Rynek mobilny od kilku lat rośnie w ogromnym tempie, według szacunków aktualnie z urządzeń mobilnych korzysta już ponad 2 miliardy ludzi. Na tak duży rozwój nie są obojętni giganci rynku internetowego. Między innymi firma Google, która w kwietniu tego roku zaktualizowała swój algorytm wyszukiwania promując strony idące z nurtem ideologi responsywnego designu. Zdecydowanie lepsze wyniki podczas wyszukiwania osiągają strony, którym nadano etykietę „mobile friendly”.
Posiadanie mobilnej wersji strony www to nie tylko krok do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania, ale przede wszystkim zwiększenie wygody w poszukiwaniu informacji przez odwiedzających.

Podstawowe zasady dotyczące stron mobilnych:

Główne reguły dotyczące RWD można skategoryzować w czterech, poniżej opisanych, kategoriach.

 1. Dostęp
  Umożliwienie przeglądania treści naszej strony na urządzeniach mobilnych.
 2. Interakcja
  Łatwe i intuicyjne nawigowanie po stronie www.
 3. Wydajność
  Dzięki RWD możemy projektować stronę dla wybranych rozdzielczości ekranu, dopasowując m.in. rozmiary wyświetlanych grafik. Tym sposobem jesteśmy w stanie ograniczyć rozmiar pobieranej przez użytkownika strony, co zwiększa tempo jej ładowania.
 4. Atrakcyjność
  Spełnienie poprzednich trzech kroków daje nam prawie kompletną mobilną wersję www. Ostatnim już etapem jest jej dalszy rozwój i wykorzystanie możliwości, które dają nam urządzenia i przeglądarki mobilne (m.in. geolokalizacja, linki click-to-call, czy obsługa sliderów i galerii zdjęć poprzez gesty).

Podsumowując, by nie pozostać w tyle za konkurencją, posiadanie strony dostosowanej dla urządzeń mobilnych jest w tym momencie rzeczą bardzo ważną. Opierając się na statystykach wzrost mobilnych użytkowników Internetu jest bardzo dynamiczny, co również wiąże się z ogromnym wzrostem zapotrzebowania na treści dostosowane dla tego typu odbiorców.

Piotr Tomczak