Czym jest Business Intelligence?

Analityka biznesowa (z ang. Business Inteligence) to szeroko pojęta definicja, określająca zbieranie i przetwarzanie informacji zawartych w systemach biznesowych. Analitycy pobierają i zestawiają ze sobą wiele danych, które mają znaczenie dla generowania konkretnych raportów.

Ważnym aspektem w tym procesie jest wizualizacja danych pochodzących z różnych źródeł. Pierwszymi i najpopularniejszymi bazami danych, z jakich korzystają przedsiębiorstwa są arkusze kalkulacyjne. Zgromadzone tam informacje można zestawić ze zbiorami z innych systemów, takich jak programy magazynowe, księgowe, sprzedażowe czy CRM.

Schody zaczynają się w momencie, kiedy potrzeba zgromadzić sporą ilość danych z wielu źródeł, podczas gdy dane oprogramowania są obciążane przez działania innych pracowników. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi inteligentna analityka biznesowa. Pozwala ona na zintegrowanie tego działania przy optymalizacji technologii używanych do wyciągania danych.

Dlaczego warto wdrożyć narzędzia klasy BI?

Poniżej postaram się przedstawić ważne aspekty związane z wdrożeniem oprogramowania Business Intelligence. Warto zwrócić uwagę na to, że przy naprawdę dużej ilości danych i systemów powiązanych, realizacja takich raportów zwykle wymaga specjalistycznej wiedzy i inwestycji w dobrej jakości i bezpieczne serwery bazy danych.

Pragnę przedstawić Ci plusy wynikające z wdrożenia odpowiedniego systemu analizy danych, którego głównym celem jest zebranie najważniejszych funkcji potrzebnych do szybkiego i bezpiecznego generowania raportów w prosty sposób.

Raportowanie analizy

Tworzenie analiz danych

Jeszcze do niedawna samo tworzenie analiz wymagało specjalistycznej wiedzy i znajomości języków zapytań. Analityk odpowiedzialny za raporty musiał mieć spore doświadczenie, by prócz odpowiednich zapytań, wiedzieć w jakich miejscach bazy danych poruszać się oraz jakie dokładnie elementy zestawień są potrzebne do wygenerowania konkretnych raportów.

By specjalista lub manager zajmujący się tym procesem był w stanie tworzyć zestawienia, potrzebuje dostępu do tzw. Big Data - czyli miejsc, w których przechowywane są zbiory danych. Takie bazy mogą znajdować się bezpośrednio po stronie systemów, które je zbierają, lecz warto, by dla bezpieczeństwa były one również kopiowane zapasowo.

Systemy Business Intelligence pozwalają na tworzenie analiz danych w przyjaznych pracownikom interfejsach, w oparciu o różne źródła danych. Integracja tego rozwiązania z wieloma aplikacjami odpowiadającymi za dane dziedziny biznesu, pozwala na stworzenie jednej, bezpiecznej i nie obciążającej innych serwerów hurtowni danych.

Eksport raportów

Zaawansowane analizy danych wymagają sporo mocy obliczeniowej i pamięci by je wyeksportować. Należy pamiętać o tym przy wyborze odpowiedniego narzędzia klasy BI.

Kolejnym aspektem są sposoby i rozszerzenia w jakich analitycy będą zestawienia przygotowywać. To już zależy całkowicie od decyzji pracownika, jednak ten aspekt jest również ważny przy wyborze oprogramowania.

Bezpieczeństwo zestawień

Pamiętajmy, że dane, które będziemy używać do celów analitycznych muszą być zgromadzone z kilku miejsc. No właśnie, zgromadzone - gdzie?

Serwer hurtowni danych

Nie ma cenniejszej rzeczy niż dane. Szczególnie w obszarze finansowym. Prowadząc przedsiębiorstwo zapewne dobrze o tym wiesz. Podejmowanie ryzyka w związku z jednym z najcenniejszych dóbr jakie posiada Twoja działalność nie ma sensu. Dlatego, by raportowanie było bezpieczne, a Twoi pracownicy mogli analizować dane bez obawy o ich utratę lub kradzież, należy zadbać by hurtownia danych była odpowiednio zabezpieczona. Big Data to najbardziej pożądana dziedzina przez hakerów. Nawet jeśli nie utracisz starannie zbieranych danych, możesz narazić się na ich przechwycenie.

Wybierz rozwiązanie pozwalające na gromadzenie danych na zaufanym i stabilnym serwerze.

Wsparcie użytkowników końcowych

Wielu klientów wybierających aplikacje z zakresu business intelligence zapomina o tym, jak istotne jest wsparcie użytkownika podczas korzystania z programu. Owszem, często analitycy zatrudnieni w przedsiębiorstwie mogą swoje bogate doświadczenie przekuć w łatwość generowania analizy w każdym środowisku, jednak odpowiedni wybór dostosowanego i przyjaznego w obsłudze systemu potrafi znacząco przyśpieszyć pracę.

Kolejnym aspektem jest łatwość w odnajdywaniu poszczególnych elementów. Hurtownia danych jest złożona i posiada mnóstwo informacji w jednym miejscu. Dzięki odpowiednio przygotowanemu interfejsowi, analityk będzie miał możliwość przygotować raporty z dużym uproszczeniem.

Jaki system Business Intelligence wybrać?

Systemów Business Intelligence zapewne znajdziemy sporo. Najważniejszym aspektem przy wyborze rozwiązania jest to, by było ono kompatybilne z użytkowanymi przez przedsiębiorstwa programami. Należy pamiętać, że do analizy danych potrzebna jest hurtownia danych.

Nie ma chyba bardziej bezpiecznego i szybszego rozwiązania niż aplikacje bezpośrednio połączone z użytkowanym systemem ERP.

BI w systemie ERP

Programiści z IDEA commerce stworzyli dedykowane oprogramowanie Business Intelligence, które jest częścią IDEAerp. Pozwala ono na analizę biznesową bez konieczności znajomości języków baz danych. Pracownicy mogą w prosty sposób wygenerować skomplikowane raporty tworząc własne zestawienia lub korzystając z gotowych podpowiedzi. System BI tworzy kopię bazy danych i przechowuje ją w bezpiecznym miejscu na osobnym, przeznaczonym do tego serwerze. Dzięki temu, wygenerowanie skomplikowanego raportu w żadnym stopniu nie obciąża serwera odpowiadającego za system ERP i nie spowalnia to pracy innych.

IDEAerp

Tak jak inne tego typu programy, nasz system BI daje możliwość wizualizacji danych z wykorzystaniem gotowych schematów, przygotowanych przez doświadczonych analityków. Aplikacja ma możliwość połączenia danych z każdego działu w Twojej firmie i przygotowania analizy generowanej w czasie rzeczywistym na podstawie hurtowni danych zgromadzonej z dnia poprzedniego.

Wiemy, jak bardzo istotne dla naszych klientów jest, by analityka danych przedsiębiorstwa i generowane przez nią raporty były bezpieczne. Dlatego hurtowania danych w systemie BI IDEAerp umieszczona jest na zewnętrznym, bardzo dobrze zabezpieczonym serwerze.

Podsumowanie

Wprowadzenie bezpiecznego i dobrze przystosowanego do przedsiębiorstwa systemu Business Intelligence wymaga specjalistycznej wiedzy i integracji z innymi programami obsługującymi różne działy w firmie. Warto skorzystać z rozwiązania wzajemnie się uzupełniającego.

Z taką też myślą stworzyliśmy nasz autorski system ERP, którego BI jest zaledwie częścią. Chcesz dowiedzieć się więcej co potrafi nasz system IDEAerp? Przeczytaj więcej lub umów się z naszym przedstawicielem na darmową konsultację.