Ostatni kwartał roku to wzmożona ilość zakupów online z uwagi na wiele nadchodzących świąt i okazji. Od dłuższego czasu możemy zauważyć jak wiele trendów zza oceanu wchodzi do polskiej branży e-commerce. Nie inaczej jest w przypadku wielkich świąt zakupowego szaleństwa, które szturmem przejmują komunikację sklepów w nadchodzących miesiącach – a jest to Black Friday i Cyber Monday!

Wielu z nas interpretuje te „święta” jako okres wzmożonego ruchu sklepu internetowego i zamówień, co może być receptą na sukces w sprzedaży, ale i też receptą na totalną katastrofę. W tym artykule pokażemy Ci, jak możesz przygotować swój sklep i zadbać, aby pozytywne wrażenia Twoich klientów przekuć w sukces i wzrost konwersji!

Black Friday, Cyber Monday, Black Week – jak to interpretować?

Z pewnością wielu z nas miało już okazję być bombardowanym wieloma kampaniami, które odnoszą się do przedświątecznych zakupów. Wiele firm również przeinacza klasyczny format czarnego piątku, tworząc z niego zupełnie nowy termin, co cieszy się coraz większą popularnością. Niemniej – najważniejsza informacja jest taka – chodzi o wyprzedaże, promocje i zniżki!

W klasycznym ujęciu Black Friday następuje po amerykańskim Święcie Dziękczynienia i jest to ostatni piątek listopada. W tym roku przypada na 25 listopada. Z kolei Cyber Monday 28 listopada.

Jak przygotować sklep internetowy na black friday?

Święta zakupowego szaleństwa są wielokanałowe i nie muszą koniecznie być w pełni internetowe, wszak Black Friday odnosi się głównie do gorączki zakupowej w sklepach stacjonarnych. Dla wszystkich, którzy nie chcą uczestniczyć w bataliach, przeciskując się pomiędzy alejkami, została ukuta terminologia Cyber Monday, która w swoim zamyśle ma zachęcić do kupna wszystkich z poziomu e-sklepu. Zważywszy na postpandemiczne zmiany nawyków konsumenckich i przyzwyczajeń zakupowych ludzi na całym świecie, obie formuły zaczynają być coraz bardziej e-commerce’owe.

Musisz przygotować strategię

Aby rozpocząć przygotowania swojego sklepu internetowego, musisz całkowicie zrewidować swoje obecne działania pod wieloma kątami. Najważniejsze jest, aby odpowiednio wcześnie sprawdzić możliwości techniczne i marketingowe. Możesz wykorzystać nasze porady, aby wyróżnić swój e-sklep na tle konkurencji i przyciągnąć większą liczbę klientów!

Strategia na black friday

Media społecznościowe

Reklama jest dźwignią handlu – w kontekście Black Friday i Cyber Monday należy zaplanować działania w social media z odpowiednim wyprzedzeniem. Akcje promocyjne to esencja w budowaniu świadomości oferty Twojego e-sklepu.

 • Kampanie mailingowe i social media – poinformuj swoich klientów o nadchodzących promocjach w trakcie Black Friday. Dzięki temu klienci mogą zaplanować swój budżet na zakupy w Twoim sklepie. Wytypuj najciekawsze produkty lub usługi i zwiększ ich widoczność dzięki odpowiedniej grafice, materiałom wizualnym i opisom.
 • Przeprowadź testy A/B swoich kampanii – wiele firm w dalszym ciągu nie prowadzi testów A/B swoich kampanii czy reklam, częstokroć tracąc na ich widoczności, co może drastycznie wpłynąć na konwersję. Aby przeprowadzić testy A/B możesz użyć wbudowanych narzędzi Facebook Ads i Google Ads. Pamiętaj, aby testy przeprowadzić odpowiednio wcześnie – dobrą praktyką będzie stworzenie ich z minimum 1-2 tygodniowym wyprzedzeniem!
 • Zbuduj napięcie – możesz wykorzystać siłę swoich kanałów komunikacji i zaplanować kampanię, która informuje Twoich klientów na temat promocji i rabatów w mediach społecznościowych i mailach. Dzięki temu możesz zwiększyć ogólną ilość potencjalnych klientów międzykanałowo. Ostatnio coraz bardziej popularne są kampanie wykorzystujące efekt budowania napięcia za pomocą odliczania, każdego dnia odsłaniając więcej informacji o produktach i promocjach.

Twoja oferta produktowa

Nawet najlepsze kampanie promocyjne są niczym, jeżeli nie zadbamy o produkty, które je wspierają. Ważne jest, aby zaplanować, jakie konkretne produkty chcemy komunikować – mogą to być produkty najczęściej kupowane przez klientów, ale i również te, których chcemy pozbyć się szybciej z półek. Świetnym pomysłem jest również wybranie produktów, które pozwolą na upselling dodatkowych akcesoriów / usług.

 • Zadbaj o stany magazynowe – jeżeli chcesz komunikować dany produkt objęty promocją, możesz być pewien, że sprzedasz go w dużej ilości. Czasem ilość klientów może pozytywnie zaskoczyć, co może skończyć się szybkim wyprzedaniem stanów. Warto przyjąć za gwarant, że musisz zadbać o ciągłość dostaw i zatowarowania. Klient, który nie otrzyma produktu zgodnie z komunikatem, może negatywnie ocenić Twój sklep.
 • Zadbaj o copywriting i wygląd asortymentu – częścią sukcesu kupna produktu to jego prezencja. Zadbaj, aby kategorie Twoich produktów były odpowiednio opisane, co pozwoli klientom na sprawniejsze nawigowanie po ofercie. Dodatkowo należy zająć się odpowiednim wyróżnieniem graficznym produktów i ich opisów, wszak klient kupuje oczami. Treści powinny być stworzone na podstawie języka korzyści i zawierać najważniejsze informacje o produkcie. Nie należy również zapominać o możliwości pozostawienia oceny produktu, która może podnieść jego sprzedaż nawet o 10%.
 • Zaktualizuj ceny – jeżeli prowadzisz sprzedaż w wielu kanałach jednocześnie, zwróć uwagę na aktualizację promocyjnych cen w feedzie produktowym. Dzięki temu upewnisz się, że Twoje komunikowane ceny są spójne pomiędzy platformami sprzedażowymi.
 • Rekomendacje produktowe – wiedziałeś, że nowi klienci, którzy klikają w rekomendowane produkty, są o 70% bardziej skłonni do dokonania zakupu w ramach tej sesji? Coraz więcej firm decyduje się na silniki rekomendacji, które rekomendują spersonalizowaną ofertę produktową opartą o potencjał sztucznej inteligencji i nawyki konsumenckie. IDEAflowbox to nasza odpowiedź dla wszystkich, którzy chcą podnieść poziom konwersji / sprzedaży. Sprawdź, ile możesz zyskać, decydując się na takie rozwiązanie.

Twój sklep internetowy

Twój sklep internetowy to wizytówka Twojej firmy. Musisz zadbać, aby wrażenia z jego użytkowania były jak najlepsze dla każdego klienta. W zależności od używanych rozwiązań musisz zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Prędkość ładowania Twojego sklepu – przeprowadź testy i dokonaj optymalizacji w zakresie ładowania się e-sklepu w przeglądarkach. Pomocne będzie wykonanie audytu strony internetowej lub własnoręczne zwiększenie przepustowości danych. Cenną poradą jest odpowiednie zoptymalizowanie grafik do rozdzielczości pozwalających na szybsze ich wczytywanie.
 • Widok mobilny to podstawa – przygotowanie sklepu internetowego do Black Friday to również zadbanie o responsywność Twojej oferty i produktów dla użytkowników mobilnych. Obecnie blisko 70% z nas dokonuje zakupów właśnie poprzez urządzenia mobilne, dlatego projektując lub dostosowując sklep, warto przygotować odpowiedni layout.
 • Landing page – jest to pierwsza strona, na którą zostanie przekierowany klient z Twoich kanałów komunikacji. Taka strona może być jednakowo samodzielna albo też elementem składowym np. podstroną. Dodanie landing page’a jest ważne, gdyż klient ocenia potencjał strony / sklepu w przeciągu pierwszych sekund od jego odwiedzin. Takie strony mają częstokroć charakter pozyskujący leady (np. zapisanie się do newslettera) albo charakter sprzedażowy (np. wyróżniający produkt, usługę i inne korzyści). Sam landing page jest wyjątkowo prosty we wdrożeniu, a przy użyciu dodatkowych narzędzi analitycznych pozwoli na pełną mierzalność tego rozwiązania.
 • Przetestuj proces zakupowy – zdecydowany wpływ na porzucone koszyki w branży e-commerce mają zawiłe procesy zakupowe na stronie sklepu. Im krótszy proces od kliknięcia do checkoutu, tym lepiej. Dodatkową pomocą będzie udostępnienie szerszej oferty dostaw kurierskich i form płatności.
 • Sprawdź gotowe rozwiązania sklepów internetowych – możesz przygotować swój sklep online na podstawie sprawdzonych rozwiązań na dedykowanych platformach, które mają możliwość personalizacji. Takie sklepy często oferują gotowe rozwiązania skrojone pod obecne wymogi e-commerce. Jeżeli planujesz zmianę sklepu internetowego w pełnej krasie, możesz skorzystać z naszej oferty IDEAshopbox, która już w 4 tygodnie pozwoli Ci cieszyć się profesjonalnym sklepem przygotowanym na podstawie solidnej platformy Magento2.

Twoje zaplecze techniczne

Wspomnieliśmy również o tym, że Black Friday w e-commerce to szansa na sukces, ale też i szansa na katastrofę. Wielu właścicieli e-biznesów bagatelizuje najważniejszy czynnik – czynnik technologiczny i infrastrukturę. Z pewnością wielu z Was odrzuca chęć dokonania zakupu w sklepie, który wolno się ładuje lub posiada słabe wsparcie posprzedażowe. Jednymi z ważniejszych punktów strategii na Black Friday jest dobór odpowiednich narzędzi z zakresu hostingu i programu ERP.

 • Zautomatyzuj sprzedaż – prowadząc sprzedaż online czy też multikanałowo na platformach marketplace musisz posiadać sprawdzony system do zarządzania równie procesem sprzedaży, ale też gospodarką magazynową, czy pakowalnią. Firmy posiadają mocne rozdrobnienie systemów do zarządzania przedsiębiorstwem, przez co trudno jest zautomatyzować sprzedaż i zarządzać nią z jednego miejsca. Tutaj pomoże wybranie dedykowanego systemu ERP, który posiada wszystkie powyższe funkcjonalności w jednym ekosystemie. Z pomocą przychodzi IDEAerp, który pozwala rozwiązać wyżej wspomniane bolączki wraz z dodatkowymi funkcjonalnościami, które zaoszczędzą Twój czas i zasoby.
 • Zadbaj o wsparcie posprzedażowe klienta / zwroty i reklamacje – duża ilość zamówień to spora ilość zwrotów i reklamacji. Klient, który zwraca lub reklamuje produkt, chce mieć pewność, że jego wniosek będzie rozpatrzony szybko. Słaba polityka zwrotów decyduje o niskiej ocenie sklepu przez samego kupującego i zniechęci go do powrotu. Warto więc przygotować spójny i transparentny proces zwrotów i reklamacji. Z kolei każdy posiadacz systemu IDEAerp ma dostęp do modułu RMA, pozwalającego na zautomatyzowanie procesu zwrotów i reklamacji na podstawie dedykowanego pulpitu dla klienta (pozwalający zgłosić reklamację oraz analizować jej przebieg), jak i dedykowany system rozpatrywania wniosków dla Twojej firmy.
 • Postaw na hosting dedykowany e-commerce – serwery to najważniejszy element układanki. Bez odpowiedniego zaplecza hostingowego nie mamy szans na przetrwanie zwiększonego ruchu, co może skutkować brakiem możliwości wykonania zakupów i trwale może zrazić klientów do Twojej firmy. Wiele e-sklepów bagatelizuje kwestię hostingową i nie przewiduje wzrostu zainteresowania oraz nie wybiera dostawcy pod kątem e-commerce. Kolejną kwestią jest zabezpieczenie danych Twoich klientów i certyfikat SSL, który bezpośrednio wpływa na wzrost zaufania konsumenta. Z myślą o takich sytuacjach oferujemy specjalistyczny hosting dedykowany e-commerce IDEAcloud. Sprawdź, jak możemy wspomóc Twój biznes.

Dodatkowe udogodnienia dla klienta

 • Punkty w programie lojalnościowym – w ramach Black Friday możesz wdrożyć system lojalnościowy lub pchnąć jego potencjał dzięki specjalnym okazjom. W zamian możesz oferować produkty w niższej cenie lub rabaty.
 • Dzień darmowej dostawy / wysyłki – Black Friday to dzień darmowych wysyłek, dlatego warto przeanalizować rentowność tego rozwiązania.
 • Obniżka przy następnych zakupach – wykorzystaj dodatkowy ruch na stronie, aby przygotować promocję na następne zakupy dla Twoich klientów. Może to być voucher, kod rabatowy lub inne dostępne rozwiązanie.

Podsumowanie

Przygotowanie swojego sklepu internetowego na Black Friday to nie lada wyzwanie. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to największy sprawdzian dla e-commerce w ciągu roku. Odpowiednie przygotowanie sklepu jest procesem, który wymaga organizacji i planowania na wielu płaszczyznach jednocześnie. W zależności od Twoich obecnych wyzwań nie jest za późno, aby wdrożyć niezbędne narzędzia i usprawnienia wymienione w tym artykule. Dzięki nim oraz doświadczeniu naszego zespołu, IDEA commerce wspiera setki e-biznesów w całej Polsce, dostarczając jedynie sprawdzone i skalowalne rozwiązania, pozwalając Tobie skupić się na rozwijaniu biznesu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami: zapytania@idea-commerce.com