Stało się, została podjęta przez Ciebie decyzja o założeniu sklepu internetowego. I co dalej? Na czym go założyć? Gdy przyjrzysz się możliwościom, jakie daje rynek to z pewnością zauważysz, że wiele firm wacha się między PrestaShop a Magento. W takim razie czym się kierować przy wyborze? Nie martw się, w odpowiedzi na to pytanie przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który pozwoli Ci dokonać Ci wyboru. Zapraszam na porównanie Magento vs PrestaShop.

Zdefiniuj swój cel

Zakładając swój sklep internetowy należy najpierw zastanowić się nad tym, jakie będą jego cele:

 • jak duża będzie sprzedaż?
 • w jaki sposób będą realizowane zamówienia?
 • jak będzie wyglądał obieg dokumentów?

Odpowiedzi na te pytania mogą przeważyć o wyborze odpowiedniego silnika. Dlaczego? Wyobraźmy sobie taki przykład. Założyłeś już swój sklep, być może wgrałeś już odpowiednie moduły i nagle zauważasz, że potrzebujesz funkcji przeliczania cen na podstawie kilku czynników. Z takimi zapotrzebowaniami świetnie poradzi sobie Magento, natomiast PrestaShop jest dobry dla użytkowników, którzy chcą podstawowych funkcji i nie potrzebują wykonywać bardziej złożonych czynności w swoim sklepie.

Jednak to tylko jeden przykład. Dlatego decyzję o wyborze platformy open sourceowej, na której postawisz e-sklep, najlepiej podjąć po przeanalizowaniu własnych potrzeb. Bo tylko dzięki gruntownej analizie będzie można wyodrębnić najważniejsze rzeczy dla Twojego przedsiębiorstwa.

Magento vs PrestaShop – co jest popularniejsze?

Według statystyk z bulitwith.com, w Polsce aż 46% sklepów internetowych działa na PrestaShop. Zgodnie z tymi danymi Magento nie cieszy się aż tak wielką popularnością w e-commerce. Takie wyniki nie świadczą jednak o tym, że Magento jest gorsze. Wpływ na to ma jej przeznaczenie. Opcja ta najczęściej jest wybierana dla sklepu, który ma dużą sprzedaż.

Przy wyborze hostingu miej na uwadze też, że sklep będzie działał poprawnie nawet na najtańszej wersji silnika internetowego. Jednak może to się zmienić w momencie, gdy zwiększy się ruch na stronie. Na przykład wprowadzisz rabat w celu zwiększenia sprzedaży, zbudzi on zainteresowanie i będzie nagły wzrost użytkowników na witrynie. Brzmi świetnie, ale co jeśli w tej sytuacji wszystko się zawiesi i strona przestanie działać?

Zwróć uwagę też, że często jest tak, że sklep działa poprawnie, dopóki nie generuje dużego ruchu. Problemy zaczynają się, gdy nagle zwiększa się liczba użytkowników. Na przykład wywołana przez jakąś akcję promocyjną. Jeżeli sklep nie jest odpowiednio przygotowany, to strona może całkowicie się zawiesić.

PrestaShop i Magento – podobieństwa

Open source

Na rynku e-commerce znajdziemy oprogramowanie SaaS (software as a service) i Open Source. Ten pierwszy model jest „wynajmowany”, czyli płaci się co miesiąc abonament, żeby móc go używać. PrestaShop i Magento działają na Open Source, dlatego w dużym zakresie są darmowe. Oprócz tego można udostępniać kod źródłowy, dzięki czemu programiści mogą tworzyć innowacje dla oprogramowania. Jednak jeśli jesteś dopiero w momencie zakładania swojego biznesu i początkowa sprzedaż będzie niewielka, to warto rozważyć, czy SaaS nie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Self-hosted

Jest to praktyka, która polega na prowadzeniu i utrzymaniu witryny internetowej lub usługi za pomocą prywatnego serwera www. Za równo Magento, tak i PrestaShop działają na tej metodzie.

Poznaj Prestashop

Charakterystyka

PrestaShop to popularna na całym świecie platforma dla sklepów internetowych, wykorzystywana jest aż w 195 krajach. Podobnie jak Magento dostępne jest w wielu językach. Sklepy internetowe oparte na PrestaShop bez problemu można dostosować do potrzeb swojego biznesu. Z pomocą tego oprogramowania możesz sprzedawać do kilkuset sztuk towaru. Przy takim celu sprzedażowym będzie to idealne rozwiązanie dla Twojego e-sklepu.

Zalety

 • Darmowe założenie sklepu internetowego

Oprogramowanie funkcjonuje w charakterze Open Source, dzięki czemu można je za darmo pobrać. Jednak jeśli nadejdzie potrzeba rozszerzenia możliwości narzędzia to konieczne będzie zainstalowanie wtyczek, które mogą być płatne.

 • Łatwa obsługa

Nie trzeba być programistą, żeby móc korzystać z darmowej wersji platformy. Dzięki łatwej obsłudze nie będzie trzeba martwić się o prowadzenie sklepu internetowego. Nie potrzebujesz do tego umiejętności technicznych.

 • Bogate opcje analityki i działań marketingowych

Podobnie jak Magento, to rozwiązanie oferuje bogate wsparcie marketingowe. Możesz je zintegrować z narzędziami dającymi wsparcie takimi jak z Google Ads, Google Shopping, newsletterem, e-mailingiem, czy dodać kupony zniżkowe. Dzięki możliwościom połączenia z popularnymi programami, do analityki i marketingu, pozwala lepiej zarządzać procesem sprzedaży.

 • Ma funkcje wspierające SEO

PrestaShop ma zakładkę SEO. Możemy tam na sztywno zdefiniować meta tytuł, meta description i niestandardowe URL.

 • Przygotowanie do skalowania

Oferuje możliwość działania na wielu serwerach, integrację z serwerem plików (w tym z CDN). To rozwiązanie sprawia, że PrestaShop nadaję się też do większych sklepów internetowych.

 • Rozwiązanie

Duża popularność PrestaShop wiąże się z rozwiniętą społecznością developerów. To właśnie dzięki niej możesz liczyć, że w razie problemu przyjdą Ci z pomocą.

 • Wiele przydatnych funkcjonalności

PrestaShop możemy integrować z systemami, np. takimi jak ERP. Informacje o tym systemie zawarliśmy w publikacji: System ERP – Co to? Ile kosztuje? Wszystko co musisz wiedzieć o systemach ERP.

Poszerz swoją wiedzę o systemie ERP i przeczytaj artykuł: ERP dla B2B!

Inne zalety

 • wiele gotowych szablonów/motywów,
 • można dodać niestandardowe funkcje,
 • można tworzyć konta o różnych uprawnieniach,
 • łatwa instalacja,
 • wsparcie dla języka polskiego,
 • częste aktualizacje i poprawki,
 • możliwość niemal dowolnej edycji szablonów,
 • intuicyjny interfejs administracyjny.

Wady

 • Brak podstawowych funkcji

Niektóre podstawowe funkcje muszą być dodane poprzez dodatkowe moduły, tj. płatność za pobraniem, funkcja bloga.

 • Utrudnia rozwój sklepu

Przy znacznej rozbudowie sklepu możesz natrafić na trudności. W takiej sytuacji może spać prędkość ładowania. Oprócz tego możliwe jest, że baza danych będzie przeciążona.

 • Długoterminowe koszty

Profesjonalne szablony oraz pluginy są drogie.

 • Ograniczona ilość asortymentu

Przeznaczony dla mniejszej ilości produktów. Przy większej sprzedaży strona będzie zbyt obciążona, co wpłynie na jej wydajność.

 • Mniejsze możliwości personalizacji

Występują ograniczenia w zakresie personalizacji cen. Jeżeli myślimy o wyliczeniu cen na podstawie kilku czynników albo o wprowadzeniu asortymentu na skomplikowanych warunkach zakupu, to należy zastanowić się, czy ta platforma sprosta Twoim oczekiwaniom.

 • Prędkość działania sklepu

Wzrost liczby użytkowników i konwersji jest odwrotnie proporcjonalny do szybkości sklepu.

Mnogość różnego rodzaju wtyczek i integracji, może wpłynąć niekorzystnie na funkcjonowanie sklepu

Poznaj Magento 2

Charakterystyka

Magento 2 sprosta potrzebom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Daje możliwość wielu integracji i rozszerzeń o dodatkowe moduły. Od 2020 roku rozwijany jest przez Adobe. Według udostępnionych statystyk przez trends.builtwith.com aż 8% sklepów e-commerce funkcjonuje na silniku Magento. Mało tego! Na tej platformie możemy zautomatyzować istotne, z punku widzenia biznesu, działania. Bez problemu poradzi sobie ona z dziesiątkami tysięcy towarów i zdjęć, nie powodując przy tym spowolnienia sklepu.

Na temat hostingu pod Magento na naszym kanale wypowiadał się Dyrektor Technologiczny IDEA commerce – Sławomir Wawrzyniak, który od 10 lat związany jest z wdrożeniami systemów ERP i sklepów internetowych. Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi specjalisty:

Jeżeli Twój hosting zawiedzie, zawiedzie również Twój sklep i Twój cały biznes. – Sławomir Wawrzyniak.

Mocne strony Magento

 • Optymalizacja pod SEO

Skrypt na hostingu Magento znacznie ułatwia optymalizację sklepu pod kątem SEO.

Warto zwrócić uwagę na to, że wśród naszej oferty produktów mamy między innymi IDEAshopbox – oprogramowanie sklepu internetowego postawionego na Magento. W tym rozwiązaniu znajdziesz profesjonalną optymalizację pod kątem SEO, czyli sklep będzie miał bardzo dobrą dostępność w Google. Dzięki temu zwiększy się liczba użytkowników i będą większe zyski.

 • Integracje

Oprogramowanie pozwala połączyć się m.in. z systemami ERP np. IDEAerp, social mediami czy firmami kurierskimi.

 • Skalowalny

Rozbudowana struktura open source, pozwala dopasować sklep, do aktualny potrzeb. Duże przedsiębiorstwa e-commerce dostosowują wygląd sklepu pod różne grupy użytkowników.

 • Dostosowany do handlu mobilnego

Można dostosować stronę do urządzeń mobilnych, a integrację z bramkami płatności takimi jak PayPal i Braintree, pomaga poprawić współczynniki konwersji.

 • Brak limitu produktów

Nie musisz się martwić, że olbrzymia ilość asortymentu i zdjęć negatywnie wpłynie na działanie sklepu.

 • Rozbudowane funkcje marketingowe i analityczne

Możliwość połączenia z wieloma narzędziami, pozwalają na analizę np. zachowań klientów.

 • Wsparcie

Oferuje pełne wsparcie dla działań magazynowych, narzędzi diagnostycznych i analitycznych i nie tylko.

 • Pełna paleta integracji

Magento ma możliwości, żeby w pełni zintegrować się z zewnętrznymi systemami firmy (od systemów ERP, CRM, programów magazynowo-księgowych aż po systemy płatnicze, kurierów i porównywarki cen).

 • Zarządzanie wieloma sklepami i językami

Wszystko to można zrobić w jednym panelu, a to wszystko dzięki technologii multistore. Poza tym możesz łatwo dostosować stronę sklepu do różnych rynków geograficznych, czy segmentów klientów.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem

 • Wysoki koszt wdrożenia

Magento jest przeznaczony dla sklepów sprzedających wiele produktów. Mniejsze przedsiębiorstwa, stawiające pierwsze kroki w e-commerce, powinny wziąć pod uwagę inne rozwiązania.

 • Odpowiednio dostosowany hosting

Duży ruch na stronie i olbrzymia ilość asortymentu wiąże się z wysokimi wymaganiami co do hostingu.

 • Wyższe koszy utrzymania i długie wdrażanie

Od strony technicznej, sklepem powinni zajmować się wyspecjalizowani developerzy. Tylko oni dostrzegą ewentualne problemy i możliwości wprowadzenia optymalizacji. Wdrażanie Może wiązać się z wieloma godzinami pracy developera.

Użytkownicy korzystający z IDEAshopbox nie muszą się tym martwić, pakiet ten zapewnia wsparcie techniczne oraz wdrożenie. Już w ciągu czterech tygodni możesz mieć w pełni funkcjonalny sklep.

Magento i PrestaShop – cennik

Przy wyborze odpowiedniej platformy dla e-commerce cena wdrożenia może stanowić kluczową kwestie. Niestety różnice cenowe są duże. Jeśli chodzi o PrestaShop to jest ona niższa niż w przypadku Magento. Natomiast na tę drugą platformę typu open source mogą pozwolić sobie firmy o większym budżecie. Koszty e-sklepu będą większe, ale dzięki tej inwestycji nie straci się wielu konwersji i zaoszczędzi się czas. Dlaczego? Jeśli planujesz rozwój strony internetowej to możliwe, że inne platformy nie poradzą sobie z większym asortymentem i będzie konieczność zmiany oprogramowania. Sklepy założone na Magento nie będę miały takiego problemu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach działania na Magento? Z pomocą przychodzi nasz artykuł: Ile kosztuje hosting na Magento?

PrestaShop vs Magento – kto wygrał?

Po porównaniu tych dwóch dostępnych rozwiązań na rynku można wysunąć wnioski, że Magento jest przeznaczone dla dużych sklepów. Natomiast PrestaShop spełnia potrzeby osób, które posiadają mniejszy asortyment. Jednak zawsze warto rozważyć przyszłość jaką może mieć Twoje przedsiębiorstwo. Może nadejdzie czas, gdy sprzedaż wzrośnie i będzie potrzeba innego rozwiązania. Funkcjonalności Magento są ogromne i może któreś z nich okażą się niezbędne dla Ciebie w miarę rozwoju sklepu. Największe różnice, które mogą zadecydować o ostatecznym wyborze to cena i przystępność dla początkujących użytkowników.

Gdzie znaleźć pomoc?

Nadal nie masz pewności, które rozwiązania najlepiej nadadzą się do Twojego biznesu? Jeśli nadal się wahasz przy wyborze Prestashop czy Magento napisz do nas! Pomożemy Ci dobrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Z nami możesz mieć już swój sklep internetowy w cztery tygodnie. IDEAshopbox zapewnia:

 • wydajność i bezpieczeństwo
 • oszczędność czasu i pieniędzy
 • integracje z różnymi platformami

To nie wszystko, zapoznaj się z ofertą IDEAshopbox lub skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się więcej.

Q&A

 • Stawienie e-sklepu na platformie typu Open Source

Jeżeli chcesz wprowadzić inne funkcjonalności niż są oferowane w standardzie to musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednakże Open Source to jedna z tych platform, która nie wymaga miesięcznego abonamentu. Dlatego warto rozważyć tę opcje.

 • Czym różni się praca programistów back-end’owych od front-end’owych?

Programista front-end’u zajmuje się wyglądem sklepu, natomiast back-end’owy obsługuje między innymi bazę danych, procesy zachodzące w sklepie.

 • Które rozwiązanie jest bezpieczniejsze?

PrestaShop i Magento są to rozwiązania o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Ma na to wpływ częstotliwość aktualizacji platform.

 • Czy można samodzielnie zainstalować PrestaShop?

Tak. PrestaShop jest dostępne do samodzielnej instalacji na własnym hostingu.