Czym właściwie jest optymalizacja?

Optymalizacja to metoda wyznaczania najlepszego – innymi słowy – najkorzystniejszego rozwiązania z punktu widzenia określonego kryterium jakości, na przykład wydajności. W ecommerce wykorzystywana jest do rozwiązywania takich problemów jak niska sprzedaż, błędy popełniane przez pracowników, opóźnienia w realizacji zamówień, trudność z zachowaniem ciągłości sprzedaży. W takich sytuacjach niezbędne jest określenie i wdrożenie optymalnego postępowania i procedur minimalizujących, a nawet wykluczających te trudności. I tu pojawia się temat optymalizacji.

Co jest celem optymalizacji sklepów internetowych?

Zasadniczo – cel jest jeden. Jest nim większa sprzedaż online. Aby go osiągnąć, należy realizować cele pośredniczące, dotyczące modyfikacji lub zmiany wybranych aspektów problemu. A ich lista może być długa…

Chcąc poważnie podejść do tematu optymalizacji sklepu internetowego, należy wykonać jego kompleksowy audyt – poddać analizie i ocenie, zarówno obszar technologiczny, jak i marketingowy sklepu. Warto też go zbadać od strony prawnej i biznesowej.

Co należy zbadać pod kątem optymalizacji e-sklepu?

W zakresie audytu IT należy wykonać ocenę wydajności, bezpieczeństwa i legalności oprogramowania. W kontekście badania marketingowo-biznesowego niezbędny jest audyt SEO – pod kątem widoczności sklepu w wynikach wyszukiwania, audyt UX – przeanalizowanie zachowania użytkowników oraz audyt konfiguracji i ustawień konta Google Analytics.

Co wpływa na sprzedaż w sklepie internetowym?

Dlaczego mam tak mało wejść na stronę? Dlaczego nie wszystkie wejścia do sklepu są finalizowane złożeniem zamówienia? Czym jest to spowodowane? Jak zwiększyć sprzedaż? Prowadząc sklep internetowy, niejednokrotnie pojawiają się podobne pytania.

Czynników mających wpływ na sprzedaż w sklepie online jest bardzo dużo. Począwszy od samej widoczności sklepu w sieci, przez różnorodność asortymentu, atrakcyjność strony, po szybkość ładowania, intuicyjną nawigację oraz szeroki wybór opcji dostawy i metod płatności. Warto też przyjrzeć się konkurencji – czym się wyróżniają, czego Ty jeszcze nie masz. Może to być na przykład zapewnienie o bezpłatnej dostawie, voucher na kolejne zakupy, raty 0%, czy programy lojalnościowe.

Jak zwiększyć ruch na stronę?

Sprzedaż online nieustannie rośnie. Rynek wypełniają kolejne sklepy internetowe, które konkurują ze sobą ceną, atrakcyjnością strony, czy coraz wyższą jakością produktów w ofercie. Skąd pozyskać ruch do swojego sklepu internetowego?

Sama oferta i ładna strona nie przyciągną klientów, bo oni po prostu nie będą widzieć Twojego sklepu w wyszukiwarkach. Oczywiście możesz starać się działać bezkosztowo, ale efekt będzie mizerny bez odpowiednio dobranych, zoptymalizowanych źródeł pozyskiwania klientów.

Są nimi na przykład porównywarki cenowe, których użytkownicy są zwykle w końcowym etapie procesu zakupowego – zdecydowani na konkretny produkt, który Ty może masz w swojej ofercie. Niestety nie są to lojalni klienci, których zwiążesz ze swoim sklepem na dłużej. Podobnie jak użytkowników korzystających z kodów rabatowych i innych promocji, zamieszczonych w sieciach afiliacyjnych. Chociaż – bądź co bądź – trzeba przyznać, że konwersja z tych witryn jest wysoka.

Warto skorzystać z wszechobecności social media i mailingu, z podlinkowaniem do sklepu / konkretnego produktu – nie tylko w kontekście bezpośredniego zwiększenia ruchu i sprzedaży, ale również wzrostu rozpoznawalności marki. Jeżeli użytkownik zapisuje się do newslettera, jest zainteresowany Twoimi produktami – masz większą szansę na osiągnięcie celu głównego.

Bezpośrednie przełożenie na wzrost ruchu mają też odnośniki z innych stron branżowych – na przykład stosowanie linkowań w artykułach blogowych, na forach. Zdobywanie backlinków to jedno z działań SEO.

Dzięki pozycjonowaniu podnosimy widoczność swojego sklepu w wyszukiwarkach. Dzięki temu użytkownicy mogą samodzielnie wyszukać informacje i podjąć decyzję zakupową z pominięciem reklam.

Jeśli posiadamy budżet na reklamę płatną – produktową, remarketing, czy chociażby promocję displayową w sieci – powierzmy ją profesjonalistom. A z pewnością nie tylko ruch na stronie, ale i konwersja wzrośnie.

Co ma wpływ na konwersję?

Ameryki nie odkryjemy pisząc, że konkurencyjność cenowa odgrywa istotną rolę. Jednak coraz więcej świadomych klientów docenia inne aspekty sklepu, takie jak:

  • atrakcyjny wygląd – ogólny design, układ stron, rozkład treści
  • przejrzysta oferta – kategorie i strony produktowe, zawierające szczegółowe opisy produktów i galerię zdjęć
  • elementy graficzne – labele, widgety - wyróżniające promocje czy nowości
  • łatwa nawigacja – zarówno w wersji desktop, jak i mobilnej
  • intuicyjność sklepu
  • koszyk – zawsze „pod ręką”, nie wymagaj od klientów założenia konta - daj możliwość złożenia zamówienia gościom
  • wyszukiwarka – precyzyjna, filtrowana, z rozwijanymi podpowiedziami
  • dostępność dla każdego

IDEA commerce sklep internetowy

Szerzej opisaliśmy te zagadnienia w artykule: Dlaczego UX jest ważny w sklepie internetowym?

Zadbaj o każdy wymieniony element w Twoim sklepie. Przyjemność kupowania jest nieoceniona!

O czym jeszcze należy pamiętać w procesie optymalizacji e-sklepu?

Klient musi czuć się komfortowo od momentu wejścia na stronę do chwili otrzymania zamówionego produktu do ręki. Nie tylko wygląd sklepu i sam zakup pozostają w pamięci. Każdy kontakt klienta z naszym sklepem internetowym musi być przemyślany i doprecyzowany. Mamy na myśli maile z informacją o złożeniu zamówienia, o realizacji płatności, przekazaniu przesyłki kurierowi itp. – muszą być spersonalizowane i graficznie zgodne z designem sklepu. Podobnie jak formularze, ankiety, landing pages, jeśli z nich korzystasz. Postaraj się uprościć formularze – proś tylko o niezbędne informacje.

Zadbaj też o regulamin – zrozumiałe dla wszystkich zapisy, szczególnie zwrotów i reklamacji oraz wymogi RODO – klauzule informacyjne i niezbędne zgody. Przeczytasz o nich w naszym artykule: RODO w sklepie internetowym.

Zastanów się, czy w Twoim sklepie (zależne od produktów w ofercie) pomocny dla klientów byłby live chat lub opcja call page. Niektórym użytkownikom trzeba pomóc podjąć decyzję, odpowiadając na pojawiające się przed zakupem pytania.

Pamiętaj o działaniach SEO, w tym: stosowaniu odpowiednich tytułów stron, metadanych, danych strukturalnych, regularnym dodawaniu treści (z wybranymi frazami kluczowymi). Warto prowadzić bloga i w artykułach stosować linkowanie wewnętrzne.

Zadbaj o szybkość strony. Jeśli użytkownik będzie musiał czekać na załadowanie treści dłużej niż zwykle, opuści Twój sklep i bezpowrotnie przejdzie do konkurencji. Podobnie jak w sytuacji niedostosowania funkcjonalności i wyglądu wersji mobilnej sklepu. Zapewnienie responsywności to obecnie must have każdego biznesu online.

Pomyśl o automatyzacji sprzedaży e commerce. Przyspieszysz realizację złożonych zamówień, zyskując zadowolenie klienta. Zwiększysz wydajność pracy, zaoszczędzisz czas i zasoby, wyeliminujesz błędy ludzkie, zachowasz ciągłość w sprzedaży. Szerzej o zaletach automatyzacji przeczytasz w naszym artykule: Dlaczego automatyzacja w e-commerce jest tak istotna? Poznaj korzyści płynące z integracji z IDEAerp.

Warto zastanowić się również nad zastosowaniem narzędzi informatycznych automatyzujących procesy marketingowe. Dzięki marketing automation zbierane są dane na temat zachowania poszczególnych użytkowników oraz informacje transakcyjne na ich temat, które następnie są wykorzystywane do prowadzenia spersonalizowanych, dopasowanych do zainteresowań i potrzeb klientów zautomatyzowanych kampanii, we wszystkich kanałach. W ten sposób skuteczność działań marketingowych wzrasta, podobnie jak współczynnik konwersji.

Podsumowanie

Już wiesz jakie elementy decydują o zachowaniu użytkowników w Twoim e-sklepie oraz co przyczynia się do wzrostu konwersji. Koniecznie zadbaj o ich optymalizację. Korzystanie z sklepu internetowego ma być przyjemne, szybkie i łatwe, zarówno z poziomu komputera, jak i na telefonie.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego sklepu, a planujesz wdrożyć sprzedaż online, zrób to profesjonalnie. Wnikliwie przeanalizujemy Twoje potrzeby i projekt Twojego sklepu. Skontaktuj się z nami. Naszym celem jest stworzenie sklepu internetowego, w którym użytkownicy chętnie kupują i wracają realizować kolejne zamówienia. Zapewniamy też bezpieczny i niezawodny hosting, który ochroni Twój sklep przed atakami hakerskimi. Odpowiednio dobrany serwer poradzi sobie także z gwałtownym wzrostem ruchu. Dowiedz się więcej o IDEAcloud.