była wysoko w wynikach wyszukiwania, zadbaj również o zoptymalizowanie czynników off-page. Zwiększysz wiarygodność i rzetelność strony. Na co konkretnie należy zwrócić uwagę?

Link building

To zdobywanie wartościowych linków do strony. Im będzie ich więcej, tym większy będzie autorytet domeny.
Czym jest autorytet domeny? To wynik w rankingu wyszukiwarki. Autorytet domeny wyliczany jest na podstawie oceny linkowania z domen głównych, liczby linków przychodzących itd. Przy link buildingu jednak ważniejsza jest jakość, nie ilość linków – jeden o wysokim autorytecie ma większą wartość od kilku o niższym.

Posty gościnne

To artykuły zamieszczane na innej stronie (np. blogu), w których można umieszczać kilka linków (tzw. backlinki), prowadzących do Twojego sklepu internetowego. Zazwyczaj portal określa limit hiperłączy w danym tekście. Każdy backlink powinien być wartościowy, bez atrybutu nofollow. Zwróć uwagę na miejsce publikacji, rangę portalu i czy odwiedzany jest przez Twoją grupę docelową.

Skąd linkować

Najbardziej popularne są portale branżowe i kanały biznesowe, na których możliwa jest publikacja artykułów sponsorowanych, marketing szeptany. Ale możesz wykorzystać również media społecznościowe – prowadzić konta i udostępniać linki w swoich postach lub gościnnie u partnerów. Warto też założyć wizytówkę Google i na bieżąco ją aktualizować.

Przekierowywanie uszkodzonych linków

Nikt nie lubi stron, na których wyskakuje błąd 404 (strona niedostępna). Dobrym sposobem na pozyskanie nowej bazy klientów jest znalezienie strony, która już nie funkcjonuje albo zmieniła adres URL. W tej przestrzeni można umieścić link przekierowujący do Twojej witryny. W tym celu potrzebujesz skontaktować się z administratorem strony.
Strony z niedziałającymi linkami można znaleźć poprzez darmowe narzędzia typu Google Search Console i Sitechecker.

Bezpłatna konsultacja SEO

Jeśli chciałbyś skonsultować działania na swojej stronie, napisz do nas: marketing@idea-commerce.com – skontaktujemy Cię ze specjalistami w branży.

Podsumowanie

Istnieje wiele możliwości promowania sklepu internetowego. W tej części skupiłam się na wartościach płynących z działań SEO. W innych opisałam rolę kampanii, content marketingu oraz mediów społecznościowych. Zapoznaj się z nimi:

Kontakt

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami: zapytania@idea-commerce.com