Obecnie e-commerce stało się jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Przed nami jeszcze wiele zmian, które będą wpływać na to, jak będzie wyglądać handel w 2023 r. W niniejszym blogu przyjrzymy się najnowszym trendom w e-commerce i jak będą one wpływać na przyszłość handlu online. Przyjrzymy się, jak rozwijają się technologie, jak zmienia się podejście do klienta, jakie są wyzwania i jak można je rozwiązać. Analizując nadchodzące zmiany w e-commerce, możemy być pewni, że nie zabraknie tematyki związanej ze wzrostem rozwiązań omnikanałowych, zróżnicowaniu form płatności oraz zakupów w mediach społecznościowych – to główne trendy, pod które będziemy dostosowywać nasze strategie sprzedaży w 2023 roku.

Czy wiesz, że?

Wartość rynku e-commerce w Polsce wykładniczo wzrasta, powoli doganiając zachodnie rynki. Zeszłoroczny wynik plasował się na poziomie 92 mld złotych, z czego prognozy na ten rok szacują pułap 109 mld złotych. Według przewidywań ekonomistów z PwC, w 2027 r. wartość ta osiągnie 187 mld złotych.

Wartosc polskiego rynku e-commerce

E-commerce w 2023 - kierunki rozwoju

Wzrost rynku e-commerce w Polsce jest czymś, obok czego nie można przejść obojętnie. Niezmiennie od 2019 roku notujemy duży wzrost nowych sklepów internetowych, a sama pandemia koronawirusa na trwałe zredefiniowała sposób prowadzenia e-biznesu oraz nawyków konsumenckich. Oczywiście poza negatywnym wpływem na ogólnoświatowe gospodarki i inflację, całkowicie przyczyniła się do intensyfikacji rozwoju e-commerce. Oto główne trendy, które będą kształtować rynek eCommerce w 2023:

  • Media społecznościowe - kluczową kwestią w zrozumieniu przyszłorocznych trendów jest poznanie i zrozumienie mechanizmów działania social media i social commerce. Podwalinami sukcesów sprzedażowych tych rozwiązań jest coraz większa świadomość społeczna konsumentów pokolenia Z i X, które dokonują zakupów w mediach społecznościowych, np. Facebook, Instagram. Serwis streamingowy Twitch i aplikacja wideo TikTok stają się coraz ważniejsze wśród mediów społecznościowych i stanowią narzędzie do tworzenia społeczności konsumentów z młodszego pokolenia. Należy też zwrócić uwagę, że starsze pokolenia również dołączają do tych rozwiązań w związku z promowaniem własnych marek i produktów.

  • Płatności w e-commerce - podczas robienia zakupów klienci oczekują od sprzedawców, że ci będą w stanie zagwarantować odpowiednie opcje płatności online dostosowane do nowoczesnych trendów oferowanych przez dostawców cyfrowych. Dla wielu biznesów stawia to nowe wyzwania pod kątem integrowania własnych sklepów internetowych z coraz to nowszymi metodami płatności. Już teraz sama płatność BLIK czy GooglePay nie wystarczy. Powszechne w 2023 roku będzie integrowanie płatności z portfelami mobilnymi klientów oraz wspieranie metod pokroju kup teraz - zapłać później.

  • Live commerce - globalnym trendem staje się również innowacyjne wsparcie handlu i rozwoju sprzedaży. Live commerce, często określane również jako e-commerce na żywo, to forma, w której sprzedawcy komunikują się z klientami za pośrednictwem platform transmisji na żywo, takich jak Amazon Live. Podczas transmisji sprzedawcy prezentują swoje produkty i odpowiadają na pytania klientów, a ci mogą złożyć zamówienie bezpośrednio w czasie rzeczywistym. Live commerce jest popularnym sposobem na zwiększenie zaangażowania klientów i zwiększenie sprzedaży online. Pozwala na interakcję i bezpośredni kontakt między sprzedawcą a klientem. Sprawdź artykuł naszego partnera Meetsales, w którym kompleksowo porusza tę tematykę..

  • Nowe pokolenie kupujących - pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1997 roku, to pokolenie, które wychowało się w dobie Internetu i technologii. Są one bardziej skłonne do robienia zakupów online niż starsze pokolenia, ponieważ są bardziej zaznajomione z technologią i wiedzą, jak korzystać z różnych platform. Pokolenie X, czyli osoby urodzone między 1965 a 1980 rokiem, również często korzystają z zakupów online, ale prawdopodobnie w mniejszym stopniu niż pokolenie Z. Starsze pokolenie jest bardziej sceptyczne wobec technologii i może być bardziej nieufne wobec robienia zakupów w takiej formie. Dlatego też ich wpływ na rozwój e-commerce może być mniejszy niż wpływ pokolenia Z. Ogólnie rzecz biorąc, oba pokolenia mają realny wpływ na rynek, z mocniejszym naciskiem na pokolenie Z ze względu na większą znajomość technologii i zaangażowanie w zakupy online.

  • Sklepy na urządzeniach mobilnych - firma Gemius w 2021 roku na podstawie swoich badań jasno wskazuje, że blisko 77% Polaków dokonuje zakupów online za pomocą smartfonu. Zdecydowana większość klientów rezygnuje z e-sklepu, jeżeli ten natywnie nie wspiera pełnej responsywności dla urządzeń mobilnych. Każdy e-sklep w 2023 roku będzie niejako zobligowany do dostosowania swojej platformy e-commerce w celu wdrożenia rozwiązań usprawniających doświadczenia zakupowe za pomocą tego medium.

  • Spersonalizowany marketing i obsługa klienta - digital marketing w branży e-commerce to podwaliny w procesie budowania świadomości marki i produktu. To dzięki temu możemy podnieść doświadczenia zakupowe każdego klienta. Możemy być pewni, że w roku 2023 będą rosnąć m.in. rozwiązania polegające na dokładniejszej segmentacji i poznawaniu klienta już od momentu jego pierwszych odwiedzin na stronie sklepu internetowego. Pozwoli to generować dokładniejsze dane o preferencjach zakupowych i nawykach konsumenckich, co przyczyni się do rozwoju kanałów marketingowych.

  • Sztuczna inteligencja i personalizacja ofert - już w 2022 możemy zauważyć duży wzrost znaczenia sztucznej inteligencji w obszarze e-commerce. Narzędzia wykorzystujące potencjał AI pozwalają wykraczać poza standardowe podejście do przedstawiania ofert, aby klienci online mieli jak najlepsze i realne wrażenia zakupowe. Już teraz możemy być świadkami wielu pozytywnych case study, które prócz raportowania świetnych wyników finansowych jasno wskazują, że sztuczna inteligencja jest w stanie o wiele dokładniej rekomendować oferty, jednocześnie tworząc większe zaangażowanie klientów. Sprawdź jak działa IDEAflowbox.

Najważniejsze trendy 2023 roku

  • Mocniejszy nacisk na szybkie dostawy - nie ulega wątpliwościom, że sprzedaż w Internecie to sprzedaż tu i teraz. W momencie kliknięcia płatności coraz więcej z nas oczekuje dostawy tak szybko, jak to możliwe. Gemius w swoim raporcie E-commerce w Polsce 2022 jasno wskazuje, że wyjątkowo motywującą dla kupujących jest błyskawiczna dostawa do domu (same day delivery) – 83% i dostawa w weekend (motywująca dla ¾ badanych). Należy więc utrzymać, że ten trend będzie coraz mocniej eksponowany również w przyszłym roku. Już teraz warto zadbać o odpowiednią selekcję firm logistycznych, które będą mogły w zintegrowany sposób pomóc w realizacji szybkich dostaw.

Handel cyfrowy a handel detaliczny

Wiele firm wciąż utrzymuje swoje biznesy w formie stacjonarnej. Nadchodzące trendy w e-commerce 2023 zmusiły właścicieli do poważnego rozważenia hybrydowego podejścia dla nowych kierunków rozwoju handlu detalicznego. Między 2019-2022 wiele firm boleśnie doświadczyło, jak bardzo problematyczne może być utrzymanie sieci sklepów stacjonarnych w obliczu wszechobecnej migracji klientów do sklepów online. Najważniejszym trendem dla sprzedawców detalicznych było wykorzystanie sieci sklepów stacjonarnych jako punkty przerzutowe / magazynowe. W tej formie klient robi zakupy przez Internet i wygodnie obiera je w jednym z punktów odbioru zamówień online. Jest to niewątpliwą zaletą, gdyż może przyczynić się do znacznego ograniczenia zbędnej rotacji towaru oraz sprawia, że klient fizycznie zjawia się w sklepie. Według badania przeprowadzonego przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD, United Nations Conference on Trade and Development) wartość rynku zakupów dokonywanych przez konsumentów w Internecie zwiększyła się w ostatnim roku o 6%-10% w przypadku większości produktów detalicznych. Szacuje się, że polski e-commerce w przyszłym roku będzie stanowić ponad 20% całego handlu, co stanowi ewidentny kierunek rozwoju handlu detalicznego w 2023.

Rynek e-commerce a koncepcja zrównoważonego rozwoju

Kwestie odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw oraz wszechobecnej dbałości o środowisko to wciąż temat na topie. Co więc możemy przewidzieć w tym obszarze w 2023? Koncepcja zrównoważonego rozwoju odnosi się do dążenia do rozwoju gospodarczego i społecznego, który zaspokaja potrzeby obecnego pokolenia bez narażania możliwości rozwoju przyszłych pokoleń. W branży e-commerce oznacza to, że firmy powinny dążyć do prowadzenia biznesu w sposób, który jest ekologicznie i społecznie odpowiedzialny. Może to oznaczać stosowanie praktyk zrównoważonego zarządzania zasobami, minimalizowanie negatywnego wpływu działalności na środowisko, wspieranie sprawiedliwego handlu i dbanie o dobre warunki pracy dla pracowników. W ten sposób firmy w branży e-commerce mogą przyczynić się do osiągnięcia trwałego rozwoju w skali globalnej. Najważniejsze powody wdrażania koncepcji to przede wszystkim rosnąca presja środowiskowa konsumentów, kontrahentów pod ogólnym dictum regulatorów (Unia Europejska). Przykładowo, Adobe Consumer Research Report 2022 wskazuje, że większość niemieckich konsumentów (83%) przywiązuje wagę do tego, by marki odpowiadały ich wartościom, przekonaniom i koncepcjom moralnym. Szczególnie ważną rolę odgrywa zrównoważony rozwój (41%) oraz sprawiedliwość społeczna w odniesieniu do pracowników wewnętrznych (35%). Powiedzmy wprost, wyżej wspomniana koncepcja jest nie tylko trendem, ale również znacznym wyznacznikiem PR’owym, który coraz mocniej zdobywa na znaczeniu. Nie stosując się do założeń, możemy realnie ograniczyć konkurencyjność swojego e-biznesu, nie wspominając o jego widoczności w sieciowym eterze i świadomości kupujących.

Podsumowanie

W 2023 roku z pewnością będziemy świadkami dalszego rozwoju technologii i innowacji w e-commerce. Możemy spodziewać się rozwoju sztucznej inteligencji i chatbotów, co pozwoli na lepsze dostosowanie oferty do potrzeb klientów. Z pewnością nadal będziemy również zauważać rosnącą popularność handlu mobilnego i rozwój technologii bezkontaktowych płatności. Warto również zwrócić uwagę na rosnącą rolę social media w e-commerce, jako platformy do promocji produktów i budowania relacji z klientami. Ogólnie rzecz biorąc, 2023 rok będzie kolejnym ekscytującym rokiem dla branży e-commerce!