Polski rynek e-commerce dynamicznie się rozwija, z każdym rokiem rośnie odsetek internautów korzystających ze sklepów internetowych. Czy należysz do osób, które zastanawiają się nad założeniem swojego sklepu online? A może masz już podjętą decyzję i teraz zastanawiasz się nad tym jak założyć sklep internetowy? Jeżeli któreś z powyższych określeń pasuje do Twojego obecnego stanu, to ta seria artykułów jest właśnie dla Ciebie! Poniżej zostanie przedstawiony poradnik internetowy krok po kroku. Dowiesz się z niego, co potrzebujesz do prowadzenia sklepu.

Czy warto założyć swój sklep online?

Założenie sklepu internetowego, to świetny sposób na dotarcie do nowych klientów.Według raportu PWC „E EKSPORT” z 2019 roku , już co druga osoba w wieku 16-74 lat zrobiła przynajmniej raz zakupy online (statystyki te zostały przeprowadzone od 2018 roku). W przeliczeniu wychodzi to ok. 14 mln osób i ta liczba od tamtego czasu stale rośnie. Warto też zwrócić uwagę, że podczas trwania pandemii liczba osób, które po raz pierwszy zdecydowała się zrealizować zakupy przez internet wzrosła o 40%.

Sklep internetowy – krok ku przyszłości

Chociaż początek Internetu przypada już na 1969 rok, to nawet jeszcze 20 lat temu nikt nie zakładał, że sklepy stacjonarne mogą zostać zastąpione przez sklepy internetowe. Branża e-commerce jest stosunkowa młoda i dynamicznie się rozwija. W ciągu ostatnich dwóch lat można zauważyć szczególny wzrost popularności zakupów internetowych i z pewnością Covid-19 przyczynił się do rozwoju tej formy. Nakładane ograniczenia i strach przed chorobą sprawiły, że wiele osób zaczęło sięgać do zakupów online. Czy to oznacza, że gdyby nie wybuchła pandemia, to branża e-commerce nie rozkwitłaby?

Covid-19 zmusił nas jako sprzedawców i klientów do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, to jest prawda. Natomiast bardziej składam się ku tezie, że przyspieszył bardziej to, co w perspektywie najbliższych kilku lat było nieuniknione. – Takie stanowisko przedstawił ekspert e-commerce Piotr Szczypiorski w webinarze na temat: Jak zautomatyzować sprzedaż online?

Warto też dodać, że według raportu przeprowadzonego przez Gemius, odsetek internautów robiących zakupy online ciągle rośnie. W 2020 roku zanotowano wzrost aż o 11 p.p, natomiast w 2021 roku poziom ten podniósł się o 4%. Klienci w sklepie internetowym nie tylko sięgają do lokalnych produktów, według tego samego raportu – zakupy na zagranicznych stronach też cieszą się coraz większą popularnością.

KROK 1: Biznesplan

Co powinien zawierać?

Zanim założysz sklep internetowy, najpierw musisz mieć na niego pomysł. Co będziesz sprzedawał? W jakich ilościach? Zastanów się też, czy wśród produktów dostępnych na rynku Twój produkt będzie konkurencyjny, innowacyjny i czym możesz przyciągnąć potencjalnych klientów do sklepu. Dlatego ważne jest, żeby w pierwszej kolejności stworzyć biznesplan. Powinien on poruszać wszystkie najistotniejsze aspekty, takie jak:

 • sprzedaż
 • odbiorcy i dostawcy
 • koszty
 • nakłady
 • źródła finansowania
 • struktura organizacyjna

Istotne jest, by plan ten zakładał długofalowość. W pierwszej kolejności zapewne skupisz się na tym, co zrobić, żeby osiągnąć sukces. Jednak warto też rozważyć co się stanie, kiedy Twój sklep zyska popularność. Czy będzie on gotowy na zwiększony nakład zamówień? Czy Twój plan został na tyle dopracowany, że będziesz w stanie utrzymać się na rynku?

Jak go stworzyć?

Możesz go stworzyć samodzielnie, ale jeśli ta opcja nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca to możesz skorzystać z generatorów, które są dostępne w sieci. Dobry biznesplan może być pomocnym narzędziem do tworzeniu własnego sklepu. Dzięki niemu uzyskasz niezbędne informacje do organizacji pracy wewnątrz firmy, szczegółowo zaplanujesz i udoskonalisz strategię firmy. Zanim więc zanurzysz się w biurokracji, stwórz dobry biznesplan!

KROK 2: Przelicz koszty

Zarejestrowanie firmy – ile to kosztuje?

Porównując sprzedaż i wydatki związane z prowadzeniem sklepu stacjonarnego, możemy sporo zaoszczędzić. Wybierając handel w sieci, nie potrzebujesz np. wynajmować lokalu i nie musisz mieć wszystkich produktów na stanie (możesz nawet oferować sprzedaż produktów na specjalne zamówienie). W kwietniu 2018 roku weszło w życie jako element tzw. Konstytucji Biznesu, że jest możliwość sprzedaży nieewidencjonowanej/nierejestrowanej o ile przychód z takiej sprzedaży nie przekracza 50% minimalnej krajowej w miesiącu. To świetne warunki do tego, by zacząć przygodę z e-commerce i jest to ułatwienie dla wielu początkujących przedsiębiorców. Jedną z ważniejszych kwestii jest fakt, że jeśli nie pracujesz na etacie, to te wynagrodzenie nie wlicza się do tego przychodu. Dzięki temu nie ma obawy, że z powodu zarobków w miejscu pracy przekroczysz miesięczny limit. Musisz jedna pamiętać, że zwolnienie ze składek ZUS nie jest równoznaczne ze zwolnienia swojej działalności z konieczności odprowadzania podatków od uzyskanego przychodu. Rozliczenie roczne z Urzędem Skarbowym wpisuje się w formularzu PIT w rubryce „działalność nierejestrowana”. Podatek od przychodu wyniesie 17% lub 32% w zależności od ogólnych przychodów osoby fizycznej.

Koszty założenia i utrzymania sklepu internetowego

Założenie własnego sklepu internetowego wiążę się z kosztami, które są zależne od różnych czynników. Przede wszystkim trzeba wybrać rozwiązanie, które będzie jak najlepiej dopasowane do potrzeb twojego biznesu. Na rynku e-commerce znajdziemy platformy open-source (WooCommarce, PrestaShop, Magento), sklepy w modelu SaaS, a także rozwiązania dedykowane. Zakładając sklep internetowy do kosztów musisz wliczyć:

 • administrację sklepu
 • domenę – wirtualny adres, pod którym zamieścisz swoją ofertę w sieci
 • hosting – usługi, która udostępni przestrzeń i zasób serwera. Bardzo ważne jest, żeby hosting był dobry, bo to od tego w dużej mierze będzie zależał sukces Twojego sklepu
 • oprogramowanie – kupne lub własne
 • pracę programisty wprowadzającego zmiany w sklepie
 • certyfikat SSL (Secure Sockets Layer), czyli protokół sieciowy do zabezpieczenia połączenia sieciowego
 • projekt graficzny – określamy wygląd sklepu
 • prezentacje produktów w sklepie – zdjęcia i opisy produktów
 • różne integrację, np. z magazynem
 • utrzymanie magazynu
 • reklamę – np. działanie na mediach społecznościowych

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Koszt założenia sklepu internetowego zależy od wielu czynników. Najważniejszy jest wybór rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego biznesu. Na rynku e-commerce znajdziemy – platformy open-sorce (WooCommerce, PrestaShop, Magento), sklepy w modelu SaaS, a także rozwiązania dedykowane. Gotowe platformy sklepowe ze stałym miesięcznym abonamentem, mogą się wydawać najtańszym rozwiązaniem. Sprawdzą się w przypadku małych firm, zaczynających handel internetowy, z niewielka liczą produktów. Sklep na platformie open-source ma wiele zalet, które doceniają firmy z większą liczbą produktów, średnią i dużą liczbą odwiedzin sklepu internetowego. Wybór tak rozbudowanego rozwiązania, jak Magento daje praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju. Koszt w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego na Magento z IDEAmagentobox to 35 tys. zł.

KROK 3: Kwestie prawne

Czy potrzebna jest rejestracja firmy?

Zastanawiając się jak założyć sklep internetowy zapewne pojawiło Ci się w głowie pytanie, czy prowadzenie działalności wymaga od Ciebie rejestracji. Odpowiedź brzmi – tak! Zakładanie e-sklepu wiążę się z zarejestrowaniem biznesu, nawet jeśli sprawa odnosi się do jednoosobowej działalności, która może nie osiągnąć dochodu. Według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, podatnik musi zarejestrować swoją firmę, gdy sprzedaż prowadzona jest w celu zarobkowym oraz w sposób zorganizowany i ciągły. Dlatego, jeśli chcesz legalnie zacząć sprzedawać w e-commerce to należy zadbać o zrealizowanie wszystkich formalności.

Rejestrację zaczynamy od złożenia wniosku CEIDG-1, jest to wniosek do rejestracji firmy osób fizycznych. Możesz złożyć te dokumenty drogą elektroniczną na stronie ceidg.gov.pl lub na portalu ifirma.pl/ceidg (na ich portalu znajdziesz też poradnik na temat zakładania działalności). Poza dokumentem CEIDG_1 trzeba też złożyć formularz VAT-R, a następnie po 7 dniach od daty otworzenia swojej firmy składa się ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Regulamin sklepu internetowego i RODO

Co grozi za brak regulaminu sklepu?

Zakładając sklep internetowy to wiadome jest, że w pierwszej kolejności będziesz skupiał się nad administracją, później będziesz zastanawiał się nad zrobieniem strony internetowej itd. Ważne jednak, żebyś w całym tym procesie nie zapomniał o stworzeniu regulaminu sklepu. Do każdego sklepu internetowego jest on potrzebny. Jeżeli jest on dobrze ułożony to może być ogromną pomocą do prowadzenia sklepu internetowego. Bez niego możesz narazić się na dodatkowe koszty, które będą wynikały z nałożonych na Ciebie kar za niedopowiedzenia.

Jak stworzyć regulamin sklepu internetowego?

Jak stworzyć własny regulamin? Są na to trzy sposoby:

 • samodzielne wykonanie
 • zakup regulaminu na innych platformach
 • zamówienie stworzenie regulaminu u prawnika

Prawidłowy, rzetelny regulamin powinien zawierać:

 • informację o tym jakie dany podmiot świadczy usługi lub jakie sprzedaje produkty
 • dane, które pomogą zidentyfikować przedsiębiorce
 • informacje o tym, jakie są dostępne metody płatności (np. płatność kartą, przelew, itp.)
 • kiedy świadczenie zostanie zrealizowane
 • jak będą rozpatrywane reklamacje

W trosce o swoich klientów musisz zadbać o to, żeby mieli oni możliwość zapoznania się z regulaminem zanim dokonają zakupu. W przypadku braku regulaminu narażasz się na poważne koszty. Pamiętaj też o tym, że źle skonstruowany regulamin też naraża Ciebie na prawne konsekwencje, dlatego w razie wątpliwości warto zwrócić się do specjalisty w celu skonsultowania tego dokumentu.

RODO dla twojego sklepu

Założenie sklepu wiążę się też z tym, że musisz zadbać o RODO. Od 25 maja 2018 roku weszły przepisy, które dotyczą zbierania i przetwarzania danych osobowych. W celu uniknięcia konsekwencji prawnych za niedopatrzenia, lepiej jest zadbać o kwestię ochrony danych osobowych klientów. Co to oznacza dla Twojego sklepu internetowego? Musisz dostosować całą dokumentację sklepu (regulamin, polityka prywatności, pliki cookies). Odnosząc się do polityki prywatności, to jak zwraca uwagę portal cstore.pl, musi ona informować klienta o kwestiach takich jak:

 • dokładny zakres pozyskiwanych danych
 • sposób przechowywania danych osobowych
 • prawo do żądania usunięcia danych i bycia zapomnianym
 • działania podejmowane w razie włamania do systemu i kradzieży danych
 • dokładne dane przedsiębiorcy

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu RODO w e-sklepie to zapraszamy do zapoznania się z artykułem z naszego bloga: RODO w sklepie internetowym.

Przedsiębiorca uprzywilejowany

Od 1 stycznia 2021 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (przedsiębiorcy jednoosobowi oraz wspólnicy spółek cywilnych) będą w niektórych przypadkach traktowani jako konsumenci. Zgodnie z tymi przepisami będzie to miało miejsce przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie kupował towary niemające dla niego charakteru zawodowego. Przedsiębiorca uprzywilejowany może odstąpić od umowy, posiada dodatkowe uprawnienia reklamacyjne oraz nie jest związany niedozwolonymi klauzulami[1].

Obowiązki informacyjne

Prawo konsumenta nakłada na przedsiębiorcę szereg obowiązków informacyjnych. Zgodnie z art. 12 ustawy o prawach konsumenta nakłada na przedsiębiorce obowiązek informacyjny. Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały międzyinnymi o:

 • głównych cechach świadczenia z uwzględnieniem przedmiotu świadczenia
 • sposobie porozumiewania się z konsumentem
 • swoich danych (m.in. o nazwie i organie rejestrowym)
 • adresie do przedsiębiorstwa, poczty elektronicznej, reklamacji
 • sposobie i terminie zapłaty
 • sposobie i terminie spełnienia świadczenia
 • czasie trwania umowy
 • sposobie wypowiedzenia umowy
 • pozasądowych sposobach rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń

KROK 4: Sprzęt i oprogramowanie

Jak wybrać technologie sklepu internetowego?

Osoby, które dopiero zaczynają sprzedaż w internecie muszą odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: jak wybrać platformę? Na rynku mamy duży wybór sklepów internetowych, m.in. platformy open-sorce (WooCommerce, PrestaShop, Magento), sklepy w modelu SaaS, a także rozwiązania dedykowane (platforma dopasowana do potrzeb klienta, specjalnie zaprojektowana). Podejmując decyzję o wyborze oprogramowania, powinieneś zastanowić się nad swoimi celami biznesowymi. Prowadzenie działalności wymaga tego, żeby przewidzieć jak będą się rozwijać potrzeby Twojego sklepu internetowego. Jeżeli wybierzesz rozwiązanie, które za kilka miesięcy może nie sprostać zapotrzebowaniom rynku to narazisz się na straty. Zakładając swój e-sklep trzeba mieć to na uwadze. Właśnie dlatego zanim dokonasz wyboru oprogramowania, trzeba zapoznać się z specyfikacją każdego z nich.

Sklep internetowy w modelu SAAS

SAAS (Software as a Service) nada się dla sklepów, które mają mniejszy asortyment i zaczynają dopiero sprzedaż. Model ten udostępnia oprogramowanie w chmurze, a dostawca chmury rozwija oraz utrzymuje aplikacje chmurowe. Tym samym zapewnia ich automatyczne aktualizacje. Wystarczy tylko wykupić abonament.

Jakie są zalety modelu SaaS?

 • niższe koszty początkowe
 • przewidywalne wydatki bieżące
 • szybkie wdrożenie
 • skalowalność na żądanie
 • można przetestować swój pomysł biznesowy

Jakie są wady modelu SaaS?

 • platformy abonamentowe rozliczane w modelu SaaS wraz z rozwojem sklepu stają się niewystarczające
 • limit produktów
 • ograniczone zmiany w wyglądzie
 • nie jesteś właścicielem takiego sklepu

Sklep internetowy Open-Source

klep internetowy na platformie open-source zapewnia o wiele więcej możliwości. Jest to rodzaj oprogramowania komputerowego, w którym kod źródłowy zostaje wydany na podstawie licencji. Dzięki temu właściciel praw autorskich przyznaje użytkownikom prawa do badania, zmiany i rozpowszechniania oprogramowania w ramach licencji wolnego oprogramowania. Na Open-Source działa platforma Magento, która sprawdza się świetnie do każdej wielkości sklepów, ponieważ nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Wybierając to rozwiązanie, zyskujesz możliwość wdrożenia wielu dedykowanych funkcji, integracji, sprzedaży na rynkach zagranicznych, czy większe bezpieczeństwo danych. Co ważne stajesz się właścicielem sklepu. Na tę opcję decydują się osoby, które potrzebują indywidualnych rozwiązań i posiadają duże stany magazynowe. Własny sklep internetowy na platformie Open-Source, nie musi wiązać się z kosztownym i długim procesem wdrażania. Trwające wiele tygodni wdrożenia są zastępowane nowymi, sprawdzonymi rozwiązaniami. Najlepszym przykładem jest IDEAshopbox – w pełni funkcjonalny sklep na Magento 2, który powstaje już w 4 tygodnie! Zalety gotowego sklepu na Magento 2, takiego jak IDEAshopbox to:

 • Multistore, czyli możliwość zarządzania wieloma sklepami z poziomu jednego panelu administracyjnego
 • możliwość zarządzania wieloma językami
 • możliwość użycia wielu walut
 • możliwość definicji dowolnej ilość kategorii i podkategorii
 • dowolna ilość produktów wraz z możliwością przypisania do wielu kategorii
 • hurtowy import/export katalogu produktów z plików CSV
 • zarządzanie stanami magazynowymi łącznie z określeniem minimalnych progów zapasów
 • możliwość przydzielania różnych cen dla różnych grup klientów
 • możliwość ustawienia niestandardowego kosztu wysyłki zależnego od wagi lub produktu
 • definiowanie produktów powiązanych oraz produktów alternatywnych
 • informowanie klienta o numerze listu przewozowego przesyłki (e-mail)
 • pozytywny wpływ na pozycjonowanie SEO
 • duża liczba możliwych integracji
 • raporty dotyczące klientów wg ilości oraz sumy zamówień

To tylko część z możliwości, jakie daje IDEAshopbox. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, napisz do nas na zapytania@idea-commerce.com. Wiemy jak założyć sklep internetowy, który spełni Twoje oczekiwania.

Zadbaj o hosting

Czym jest hosting?

To usługa udostępniania przestrzeni i zasobów serwera. Do jego zadań należy między innymi utrzymanie strony internetowej. To właśnie od hostingu zależy, czy strona Twojego sklepu internetowego nie będzie się zawieszać.

Dla kogo jest Magento?

Tak, jak pisałam powyżej – wybór hostingu to bardzo istotny temat. Mając swój sklep internetowy nie powinno się bagatelizować tego zagadnienia. Na naszym blogu IDEA opisywaliśmy, jakie możliwości daje hosting sklepów internetowych. Zwróciliśmy tam też uwagę na to, czym kierować się przy wyborze hostingu:

Zbadaj swoje potrzeby, porównaj dostępne na rynku usługi hostingowe i wybierz najlepszą ofertę. Skup się na bezpieczeństwie, niezawodności, szybkości i pomocy technicznej. Serwer musi działać w systemie 24/7 i muszą być zapewnione automatyczne kopie zapasowe. – cytat z artykułu pt. Ile kosztuje hosting Magento?

Miej na uwadze to, że to właśnie od hostingu zależy działanie sklepu internetowego, bo jest on jego silnikiem. Dlatego nie warto oszczędzać na tej kwestii, bo możesz tylko narazić się na straty. Jeśli padnie Ci system w sklepie internetowym, to dla twoich klientów będzie to oznaczać zatrzymanie sprzedaży i w konsekwencji tego, twoi potencjalni klienci będą szukać innych stron internetowych, które spełnią ich oczekiwania i nie będą się zawieszać. Jeśli myślisz poważnie o prowadzeniu sklepu internetowego to warto założyć sklep na Magento.

Zainteresowany? Dowiedz się więcej z artykułu: Ile kosztuje hosting Magento?

KROK CZWARTY – Produkty

Zdjęcia produktów

Jedną ze składowych elementów sprzedaży są zdjęcia produktów, które będą się znajdować na stronie Twojego sklepu internetowego. Przedstawienie produktu ma dwie funkcje:

 • informacyjną – wizualizacja stanu sprzedawanego produktu
 • marketingową – wygląd produktu ma zachęcić konsumenta do kupna

Jak robić zdjęcia?

 • zrobić kilka zdjęć, które przedstawią produkt z każdej strony
 • zdjęcia powinny pokazywać jak najwięcej szczegółów
 • każdy wariant tego samego produktu powinien być sfotografowany
 • warto fotografować produkty w momencie użytkowania, np. zdjęcia naszyjnika na szyi modelki

Bardzo ważne jest, żeby zdjęcia towarów w sklepie były wiarygodne. Jeżeli będą za bardzo „przerobione” to możesz narazić się na zwiększoną liczbę reklamacji, ponieważ klienci będą rozczarowani, że zakupiony towar różni się diametralnie od zdjęcia.

Opakowania do wysyłki

Twój sklep internetowy powinien mieć zapewnione opakowania, które będą miały wytrzymałą konstrukcję. Poza tym zadbaj, żeby wybrane przez Ciebie pudełko było

 • z dobrego tworzywa – główną funkcją opakowań jest ochronna produktów, dlatego materiał musi być mocny. W końcu Twoje przesyłki mogą podróżować nawet przez tysiące kilometrów. Całkiem dobrze do takich zadań sprawdza się tektura.
 • dobrze się prezentowało – dobrze, żeby pudełko zapadło w pamięć i kojarzyło się z Twoją marką. W tym celu warto zwrócić się do grafika, który zrobi dla Ciebie projekt opakowania.
 • ładnie zapakowane – z pewnością wpłynie to na UX. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Jeżeli konsument zobaczy po otwarciu pudełka rozrzucone produkty to nie będzie on zachwycony. Wiele osób przykłada duże znaczenie do tego, jak zapakowane są przedmioty, które kupili. Istnieje nawet trend polegający na odpakowywaniu przesyłek i ich ocenie. Na tę opinię składa się też wygląd zapakowanego asortymentu.

Kolejna część artykułu jest już dostępna na blogu. Przeczytaj „Jak założyć sklep internetowy? Część II” i dowiedz się, jak zadbać m.in o formy dostawy i płatności.

[1] Źródło: kreator.legalgeek.pl/info/styczniowe-zmiany-prawa-dla-e-commerce-przedsiebiorca-jak-konsument