Konkurencja dla sklepów internetowych jest ogromna, dlatego jeśli zaniedbasz kwestię dostępności odpowiednich metod płatności online, możesz popełnić duży błąd. Na „blogu IDEA commerce” była już poruszana kwestia, jakie czynniki wpływają na porzucanie zakupów przez klientów. Jednym z nich są ograniczone metody płatności online. Dlatego jeśli chcesz kompleksowo zadbać o poprawne działanie Twojego sklepu internetowego zadbaj, żeby klienci znaleźli odpowiedni dla nich sposób na opłacenie swoich zakupów. W tym artykule dowiesz się, jakie masz możliwości.

Chcesz dowiedzieć się więcej, na temat czynników, które wpływają na wzrost porzuconych zakupów? Zapraszam do zapoznania się z artykułem: „Jak odzyskać porzucone koszyki?”.

Jakie metody płatności są popularne?

Jeszcze trzy lata temu wiele osób uważało, że system płatności, który zakłada wpisywanie danych z karty, należy do mało popularnych form płatności w internecie. Od tamtego momentu rynek e-commerce bardzo dynamicznie się rozwinął, dlatego na grupie: “E-commerce – przydatne narzędzia i praktyczne porady” została zrealizowana ankieta, w której pytanie brzmiało: „Jakie metody płatności są najpopularniejsze w Twoim sklepie?”. Wyniki tej ankiety są przedstawione na poniższej infografice:

Popularne metody dokonywania płatności

Zgodnie z tymi statystykami, BLIK jest najczęściej używaną metodą płatności wśród kupujących. Szybkie przelewy to jest coś, czego chcą zarówno klienci, jak i sprzedawcy. W przypadku korzystania z tej płatności online mamy tę możliwość, ponieważ przelewy BLIK są dostarczane natychmiast po zleceniu.

Chcesz być na bieżąco i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu e-commerce? Dołącz do grupy na Facebooku: facebook.com/groups/250126057110475

Metody płatności w sklepach internetowych

Płatności mobilne

Tutaj możemy rozdzielić dwa rodzaje płatności mobilnych: zbliżeniowe i zdalne. Pierwsza ta forma polega na opłaceniu zakupów za pomocą smartfonu, tabletu, czy też zegarka. Natomiast w e-commerce płatności mobilne polegają na połączeniu między telefonem komórkowym a serwerem za pomocą np. wiadomości telefonicznej. Jedną z najbardziej znanych usług aplikacji mobilnej jest płatność w systemie BLIK.

Płatności BLIK obecnie jest najpopularniejszą metodą płatności w e-commerce. Forma ta jest bardzo szybka i przystępna. Użytkownik na swoim smartfonie musi mieć włączony internet, następnie w aplikacji banku jest generowany 6-cyfrowy kod, który pozwala płacić w internecie za zakupy.

Płatności online

Płatności bankowe można podzielić na poniższe formy:

 • przelew tradycyjny – polega na tym, że własnoręcznie wypełniania się formularz przelewu odpowiednimi danymi, tj. numer konta bankowego.
 • przelew bezpośredni – środki zostają od razu przekazane od klienta do odbiorcy płatności. Przy tej metodzie kupujący loguje się do swojej bankowości internetowej i nie musi uzupełniać danych formularza, ponieważ jest on automatycznie wypełniony.
 • przelew ekspresowy – działa tak, jak tradycyjny (trzeba samemu wypełnić formularz), ale oznacza się dodatkową opcję „przelew ekspresowy”, dzięki czemu odbiorca otrzymuje środki na koncie w ciągu kilku minut. Ta opcja raczej nie jest popularna, ponieważ wiążę się z dodatkowymi kosztami dla nadawcy.
 • szybki przelew online – zgodnie z raportem Izby Gospodarki Elektronicznej (2021 rok), aż 35% internautów kupujących za pośrednictwem komputera oraz 34% użytkowników robiących zakupy przez telefon, korzystało z szybkiego przelewu online. Szybki przelew, czyli tzw. Pay-By-Link (PBL) jest formą płatności, w której środki są natychmiast przekazane do odbiorcy. Trzeba tylko zalogować się do bankowości elektronicznej i potwierdzić transakcję za pomocą SMS’a. Podobnie jak w przelewie bezpośrednim, tak i tutaj nie ma konieczności uzupełniania danych.

Płatność kartą

Płatności kartą polegają na wpisaniu informacji z karty, przez co kupujący mieli obawy, że bardzo łatwo będzie wykraść dane. Ta metoda płatności nazywa się też eCard i polega na tym, że konsument zobowiązany jest podać dane ze swojej karty płatniczej (jej numer, trzycyfrowy kod CVC/CVV, datę ważności karty). Następnie na telefon klienta przychodzi SMS z kodem weryfikacyjnym. Nadal wśród społeczeństwa panuje pewna nieufność, wobec tego, żeby wpisać swój numer karty na stronie internetowej. Klienci jednak mogą czuć się bezpiecznie, jeśli za tą metodą kryje się zabezpieczenie w postaci 3-D Secure, czyli wprowadzenie dodatkowego potwierdzenia informacji, tj. PIN do mobilnej aplikacji, podanie jednorazowego kodu 3D-Secure.

W przypadku zapisywania danych eCart można zaobserwować brak przekonania wśród społeczeństwa. Miało to być ułatwienie dla osób, które robią zakupy online, jednak automatyczna zapłata kojarzy się niektórym z ułatwieniem pracy hackerowi.

Płatność przy odbiorze

Jest to tzw. płatność za pobraniem, czyli klient płaci za towar dopiero przy odbiorze swojego zamówienia. Płatności można dokonać gotówką lub przy użyciu karty płatniczej. Jeżeli sklep internetowy ma w ofercie taką metodę płatności to powinien zaopatrzeć się w kasę fiskalną.

Płatność za pobraniem

Klient płaci za wysyłkę dopiero w momencie odbioru, czyli gdy otrzyma paczkę. To rozwiązanie jest bardzo dobre dla osób, które chcą zapłacić gotówką lub nie mają zaufania do sklepu i chcą się upewnić, że ich przesyłka dojdzie i nie będą musieli składać reklamacji. Oprócz tego, ta forma zapłaty jest korzystna dla klientów, którzy nie mają w danym momencie środków na koncie i nie chcą, żeby produkt został wykupiony.

Portfel elektroniczny

W tej metodzie klient przechowuje swoje karty płatnicze, może to mieć formę aplikacji, czy też przeglądarki. Dane karty są wprowadzane do portfela wirtualnego poprzez zapisanie numerów kart płatniczych i zapisanie ich dat ważności oraz kodów zabezpieczających. Następnie te dane są szyfrowane. Wyróżniamy trzy kategorię, w zależności od przeznaczenia e-portfela.

Zamiast karty fizycznej

Aplikacje używane na smartfonach, umożliwiające płatności w sklepie internetowym za pomocą „stokenizowanej” wersji karty.

Jako karta przedpłacona

Środki są trzymane w portfelu w wersji elektronicznej i są natychmiastowo przekazywane do odbiorcy. Pieniądze przechowywane są na przypisanym do cyfrowego portfela rachunku.

Jako wirtualne konto

Jak sama nazwa mówi, system ten działa na zasadzie wirtualnego konta, do którego podpięta jest karta płatnicza. W tej metodzie nie ma konieczności wcześniejszego zasilenia środkami portfela cyfrowego.

Do jednego z najczęściej używanych elektronicznych portfelów należy usługa PayPal. Do zasilenia środków wystarczy:

 • karta kredytowa/debetowa
 • zlecenie przelewu
 • zlecenie szybkiego przelewu

Druczek płatności

Polecenie przelewu może być zrealizowane na podstawie wprowadzenia informacji dotyczących płatności. Dane, które należy wpisać są identyczne, jak przy przelewie tradycyjnym. Różnica polega na tym, że informację do przesłania pieniędzy są uzupełniane na papierze i nadawca musi go zanieść na pocztę.

Voucher/Bon Zakupowy/Karty podarunkowe

Są to dokumenty kredytowe, które umożliwiają zrobienie zakupów za określoną kwotę, opłacone wcześniej. Większość regulaminów firm oferujących tę formy, przewiduje ich terminowość, są też takie, które oferują dodatkową dopłatę za np. bezterminowy voucher. Pamiętam sytuację, kiedy kupiłam prezent w postaci vouchera i sprzedawczyni zaproponowała mi opcję bez limitu czasowego za dodatkową opłatą. Kiedy dopytałam się, co w sytuacji, gdy salon będzie zamknięty z powodu lockdownu, czy wtedy czas realizacji prezentu zostanie wydłużony. Otrzymałam odpowiedź: „Nie, właśnie od tego jest ta opcja bezterminowa”. Wprowadzając takie metody zapłaty, zadbaj o to, żeby regulamin korzystania z nich był zgodny z prawami konsumenta.

Płatność na raty

Są to tzw. e-Raty, czyli płatności, które można zrealizować w formie rat, czyli rozłożyć kwotę zakupu na mniejsze miesięczne zobowiązania. W takim przypadku produkt jest opłacony w ciągu kilku/kilkunastu miesięcy zamiast od razu. Cały proces ze strony wygląda w następujący sposób:

Jak działa metoda płatności e-Raty dla internautów

Czym są systemy płatności?

System płatności pozwala na transfer środków między kontami bankowymi. Do najbardziej popularnych systemów w e-commerce można zaliczyć PayU, DOTPay, BlueMedia, Przelewy24, Google Pay oraz transferuj.pl. Jakie są ich zalety?

 • skracają czas na dokonanie zapłaty za zakupy w internecie
 • przyspieszają czas realizacji zlecenia
 • są szybsze niż tradycyjne przelewy
 • dzięki temu, że środki będą szybciej dostarczone, czas oczekiwania na przesyłkę jest krótszy

Dzięki systemom płatności klient zostaje automatycznie przeniesiony na stronę wskazanego przez niego baku i po zalogowaniu ma przed sobą wypełniony formularz przelewu.

Wybór systemu płatności do sklepu internetowego

Z pewnością przy wyborze systemu będziesz zwracać uwagę na oferowaną prowizję. Warto oszacować do tego obrót miesięczny, jak daję Twój sklep internetowy, ponieważ im większy obrót, tym większe szansę na lepszą zniżkę. Poniżej wymienię kilka popularnych systemów, które być może warto rozważyć.

Blue Media

Firma ta już jest ponad dwadzieścia lat na rynku i jest przedsiębiorstwem. Mają wysoki koszt aktywacji (obecnie jest to 19 złotych), jednak prowizja u nich jest najmniejsza na rynku. Oprócz tego oferują:

 • uruchomienie płatności online po 30 minutach
 • transakcje zabezpieczone protokołem SSL
 • dodatkowe zabezpieczenie płatności wykonanych kartą systemem 3D-Secure
 • wszystkie formy płatności w ramach jednego rozwiązania

HotPay

Firma ta oferuje niskie prowizje od transakcji, przez co też cieszy się popularnością na rynku. Oprócz tego do ich zalet można zaliczyć:

 • obsługiwanie osób bez działalności gospodarczej
 • spory wybór portfeli płatniczych i płatności mobilnych
 • obsługują wszystkie popularne kanały płatności w e-commerce, w tym BLIK

W HotPay nie ma możliwości płatności ratalnych i nie ma preautoryzacji. Prowizja dla działalności nierejestrowanej wynosi 2,45%, natomiast dla zarejestrowanej firmy 0,95%.

Przelewy24

Warto też zwrócić uwagę na ten system, mamy tutaj dostępne metody płatności w e commerce (BLIK, P24NOW, przelewy online, karty płatnicze). Oprócz tych możliwości, oferuje bezpłatną aktywację konta. W przypadku, gdy spodziewasz się, że będziesz miał zagraniczne transakcję, to musisz zdecydować się nad inną metodą obsługi płatności online, ponieważ Przelewy24 obsługują banki i instytucję finansowe tylko w Polsce. Aktywacja konta bankowego wynosi obecnie 1,50 zł, natomiast prowizja to 1,9% (w niektórych przypadkach + 30 groszy, np. za korzystanie z płatności mobilnych).

Tpay

Należy do płatności internetowych, które oferują szybkie przelewy online, mikropłatności SMS, obsługę kart kredytowych i wiele innych usług. Do niestandardowych możliwości tego systemu należy zapłata poprzez chatbot i Widget One Click, które opierają się na bezpośrednich płatnościach z banera reklamowego. Do minusów Tpay można zaliczyć wysokie koszty – opłata weryfikacyjna wynosi ok. 199 złoty, opłaty za zwrot, prowizja wynosi 1,59% plus 0,39 zł od każdej transakcji.

System bezpieczeństwa płatności

Co zrobić, gdy wyciekną dane?

Liczba cyberataków cały czas wzrasta, niestety nadal panuję przekonanie wśród społeczeństwa, że „to ich nie dotyczy”, „nie ma co panikować”. Jednakże, kiedy dane wyciekną to możesz stracić pieniądze, które nie zawsze będą do odzyskania. Poniżej przedstawię historię mojego kolegi, który padł ofiarą cyberprzestępstwa:

Zaczęło się od tego, że ściągnął program, który jak później się okazało, miał wgranego wirusa. Komputer zaczął się dziwnie zachowywać – myszka się sama ruszała, włączały się różne programy itp. W tym czasie kolega otrzymał też informację z banku, że próba transakcji nie powiodła się z powodu braku środków na koncie. Po tej informacji wszedł on na stronę swojego konta i zobaczył, że została zrealizowana transakcja za 200 złotych! Oprócz tego w historii banku było kilka odrzuconych prób przesłania pieniędzy (na znacznie większe kwoty). Na szczęście nie miał on takich sum na swoim elektrycznym portfelu. Wpłaty tę zostały ściągnięte z systemu PayPal, dlatego od razu skontaktował się on z ich biurem obsługi. Reakcja była szybka, Biuro Obsługi od razu zablokowało transakcję do wyjaśnienia sprawy. Niestety po pewnym czasie ocenili ten przelew za prawidłowy, ponieważ wszystkie podane dane na nim zgadzały się z informacjami faktycznymi i od tej decyzji nie można było się odwołać. Nie interesował ich nawet fakt, że transakcja była przeprowadzona z zagranicy. Dlatego kolejnym krokiem, jaki trzeba było zrobić było zgłoszenie się do banku. Tam mój kolega dostał informację, że całą sprawę trzeba zgłosić na policję, a oni sami zaczną postępowanie w tej sprawie.

„Udałem się więc, na posterunek policji i tam złożyłem zeznania wyjaśniające i moja sprawa została przyjęta. Ogromnym atutem w składaniu zeznań było moje przygotowanie – miałem skany konwersacji z PayPalem, wyciągi wykonanych płatności kartą oraz czasy transakcji.”

Po długim czasie otrzymał on zwrot skradzionych pieniędzy, ale sprawcy nigdy nie złapano. Ta historia zmotywowała go, żeby uruchomić w swoim banku dodatkowe ubezpieczenie dla swojej karty, tzw. „Chargeback”. To mechanizm, który ma chronić kupujących, którzy płacą za zakupy lub usługi kartą.

Wszystkiego tego można było uniknąć, gdyby były zastosowane odpowiednie zabezpieczenie. Obejrzy przygotowany webinar, w którym ekspert od cyberbezpieczeństwa Łukasz Nowatkowski opowiada o tym, jak zabezpieczyć swój e-commerce:

Jak zadbać o integracje płatności online

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Tobie zdecydować, jakie metody płatności w e-commerce przydadzą się w Twoim sklepie internetowym. Z pewnością, jak jesteś dopiero na etapie zakładania sklepu internetowego to masz jeszcze wiele innych wątpliwości. Nasz jeden wiodących produktów – IDEAerp zapewnia integrację z płatnościami i programami księgowymi. W tym produkcie znajdziesz integrację z:

 • SMSAP – zapewnia automatyczną wysyłkę SMS, na każdym etapie zamówienia
 • Serwer SMS – wysyła automatyczne wiadomości do klientów o zmianie statusu zamówienia
 • SMSPLANET – automatyzuje proces wysyłania wiadomości SMS
 • Comarch ERP Optima – eksport faktur sprzedaży, zakupu, korekt sprzedaży, realizacji zamówienia w formacie xml
 • Sage Symfonia – eksport faktur sprzedaży, zakupu, korekt sprzedaży i realizacji zakupów w formacie txt
 • Rewizor – eksport faktur sprzedaży, zakupu, korekt sprzedaży, dokumentów magazynowych i płatności w formacie epp
 • GUS – do pobrania danych z GUS

Oprócz tego IDEAerp oferuje jeszcze inne przydatne funkcjonalności. Zachęcam do zapoznania się z ofertą.

Kontakt

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie integracji metod płatności do Twojego sklepu internetowego lub dopytać o system ERP, to zapraszam do kontaktu na zapytaj@idea-commerce.pl lub bezpośrednio przez stronę IDEA commerce S.A..