Pozycjonowanie stron internetowych to już pewien standard w branży e-commerce, w ostatnich latach jednak znacząco wzrosła też świadomość dotycząca user experience. Synergia obu tych dziedzin jest istotna z bardzo prostego powodu: to SEO generuje widoczność i ruch, ale to UX sprawia, że ten ruch jest po prostu wartościowy. W jaki sposób te strategie się uzupełniają i jaki mają wpływ na sprzedaż w e-commerce?

Najpierw SEO, czy może UX? Od czego zacząć wdrożenie SXO?

Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz otworzyć sklep internetowy, czy też chcesz zwiększyć sprzedaż lub utrzymać ją na takim samym poziomie, na jakim jest obecnie, musisz mieć świadomość tego, że SXO to długotrwały proces, na który wpływ ma wiele czynników. Zacznijmy jednak od początku — czym tak właściwie jest Search Experience Optimization? Najprościej mówiąc, to strategia marketingowa, oparta na budowaniu widoczności witryny w wyszukiwarce oraz zwiększaniu konwersji za pomocą optymalizacji doświadczeń użytkownika. Tak powstaje tytułowa synergia SEO i UX, dająca najlepsze efekty w e- commerce. Nie są to puste słowa, a fakty, poparte danymi ze współpracy z różnymi klientami Semcore. Również to, że w 2022 Google stworzyło własny kurs user experience, wskazuje kierunek, w którym rozwijają się trendy e-commerce. Jeśli chodzi o priorytetowość wdrażania rozwiązań SEO oraz UX, podobnie jak w przypadku pytania: “co było pierwsze — kura czy jajko?”, ciężko jest wskazać, które elementy powinny być implementowane najpierw. Oczywiście, im wyższa jest pozycja w wyszukiwarce, tym więcej osób trafi na Twoją stronę. Jednak poziom sprzedaży nie jest zależny jedynie od tego, czy sklep znajduje się w TOP 10, a raczej od kwestii, czy jego obsługa jest intuicyjna zarówno na stronie mobilnej, jak i w oknie przeglądarki na komputerze. Na proponowane działania największy wpływ będzie miało to, co już zostało zrobione w witrynie, a także aktualne problemy, zgłaszane przez przedsiębiorcę. Więcej informacji z pewnością zapewni audyt SXO, który przeprowadzi agencja.

SXO to połączenie SEO i UX

W jaki sposób SXO pomaga zwiększać sprzedaż w sklepie internetowym?

Jak już zostało wspomniane, Search Experience Optimization to proces, tak samo jak budowa lejka sprzedażowego. Pozycjonowanie może być przeprowadzone najlepiej na świecie, jednak bez zastosowania odpowiednich technik sprzedażowych, automatyzacji, reklamy płatnej, etc., nigdy nie przyniesie oczekiwanych wyników. Oprócz wymienionych, pozostają jeszcze kwestie typowo UX-owe, bezpośrednio przyczyniające się do zwiększenia sprzedaży. Omówmy kilka najważniejszych.

Customer journey

Czy wiesz, jakie problemy podczas zakupów w Twoim sklepie napotyka klient? Jeśli nie, pora to zmienić. Oczywiście, customer journey to nie tylko jedno zagadnienie — osoby, badające tego typu zależności, skupiają się na wszystkich stykach odbiorcy z marką (przed, w trakcie, po dokonaniu transakcji). Jednak w przypadku e-commerce najważniejszym etapem jest oczywiście zakup towaru. Jeśli widzisz wzrost porzuconych koszyków, ważne jest dotarcie do sedna problemu. Być może formularz zamówienia jest zbyt skomplikowany, brakuje wygodniejszych opcji dostawy lub też wersja mobilna jest dużo wygodniejsza, co przekłada się na sprzedaż w tym kanale. Zdecydowanie schemat customer journey to prawdziwa kopalnia wiedzy, nie tylko pod względem projektowania widoku strony, ale też marketingu, zarządzania strategicznego oraz wielu innych aspektów prowadzenia przedsiębiorstwa.

Analityka zachowań użytkowników

Nawigacja strony internetowej musi być intuicyjna i jak najprostsza. Wygoda to często niedoceniany czynnik, warto natomiast pamiętać, że żyjemy w świecie, gdzie schematy oraz symbole odgrywają ogromną rolę. Przykłady? Odbiorcy automatycznie będą szukać popularnego “hamburgera”, pozwalającego rozwinąć opcje strony lub kategorie. Jeśli nie zostanie on umieszczony w widocznym, standardowym miejscu (a więc u góry strony, po lewej lub prawej), istnieją spore szanse, że internauta po prostu zamknie witrynę, bo nie będzie chciało mu się scrollować w nieskończoność, aby znaleźć np. formularz kontaktowy czy informacje dotyczące dostępnych płatności. Analityka zachowań użytkowników pozwala także zdobyć wiedzę o głębokości przewijania, sposobie poruszania się po sklepie online, kliknięciach oraz ruchach myszy, a także szybkości ładowania podstron.

Optymalizacja formularzy kontaktowych

Formularze kontaktowe w sklepie są po to, by ułatwić kontakt klientowi — brzmi dosyć oczywiście, prawda? Dzięki nim łatwo można zgłosić reklamację lub zwrot, zapisać się do newslettera, a nawet przekazać firmie feedback. Niezależnie od celu, który przyświeca tej funkcjonalności, aby ktokolwiek chciał z niej korzystać, musi być prosta, zrozumiała, a same treści jednoznaczne. Dlaczego warto? Formularze bardzo dobrze wspierają konwersję, zwłaszcza jeśli z tytułu zapisu użytkownik otrzymuje dodatkowe korzyści.

Testy A/B

Ułożenie treści na stronie, kolory, rodzaje fontów, różne wielkości przycisków… Wszystko to ma wpływ na realizację celów, nawet jeśli brzmi dosyć zabawnie. Tak samo jak w marketingu, a dokładniej w przypadku kampanii płatnych, również i w tym zakresie możliwe jest wykonywanie testów A/B. Sprawdzenie, która wersja serwisu jest lepiej odbierana oraz lepiej konwertuje z pewnością przełoży się na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym — dlatego warto testować nowe rozwiązania, a na podstawie wyników podejmować istotne decyzje.

Responsywność i czas ładowania

W XXI wieku powiedzenie “czas to pieniądz” jeszcze nigdy nie miało takiej racji bytu. Wystarczy bowiem długo ładująca się strona sklepu (w przeglądarce lub w wersji mobilnej), aby potencjalny klient zrezygnował z przejrzenia oferty, co przekłada się na wysoki współczynnik odrzuceń (churn rate).

Dlaczego SXO działa?

Jak można zauważyć po powyższych przykładach, SXO nie opiera się na czyimkolwiek “widzimisię”, a na analityce. Kompleksowe, twarde dane, stanowią najlepszą rekomendację do wprowadzenia zmian, a dodatkowo można uzyskać je już przy pomocy Google Search Console oraz Google Analytics. Strategia Search Experience Optimization sprawdza się w przypadku każdej branży, nie tylko e-commerce, a synergia różnych elementów dziedzin marketingu online zapewnia najlepsze rozwiązania, dopasowane do konkretnych potrzeb. Warto też pamiętać, że z SEO korzystają wszyscy, co oczywiście nie jest niczym złym. Jednak jeśli chcesz się wyróżnić wśród konkurencji i zadbać o pozytywne doświadczenia klientów, oferując im nowoczesną, przyjemną w użytkowaniu platformę zakupową, inwestycja w SXO będzie bardzo dobrym kierunkiem.