Spis treści

Oficjalnie 30 lipca 2014 dowiedzieliśmy się (źródło) od developerów odpowiedzialnych za projekt PHP, iż wersja 6 oprogramowania zostanie porzucona. W głosowaniu autorów języka, w stosunku 24:58, uznano, iż kolejną wersja stabilną PHP będzie właśnie tytułowe PHP7. Za zamianą numeracji przesądziły niepowodzenia w wersji 6-tej, a większość z nowości w tej wersji i tak została zaimplementowana do gałęzi 5.X. Oprócz problemów z wersją pominiętą jest jeszcze jeden argument za zmiana numeracji, ale o tym poniżej.
Nowości w wersji siódmej jest kilka, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie myślę, pomimo to chciałbym skupić się jednak na samym rozwoju tego języka, a nie na technicznych aspektach tego procesu – te, każdy developer może wyczytać pod tym linkiem.

Czym jest PHP?

PHP to język większej części internetu i stwierdzeniem tego faktu, nie chciałbym wywołać flame wojny Apache vs Iis. Każdy programista, będzie przekonany o wyższości języka, w którym pisze nad innymi językami (i programistami poniekąd ;)) i generalnie nie ma w tym nic zlego (o ile nie nabiera to formy nachalnej utarczki). Pomimo swojego specjalnego miejsca w sieci, PHP popadł w stagnację, a kolejne update’y źródeł, nie przynosiły oczekiwanego od społeczności programistów zadowolenia. Wady PHP, które dość łatwo wyłapać, z biegiem czasu (i aktualizacji konkurencyjnych języków) były coraz większym wyzwaniem, nawet dla zagorzałych fanatyków języka. W między czasie urosła, niemała bezpośrednia konkurencja w postaci HHVM – wspierana i używana przez facebook’a. Zalety HHVM są imponujące, ale istnieje obawa, iż używanie HHVM w dłuższej perspektywie wymagało będzie przejścia z PHP na język Hack, który jest dedykowany tej platformie.

PHP w wersji 7 ma wyjść naprzeciw osobom, które już skreśliły ten język (pozdrawiam komentujących z facebook’a nasze ogłoszenie o pracę dla programisty PHP), wiernych, ale zmartwionych zastojem w rozwoju, developerów oraz konkurencji, która podgryza lidera ze wszystkich stron. Najlepiej testować realizacje, niż plany, jednak wstępne testy szybkości pozwalają ocenić, iż najnowsza wersja PHP, pozwoli przyspieszyć obecne aplikacje od 25% do 70% i to bez zmiany żadnej linijki kodu! Pięta achillesowa tego języka, czyli szybkość wykonania kodu nareszcie zostanie zoptymalizowana!

Zgodnie z oficjalnym timeline’m php data wydania 7 szacowana jest na „Mid October 2015” co przy nawet drobnym opóźnieniu zapewnia wszystkich developerom PHP udaną końcówkę roku.

Dla osób, które nie są przekonane do PHP, a przyszła aktualizacja wydaję się niepotrzebna, podam ciekawostkę: Pomyślcie jaki impakt na środowisko naturalne będzie miało zmniejszenie zapotrzebowania na moc procesorów w toku krótszego wykonywania obecnych kodów PHP na całym świecie. Czyż wynikiem tej zmiany nie jest bardziej czyste powietrze dla nas wszystkich?

Jakub Bokszański