Potrzeby klientów biznesowych zmieniają się wraz z dynamicznym rozwojem rynku e-commerce. Sektor, który dotychczas obsługiwany był w głównej mierze przez handlowców, zaczyna oczekiwać takiej samej obsługi i doświadczeń jak klienci z sektora B2C. Oczekiwania te dotyczą przede wszystkim kompleksowych i spersonalizowanych rozwiązań, z którymi klienci biznesowi mają styczność podczas zakupów indywidualnych.

Platforma e-commerce B2B a standardowy sklep internetowy

W 2013 roku rynek e-commerce B2B w Polsce był szacowany na około 140 mld zł, obecnie wartość ta wynosi około 215 mld zł, a według szacunków w ciągu najbliższych 4-5 lat wzrośnie o połowę. Warto więc zainteresować się sektorem klientów biznesowych. Co więc odróżnia platformę do sprzedaży B2B a B2C? Jest to przede wszystkim grupa odbiorców. B2C czyli Business to Customer dotyczy transakcji zawieranych między firmą a klientami detalicznymi. Segment B2B natomiast odnosi się do relacji między firmami. Ze względu na to, że sektor biznesowy to dość zamknięta grupa klientów realizująca przede wszystkim duże zamówienia, oferta e-commerce nie będzie identyczna dla wszystkich. Warto pamiętać również o tym, że cena jaką firma otrzyma za produkt może być regulowana w zależności od ilości kupionego towaru lub innych czynników ustalonych wcześniej między firmami. Same informacje, do których dostęp ma klient detaliczny różnią się od tych, które niezbędne będą dla klienta biznesowego. W przypadku platformy B2B, klient powinien mieć dostęp do faktur, płatności, dokumentów PZ, które są zbędne w przypadku sklepu internetowego skierowanego do zwykłego klienta. Ponadto, platformy te powinny różnić się procesem zakupowym. Należy bowiem pamiętać, że klient biznesowy dokonuje zakupu dużej ilości często tych samych produktów. Rozwiązanie B2B powinno więc wspierać tego typu zamówienia oraz ich edycję. Warto również zadbać o możliwość integracji platformy z systemami ERP, które umożliwiają nie tylko sprzedaż online, ale przede wszystkim zapewniają płynność procesu składania zamówienia.

Dlaczego warto wdrożyć platformę e-commerce B2B?

W czasach, w których dynamicznie rozwijający się rynek, konkurencja i coraz bardziej wymagający klienci stanowią duże wyzwanie dla przedsiębiorców, korzystanie z platformy e-commerce B2B przynosi wymierne korzyści. Tego typu platformy to przede wszystkim duże oszczędności oraz bardziej efektywne funkcjonowanie firmy. Znaczącą zaletą jest możliwość sprawnego prowadzenia transakcji „na odległość” i duża automatyzacja działań, dzięki której zwalnia się pracowników działu handlowego ze zbierania i oddawania do realizacji zamówień kontrahentów. Co ważne, minimalizuje się również ryzyko pomyłek przy zbieraniu i wprowadzaniu danych klientów, oraz znacznie ogranicza czas pracy pracowników. Za pośrednictwem platformy można również w szybki i prosty sposób kontrolować aktualne stany magazynowe, co z kolei umożliwia bezproblemowy dostęp do informacji o dostępności produktów. Najważniejszą zaletą e-commerce B2B jest jednak możliwość jej integracji z systemem typu CRM/ERP, które pozwalają na zbieranie i gromadzenie danych o poszczególnych klientach. Zarządzanie kontaktami umożliwia przypisywanie im określonych rabatów, kredytów, terminów płatności czy warunków dostawy.

Aleksandra Niezbrzycka