Problematyka – jak zarabiać i promować swój biznes?

Za każdym e-biznesem stoi armia rozwiązań i pomysłów, mających na celu jedno – zwiększyć rozpoznawalność marki / produktu czy zwiększyć sprzedaż. Stwierdzenie, o ile banalne, tak niezbyt oczywiste w wykonaniu. Wiele firm w czasach wszechobecnej digitalizacji i migracji biznesu do sieci zadaje sobie pytanie „co jeszcze mogę zrobić?”. Ciągłe doskonalenie treści, produktów czy usług, o ile ważne z perspektywy marketingu i SEO – częstokroć nie daje pozycji lidera. Wręcz przeciwnie – coraz mocniej ingeruje w budżety firm.

„Wyszukiwarkowy” wyścig SEO – jak polecać i rozpoczynać działania z partnerami?

Wielu właścicieli e-biznesu stara się znaleźć złoty środek, będący remedium na zwiększenie sprzedaży. Biznesowy Growth hacking SEO z pewnością jest pomocny, ale czy to jedyna słuszna droga? Wielu z nas, szukając odpowiednich kanałów – dostosowując treści, próbuje wyróżnić się na tle innych. Problem polega na tym, że wszyscy stosują takie same lub zbliżone metody. Kończy się to tym, że przedsiębiorca wpada w schemat wcześniej wspomnianego „wyścigu SEO”, zamykając cykl. Należy więc jasno podkreślić – nie ma uniwersalnego sposobu na zwiększenie sprzedaży!

Wyjście poza schemat – program partnerski

E-commerce to przede wszystkim generowanie leadów od każdego klienta, często poprzedzone kampaniami, mailingami oraz reklamami w portalach społecznościowych. Zależy nam na dotarciu do jak największej gamy odbiorców – tym samym próbując zainteresować ich naszym sklepem internetowym, produktami czy usługami. Wiele z nas zapomina o jednej z najważniejszych i najoczywistszych solucji, którą jest współpraca partnerska np. z własnymi kontrahentami lub zaangażowanie się w program partnerski czy marketing afiliacyjny. Jak o to zadbać?

Twoim partnerem może być Twój klient!

Na co dzień współpracujemy z wieloma podmiotami, które podobnie jak Ty – starają się o pozycję lidera w swojej dziedzinie lub branży. Te firmy – tak jak inne posiadają własne kanały komunikacji oraz własną pozycję. Czy zauważyłeś już wspólny mianownik?

Jak zrobili to inni?

Istnieje wiele przykładów, które pokazują – jak przemyślana współpraca może rzutować na wzrost. Zapewne wiele z tych firm miałeś okazję już poznać.

 1. Kampania Spotify i Hulu – genialna w swej prostocie współpraca oparta na połączeniu usług obu firm w jeden bundle offering. Obie firmy zajmują się streamingiem – serwis Spotify oferuje streaming muzyczny, z kolei Hulu streaming VOD. W najnowszych kampaniach obie firmy reklamują swoje usługi razem. Na czym to polega? Spotify w swoich poleceniach przedstawia możliwość skorzystania z usług Hulu przez 3 miesiące za przysłowiowego dolara „0.99$”, jeżeli jest się użytkownikiem Spotify Premium. Po okresie rabatowym można zdobyć rabat w postaci 5$ na obie usługi – oszczędzając w skali roku 60$.
 2. Supreme – w połowie lat 90 ta marka istniała jako mało znany sklep, zajmujący się odzieżą dla deskorolkarzy oraz pozostałymi artykułami dla tej niszy. Wraz z budowaniem własnej rozpoznawalności firma zdecydowała się na swój pierwszy co-marketingowy projekt ze znaną wytwórnią filmową Columbia Pictures, używając do tego sylwetki taksówkarza znanej z popularnego filmu Martina Scorsese na ich koszulkach. Rezultatem było zwiększenie świadomości marki, co ugruntowało jej pozycję oraz pozwoliło zyskać ogromne możliwości kapitalizacji współpracy. W następnych projektach marka skupiła się na współpracy z artystami ulicznymi i undergroundowymi – tym samym wpisując się w kontrkulturowy flow swojej niszy. Wraz z postępem czasu i kolejnych projektów logo Supreme można było zauważyć wszędzie, poprzez odzież do popularnych gadżetów, jak i crossoverów z popularnymi markami odzieżowymi jak Gucci / Vans / Nike itp. Obecnie ta marka jest w „modowym” centrum uwagi.

Co daje nawiązanie partnerstwa?

 • Partnerstwo daje Ci dodatkowy dostęp do już spersonalizowanej grupy odbiorców.
 • Generujesz leady, które przekuwasz w stałą relację konsumencką.
 • Dobra współpraca dodaje wiarygodności Twojej firmie oraz otwiera coraz nowsze możliwości ekspansji.
 • Są to relacje win-win.
 • Dzięki poleceniom Ty i Twój kontrahent możecie prowadzić m.in spersonalizowane działania – marketingowe.
 • Możesz zarabiać na każdej rekomendacji produktu dzięki afiliacji.

Krótkie kompendium idealnego partnerstwa

Przygotuj się do nawiązania relacji, zadając sobie poniższe pytania:

 • Czy dana firma posiada podobną publikę, do której chciałbym dotrzeć?
 • Czy dana firma stosuje takie same metody / frazy kluczowe dla pozycjonowania produktu lub usługi?
 • Ile leadów jestem w stanie pozyskać od danej firmy? Czy jest to warte mojego czasu?
 • Czy dana firma posiada renomę i cieszy się dobrą reputacją?
 • Czy dana firma jest otwarta na współpracę?
 • Jaka może być przewidywana monetyzacja działań?

Podsumowując – partner idealny to taki, który:

 • Posiada zbliżonych odbiorców do Twoich.
 • Nie jest Twoim konkurentem.
 • Posiada takie same lub zbliżone kanały marketingowe (social media / mailing / kampanie).
 • Ma ugruntowaną pozycję w swojej niszy.
 • Jest dynamiczny oraz pomysłowy.

Pamiętaj również, aby kierować reklamę swojej firmy / propozycję współpracy do firm o podobnej wielkości co Twoja lub nieco większych. Bądź profesjonalny! Aby tego dokonać – musisz przeprowadzić research oraz przygotować plan!

Rekomendacja partnerstwa

Im więcej partnerów – tym więcej możliwości uwidocznienia własnej strony / produktu / usługi. Utrzymując relacje, jesteś w stanie pozyskać coraz więcej pomysłów na unikatowy wygląd własnej oferty / portfolio. Dobrze zaplanowana strategia partnerska pozwoli Ci kapitalizować zainwestowane środki. Może to być zarówno crossover produktowy, usługowy czy linki afiliacyjne. Z każdą nawiązaną relacją stajesz się również bardziej wiarygodny dla większych firm!

W jaki sposób interpretować partnerstwo?

Ważne w procesie podejmowania współpracy jest zwrócenie uwagi na to, w jakiej formie będzie się ona odbywać. Spośród wielu modeli warto wyróżnić następujące formy:

 • Forma co-marketingowa
  W tej formule łączy się zasoby marketingowe obu firm na rzecz promowania wspólnego produktu w postaci usługi, webinaru, badań itp. Ta formuła daje niesamowite możliwości kreacji i zwiększa siły przerobowe. W zależności od zaplecza – umożliwia dzielenie się pracą oraz pomaga wspólnie zbierać wygenerowane leady. Powoduje to również większą rozpoznawalność w sieciowym eterze, poszerzając bazę odbiorców.
 • Forma budowania linków
  W tej formule prace skupiają się nad uzyskiwaniem linków zewnętrznych do Twojej własnej strony internetowej. Pozwala to na lepsze kierowanie ruchu do danej witryny oraz zwiększa jej autorytet pod kątem wyszukiwarki Google. Ma to bezpośredni wpływ na pozycjonowanie i ogólną widoczność.

Czego nie rekomendujemy:

 • Wzajemne umieszczanie linków do blogów / stron może skutkować negatywną oceną Google. Dzięki czemu możesz otrzymać karę.

Co rekomendujemy:

 • Zapoznaj się z autorytetami w Twojej dziedzinie oraz dotrzyj do nich. Zaoferuj możliwość stworzenia bloga lub wpisu, który odnosi się do Twojej firmy lub usługi, uzyskując tym samym zewnętrzne linki.
 • Wykorzystaj infografiki, które opisują lub przedstawiają dany temat / zagadnienie oraz zapytaj o możliwość ich umieszczenia na stronie autorytetu w danej dziedzinie. W zamian poproś o uzyskanie backlinków przekierowujących do Twojej strony internetowej.
  Powyższa metoda wymaga o wiele więcej pracy, lecz przy odpowiedniej systematyczności może z powodzeniem wpłynąć na ranking oraz ruch klientów.
 • Forma strategiczna
  W tej formule skupiamy się na konkretnym strategicznym celu w ramach wzajemnie korzystnej współpracy.
  1. Integracje zewnętrzne – polegają na znalezieniu firmy posiadającej szeroki kanał odbiorców oraz zamieszczeniu na jej stronie reklamy lub innego widzialnego komunikatu np. w postaci usługi dopełniającej.
  2. Afiliacja i Brand Ambasadorzy – polega na wyznaczeniu grona odbiorców, którzy są wierni marce oraz mogą zostać nagrodzeni za polecanie Twojego produktu / usługi. Dotarcie do influencerów również pomoże w procesie szerzenia świadomości potencjalnych klientów na temat Twojej firmy.
  3. Forma „kaskaderska” – polega na skupieniu uwagi jak największej ilości potencjalnych klientów, prezentując treść marketingową w sposób nietuzinkowy lub przykuwający uwagę. Należy zwrócić uwagę, że takie formy promowania są wyjątkowo trudne w realizacji oraz wymagają uprzedniego researchu lub wewnętrznych testów.

Poznaj program partnerski IDEAgrowth

IDEAgrowth jest dedykowany dla wszystkich, którzy polecają nasze usługi. Dzięki temu możesz zacząć zarabiać za każdego poleconego klienta, który podpisze umowę z IDEA commerce (z Twojego polecenia). Sama prowizja jest uzależniona od poziomu partnerstwa. Możesz poświęcić kilka minut dziennie na polecaniu produktów IDEA lub pozyskiwać klientów z własnej bazy. Każdy nowy klient pozwoli Ci również na uzyskanie dodatkowych bonusów!

Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy – IDEA commerce gwarantuje kompleksowy pakiet wsparcia w procesie nauki systemów, dzięki dedykowanej platformie szkoleniowej i kursom wideo. Dzięki tej wiedzy możesz budować świadomość potencjalnych klientów, jak i lepiej poznać ich potrzeby. Każde skuteczne polecenie to szansa na zysk! Pamiętaj, jest to świetny sposób na miesięczny – pasywny przychód.

programy partnerskie

Zarabiaj dzięki IDEAgrowth – dołącz do programu partnerskiego!

Podsumowanie

Partnerstwo jest jednym z ważniejszych i najbardziej unikatowych sposobów na zarabianie. Jest ono nie tylko ciekawą i świeżą formą Growth hackingu, ale również świetną okazją do zapoznania się z metodami i sposobami na rozwój innych firm. Ta metoda charakteryzuje się tzw. Siłą łączenia, która systematycznie praktykowana – gwałtownie wpływa na rozwój Twojej firmy.