To już ostatnia część na temat założenia sklepu internetowego. W tym artykule zostaną poruszone trzy ostatnie kroki, na które warto się przygotować. Z tej publikacji dowiesz się, jak Twój sklep może być przygotowany na sukces. Oczywiście, wraz ze wzrostem zleceń Twoje dochody będą większe, ale czekają też na Ciebie pułapki, które mogą sprawić, że sukces potrwa przysłowiowe 5 minut. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Jeśli nie czytałeś poprzednich części, to znajdziesz je pod tymi linkami: „Jak założyć sklep internetowy?” i „Jak założyć sklep internetowy? Część II”.

KROK 12: Przygotowanie do zwrotów i reklamacji

Zwroty i reklamacje jako nieodłączna część sklepu online

Posiadając własny sklep internetowy możesz już przygotowywać się na to, co nieuniknione, czyli na zwroty i reklamacje. Wiadomo, że jako właściciel będziesz starał się, żeby Twój asortyment był najlepszej jakości, a cały proces zakupowy dla klienta przebiegał sprawnie z dbałością o UE. Jednak mimo wszystkich starań prędzej, czy później spotkasz się ze zwrotem lub reklamacji.

Jak się przygotować?

Możesz sprzedawać najlepszej jakości produkty, być przygotowanym na wzrost sprzedaży, ale czy na pewno poradzisz sobie z sukcesem? Wzrost sprzedaży produktów może też wiązać się ze zwiększoną liczbą zwrotów i reklamacji w sklepie internetowym. Dlatego dobrze jest się przygotować na taką sytuację. Niedawno nasz specjalista do spraw marketingu Maks Mielhorski napisał e-book pod tytułem Obsługa zwrotów i reklamacji. Opisuje w nim szereg błędów jakie może popełnić właściciel w swoim e-sklepie. Co jeszcze możesz tam znaleźć?

 • 38 stron rzeczowej wiedzy w temacie e-commerce
 • opisane doświadczenia przedsiębiorców sklepów internetowych
 • rozwiązania problemów okiem marketingowca
 • metody zarządzania
 • praktyczne narzędzia
Obsługa zwrotów i reklamacji, Maks Mielhorski

E-book jest ogólnodostępny i darmowy, możesz go pobrać z naszej strony: www.idea-commerce.com/sprawna-obsluga-zwrotow-i-reklamacji-w-ecommerce

KROK 13: Podsumowanie zamówień dla klientów w sklepie internetowym

Składanie zamówień przez klientów

Na stronach internetowych można znaleźć dwie kompozycje formularza zamówień. W pierwszej wersji mieści się na jednej stronie, natomiast druga metoda dzieli formularz zamówienia na dwie części (podsumowanie idzie na kolejną stronę).

Proces zamówienia składa się na cztery podstawowe elementy:

 • zbieranie danych osobowych klientów
 • wybór metody dostawy
 • wybór sposobu płatności
 • podsumowanie

Dobrze skonstruowany formularz zamówienia wpłynie pozytywnie na UX. Dlatego warto zadbać o te sferę.

Dane klienta

W nich powinna znajdować się wybór, czy zamówienia dokonuję osoba prywatna czy firma. Oprócz tego należy umieścić pola na adres e-mail, imię, nazwisko, kraj i adres.

Formy dostawy

Spis metod dostawy wraz z kwotą jaką będzie musiał dopłacić klient. Ważne jest to, żeby ceny były umieszczone przy tym wyborze, żeby konsument był świadomy, że czekają go dodatkowe koszty.

Metoda płatności

Spis możliwych metod płatności dla klientów. Zazwyczaj ten wybór zamyka się do czterech metod. Sklep internetowy musi mieć podpisaną umowę z wybranym operatorem płatności, żeby mógł z niego korzystać.

Podsumowanie zakupów dla klientów sklepu internetowego

art. 17 ustawy o prawach konsumenta jest zapis:

„Jeżeli umowa zawierana na odległość, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, nakłada na konsumenta obowiązek zapłaty, przedsiębiorca ma obowiązek dostarczyć konsumentowi w sposób jasny i widoczny, bezpośrednio przed złożeniem przez konsumenta zamówienia, informacji, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1, 5, 16 i 17.”

Oznacza to że w podsumowaniu zamówienia dla klientów powinny znaleźć się informacje tj.:

 • dokładne opisy produktów lub produktu wraz z jego/ich głównymi cechami
 • łączna cena produktu/produktów wraz ze wszystkimi dodatkowymi kosztami
 • czas trwania umowy i określenie jak można je wypowiedzieć
 • minimalny czas trwania umowy (w przypadku abonamentów)

Zgodnie też z ustępem 3 art. 17 ustawy o prawach konsumenta, przycisk do złożenia zamówienia musi być czytelny i jednoznaczny, np. sformułowaniem „zmówienie z obowiązkiem zapłaty”.

KROK 14: Zastanów się, co może wpłynąć na sukces Twojego sklepu internetowego

Czynniki wpływające na sukces sklepu internetowego

Portal Gemius zebrał opinie na temat czynników wpływających na sukces sklepu internetowego. Wyniki przedstawiają się w następujący sposób:

 • opinie na różnych stronach internetowych i portalach – 17%
 • polecenia od znajomych, przyjaciół, rodziny – 15%
 • opinie na forach internetowych grupach dyskusyjnych – 13%
 • opinie na portalach społecznościowych – 11%
 • opinie znalezione poza Internetem – 7%
 • praca nad wiarygodnością sklepu – buduję ją opinia o sklepie, możliwość płatności przy odbiorze, czytelna informacja o zwrotach i reklamacjach.

Już od początku istnienia swojego sklepu powinieneś się skupić na pozytywnym UX (users experience). Oprócz tego warto też reklamować swoją działalność na mediach społecznościowych.

Gdzie możesz popełnić błąd?

Prowadząc sklep online możesz popełnić kilka błędów, które mogą zaważyć na powodzeniu Twojego sklepu internetowego. Wśród najczęstszych popełnianych błędów znajdują się:

 • niedbały wygląd sklepu internetowego
 • nieintuicyjna i mało funkcjonalna strona internetowa
 • zaniedbanie responsywności
 • odkładanie integracji płatności
 • niestabilny hosting

Potencjalnych pomyłek i zaniedbań jest więcej, dlatego warto zapoznać się ze stworzonym przez nas artykułem: TOP 10 najczęstszych błędów właścicieli sklepów internetowych. Dzięki zawartym tam informacją, unikniesz potencjalnych pomyłek, które mogłyby zważyć na sukcesie Twojego sklepu internetowego.

Trendy w e-commerce

Zakładanie sklepu internetowego wydaję się być łatwe, jednak jak zadbać o bieżący rozwój swojej strony internetowej i biznesu? Do prowadzenia działalności potrzebny jest szereg różnych umiejętności. Nie wystarczy tylko zadbać o szerokie możliwości sklepu. Jeśli chcesz pozyskiwać cały czas nowych klientów, to musisz być na bieżąco z nowymi trendami. Branża e-commerce rozwija się dynamicznie i łatwo jest zostać w tyle.

O tym temacie szerzej możesz poczytać w artykule Trendy w e-commerce na rok 2022.

KROK 15: Sprawdź swój sklep internetowy

To już ostatni element tworzenia sklepu internetowego. Otwarcie e-sklepu nie może się odbyć bez testów. Gruntowne sprawdzenie pozwoli uniknąć błędów. Najlepszą praktyką jest zrobienie checklisty i krok po kroku sprawdzenie wszystkich funkcji i integracji. Jeśli zdecydujesz się na założenie sklepu internetowego przez profesjonalną firmę, wszystkie testy wykona profesjonalny tester. Jego czujne oko wychwyci nawet najmniejsze niedociągnięcia.

W tym tekście przeprowadziliśmy Cię jedynie przez najważniejsze punkty tworzenia sklepu internetowego. Jak widzisz, to nie jest długi i skomplikowany proces. Jesteśmy przekonani, że handel w sieci nadal będzie się rozwijał. A profesjonalnie przygotowany, szybki sklep internetowy to dobra inwestycja w rozwój biznesu.

Jak założyć sklep internetowy w 4 tygodnie?

Poznałeś już proces zakupowy, wiesz już jak założyć sklep internetowy i jak sam widzisz, jest to złożony proces. Wcale nie musi on być skomplikowany i nieprzyjemny. W tym celu możesz sięgnąć do naszego produktu IDEAshopbox, czyli gotowej i całkowicie skonfigurowanej platformie sklepowej. Już w 4 tygodnie będziesz mógł zarządzać swoim sklepem internetowym, który będzie działał na Magento 2. Oprócz tego możesz być pewny, że zapewnimy kompleksowe wdrożenie w ten system.

Co potrzeba do założenia sklepu z IDEAshopbox

Podsumowanie

Stworzenie sklepu internetowego stanowi wyzwanie, mimo to warto je podjąć. W trzech częściach artykułu przedstawiłam 15 kroków, które należy zrobić, żeby mieć swój sklep. Jednak to od Ciebie zależy, czy spojrzysz na to jako  czy tylko 15. Wierzę, że po tych przedstawionych informacjach nie będziesz obawiać się sprzedaży w sklepie online i podejmiesz decyzję o własnej działalności. Powodzenia!

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu e-commerce to polecamy zapoznać się też z innymi artykułami z naszego bloga i jeżeli masz jakieś pytania, wątpliwości w kwestii e-commerce to zapraszam do kontaktu przez naszą stronę: zapytania@idea-commerce.com

Q&A

 1. Czy dropshipping to prowizja od sprzedaży?

Nie. W tym modelu trzeba samodzielnie starać się o uzyskanie jak najniższej ceny w hurtowni i ustala się ceny. Zarobek jest uzależniony od indywidualnie ustalonych cen i liczby przeprowadzonych transakcji. Natomiast w modelu prowizyjnym pracuje się dla producenta, który też ustala ceny produktów.

 1. Co to jest cross-selling i up-selling?

Są to metody, których celem jest zwiększenie sprzedaży. Cross-selling polega na tym, że podczas jednej transakcji oferujemy klientowi dodatkowy produkt. Na przykład przy zamówieniu spodni wyświetla się propozycja kupna paska. Natomiast up-selling polega na tym, że proponuje się droższą opcję danego produktu.

 1. Czy mogę w swoim sklepie internetowym przyjmować płatność w gotówce?

Oczywiście, jeżeli Twój sklep w metodach płatności oferuje „płatność przy odbiorze” to możesz przyjmować gotówkę. Pamiętaj jednak, że do takich transakcji będzie trzeba zaopatrzeć się w kasę fiskalną.

 1. Czy korzystne jest reklamowanie na stronie swojego sklepu, że mam „sprawny proces zwrotów i reklamacji”? Czy. nie będzie to oznaczać, że coś jest nie tak w moim sklepie i często mam zwroty?

Usprawniony proces zwrotów i reklamacji jest zdecydowanie atutem, którym warto się chwalić. Jest wiele czynników, które wpływają, że dochodzi do zwracania lub reklamowania towaru. Niektóre nie są zależne od Twojego sklepu. Na przykład w branży odzieżowej klienci specjalnie zamawiają dwa różne rozmiary tego samego produktu, żeby dopasować ten najlepiej pasujący. Od razu przy zamówieniu są nastawieni na zwrot, dlatego dobrze opracowany system do takich sytuacji wpłynie pozytywnie na UX.