Spis treści
Rynek mobilny od kilku lat rośnie w ogromnym tempie, według szacunków aktualnie z urządzeń mobilnych korzysta już ponad 2 miliardy ludzi. Na tak duży rozwój nie są obojętni giganci rynku internetowego. Między innymi firma Google, która w kwietniu tego roku zaktualizowała swój algorytm wyszukiwania promując strony idące z nurtem ideologi responsywnego designu. Zdecydowanie lepsze wyniki podczas wyszukiwania osiągają strony, którym nadano etykietę „mobile friendly”.
Posiadanie mobilnej wersji strony www to nie tylko krok do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania, ale przede wszystkim zwiększenie wygody w poszukiwaniu informacji przez odwiedzających.
Podstawowe zasady dotyczące stron mobilnych:
Główne reguły dotyczące RWD można skategoryzować w czterech, poniżej opisanych, kategoriach.
- Dostęp
Umożliwienie przeglądania treści naszej strony na urządzeniach mobilnych. - Interakcja
Łatwe i intuicyjne nawigowanie po stronie www. - Wydajność
Dzięki RWD możemy projektować stronę dla wybranych rozdzielczości ekranu, dopasowując m.in. rozmiary wyświetlanych grafik. Tym sposobem jesteśmy w stanie ograniczyć rozmiar pobieranej przez użytkownika strony, co zwiększa tempo jej ładowania. - Atrakcyjność
Spełnienie poprzednich trzech kroków daje nam prawie kompletną mobilną wersję www. Ostatnim już etapem jest jej dalszy rozwój i wykorzystanie możliwości, które dają nam urządzenia i przeglądarki mobilne (m.in. geolokalizacja, linki click-to-call, czy obsługa sliderów i galerii zdjęć poprzez gesty).
Podsumowując, by nie pozostać w tyle za konkurencją, posiadanie strony dostosowanej dla urządzeń mobilnych jest w tym momencie rzeczą bardzo ważną. Opierając się na statystykach wzrost mobilnych użytkowników Internetu jest bardzo dynamiczny, co również wiąże się z ogromnym wzrostem zapotrzebowania na treści dostosowane dla tego typu odbiorców.
Piotr Tomczak