Coraz większa liczba właścicieli sklepów internetowych stworzonych na platformie Magento 1 decyduje się na migrację do nowszej wersji serwisu – Magento 2. System na pierwszy rut oka przykuwa uwagę bardziej intuicyjnym panelem administracyjnym, ale jak wiadomo wygląd to nie wszystko, zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z oprogramowaniem sklepowym. Nowa wersja platformy reprezentuje bardziej biznesowe podejście, a co więcej, zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa, który jest związany z prostszą instalacją i testowaniem łatek. Zanim jednak przystąpimy do prac związanych z migracją do Magento 2, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynności, o których piszemy poniżej.

Co oznacza migracja mojego sklepu internetowego?

Migracja sklepu internetowego to nic innego jak uaktualnienie oprogramowania do nowszej wersji. Istnieją różne sposoby na jej przeprowadzenie, wliczając w to opcję stworzenia własnej ścieżki działania. Największą zaletą migracji jest przede wszystkim zyskanie dostępu do nowych funkcjonalności, które z całą pewnością wpłyną na sprawniejsze zarządzanie sklepem, a także przyczynią się do zwiększenia sprzedaży.

W jaki sposób przygotować się do migracji?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z migracją, warto pokusić się o wykonanie kompleksowego testu związanego ze starą platformą oraz dogłębne przeanalizowanie danych zebranych przez systemy mierzące ruch. W ten sposób zgromadzimy rzeczywiste informacje o obsługiwanym ruchu, jego tendencjach (wzrostowych lub malejących), a także o plikach sprzedażowych. Testy pozwolą na dokładną ocenę, w jakim stanie znajduje się system przed migracją, a ich wyniki mogą wytyczyć minimalne wymagania co do nowej platformy. Dodatkową zaletą ich przeprowadzenia jest przegląd funkcjonalności, jakie są dostarczane klientom oraz ponowne zweryfikowanie ich zasadności. Zdarza się, że stare serwisy bardzo często posiadają wiele nieużytecznych funkcji, z których można zrezygnować, decydując się na migrację do nowszej wersji.

Jak wybrać odpowiednie wtyczki i dodatki?

Po ustaleniu funkcji platformy warto też zastanowić się nad wyborem właściwych wtyczek oraz dodatków dostarczanych przez zewnętrznych partnerów Magento. Należy być świadomym, że nie wszystkie proponowane rozwiązania będą prawidłowo współpracować z prowadzonym przez nas sklepem. Niekiedy może zdarzyć się, że dana wtyczka nie będzie działać wcale lub będzie generować błędy, nie zgrywając się z innymi dodatkami. Dlatego ważne jest, aby wcześniej wiedzieć, jakich funkcjonalności oczekujemy i wybrać te, które będą w pełni kompatybilne z
naszym sklepem.

W jaki sposób zyskam na migracji?

Nowa wersja Magento posiada wiele zalet, przede wszystkim daje możliwość praktycznie nieograniczonej rozbudowy własnego sklepu internetowego. Istotą platformy jest także opcja przeprowadzania pomocnych analiz, zdawania raportów oraz możliwość wykorzystywania narzędzi reklamowych, które mogą przełożyć się na wzrost zainteresowania ofertą sklepu ze strony potencjalnych klientów.

Dlaczego migracja nie jest łatwa?

Na pewno trzeba podkreślić, że proces migracji nie jest szybki, a w przypadku rozbudowanych systemów, migracja potrafi zająć wiele tygodni, a nawet miesięcy. Co więcej, struktura Magento 2 znacznie różni się od poprzedniej wersji platformy, co z jednej strony wiąże się z większą przejrzystością, ale z drugiej oznacza trudniejszą migrację danych. Najbardziej czasochłonne są prace związane ze wdrożeniem grafiki, dostosowaniem gotowego szablonu pod dany sklep internetowy, rozmieszczeniem poszczególnych elementów itp.

Co przenieść ze starego sklepu?

W zależności od poziomu rozbudowania sklepu przenoszone są różne dane, najczęściej jednak są to produkty wraz z atrybutami i zdjęciami, ceny, stany magazynowe, kategorie produktowe, konta klientów oraz konta administratorskie. Ponadto możemy zdecydować się na przeniesienie zamówień, treści statycznych, list mailingowych oraz wykorzystywanych promocji.

Jak migracja do Magento 2 wpłynie na mój biznes?

Migracja z Magento 1 do Magento 2 zdecydowanie nie jest łatwym zadaniem, ale pozwala dostosować prowadzone działania sprzedażowe do konkretnej strategii biznesowej sklepu. Nowa wersja, w odróżnieniu od poprzedniej, wyróżnia się wieloma nowoczesnymi technologiami, dzięki którym system dogonił konkurencję i zwiększył możliwości skalowania platformy. Co ważne dla średnich i dużych firm, serwis pozwala na sprzedaż produktów jednocześnie w kilku sklepach internetowych bez konieczności posiadania wielu paneli administracyjnych, co z pewnością wydaje się bardzo wygodne.