Spis treści
Co to jest WMS?
System WMS (ang. Warehouse Management System) – to magazynowy system informatyczny do zarządzania magazynem, a dokładniej przepływem produktów w magazynach, wykorzystywany w logistyce.
Zastosowania systemu WMS – do czego służy program magazynowy?
Systemy WMS służą koordynowaniu i skutecznemu zarządzaniu magazynem. Stanowią podstawowe narzędzie w zakresie takich czynności jak:
- administrowanie przestrzenią magazynową
- organizacja struktury magazynu
- szybkie i skuteczne lokalizowanie produktów w magazynie
- generowanie niezbędnych dokumentów
- tworzenie etykiet produktów
- drukowanie kodów kreskowych i innych elementów do znakowania towaru
- usprawnienie wszelkich procesów związanych z przyjęciem towarów do magazynu, ich składowaniem, znakowaniem, przygotowaniem do wysyłki i samą wysyłką
- usprawnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami (przyjęcie, załadunek, wysyłka)
- sprawne realizowanie zamówień
- kontrola stanu magazynowego
Dzięki temu w obrębie jednego systemu monitorowana jest cała ścieżka poszczególnych towarów – od wprowadzenia ich do magazynu po wysłanie do klienta. Każdy etap możemy w łatwy i szybki sposób zweryfikować, z dowolnego miejsca. Podobnie jak w przypadku procedury zwrotu lub reklamacji.

Oprogramowanie magazynowe – czy jest niezbędne?
Nie każda firma handlowa zdaje sobie sprawę jaką funkcję pełni oprogramowanie magazynowe. Podstawową cechą systemu zarządzania magazynem WMS jest przechowywanie i udostępnianie informacji dotyczącej stanu magazynowego z podziałem na miejsca położenia towaru – dokładnie wskazane miejsce składowania.
Systemy magazynowe optymalizują pracę każdego magazynu. Stanowią podstawowe narzędzie w zakresie administrowania przestrzenią magazynową, pomagają organizować strukturę magazynu, generują niezbędne dokumenty, a także usprawniają wszelkie procesy związane z przyjęciem towarów do magazynu, ich składowaniem, znakowaniem, przygotowaniem do wysyłki i samą wysyłką (również z uwzględnieniem miejsc paletowych). Systemy WMS umożliwiają śledzenie partii wszystkich towarów. Zapewnienie prowadzenia ewidencji, kontroli realizacji zamówień w czasie rzeczywistym, sprawnej obsługi i optymalizacji wszelkich procesów magazynowych pozwala na redukcję kosztów oraz zwiększenie wydajności pracy magazynu.
Nie posiadasz jeszcze warehouse management lub systemu ERP? Na rynku istnieje kilka rozwiązań. Ich różnorodność wywołuje pewne wątpliwości w procesie decyzyjnym. Część z nich nie stanowi zintegrowanego rozwiązania. Warto zatem porównać konkretny z innym systemem WMS i systemem ERP. Chętnie poznamy Twoje oczekiwania i potrzeby Twojego przedsiębiorstwa.
System zarządzania magazynem – dla kogo?
Z pewnością WMS system ułatwi pracę:
- wszystkim firmom działającym w branży handlowej, prowadzącej działalność w formie stacjonarnej i/lub online
- właścicielom tych firm i kadrze zarządzającej – mają dostęp do bieżących stanów magazynowych, możliwość generowania dokumentów i raportów, weryfikacji skali sprzedaży
- pracownikom praktycznie każdego działu, ale przede wszystkim obsłudze magazynów w procesie kompletacji zamówień – dzięki pełnym informacjom na temat stanów produktów i ich precyzyjnej lokalizacji są w stanie wykonać swoją pracę szybciej i efektywniej
- usługodawcom logistycznym, obsługującym przesyłki od wielu nadawców do wielu odbiorców (praktycznie każda firma logistyczna wykorzystuje jakieś oprogramowanie).

Co powinien posiadać dobry program magazynowy?
Prowadząc sprzedaż online niezbędne jest, aby system zarządzania magazynem WMS zapewniał:
- integrację z oprogramowaniem sklepu
- aktualizację stanów magazynowych i danych sprzedażowych w powiązaniu z zamówieniami składanymi online w czasie rzeczywistym
- automatyczne generowanie dokumentów magazynowych
- możliwość tworzenia etykiet produktów
- drukowanie kodów kreskowych i innych elementów do znakowania towaru
- sprawną aktualizację cenników
- automatyczne uzupełnianie stanu magazynowego
- szybkie i skuteczne lokalizowanie produktów w magazynie
- możliwość ewidencji towaru, przeprowadzenia inwentaryzacji z poziomu programu i raportowania
Niezwykle ważne są też możliwości integracji z innymi zewnętrznymi kanałami sprzedażowymi oraz punktem stacjonarnym. To musi zapewniać każde oprogramowanie magazynowe.
Jaki magazynowy system informatyczny wybrać?
Odpowiadając na to pytanie, należy wziąć pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby, ale również spojrzeć przyszłościowo – firma rozwija się, a z nią rośnie zakres niezbędnych funkcjonalności. To co dzisiaj wydaje się być wystarczające, za miesiąc, dwa, pół roku będzie kroplą w morzu potrzeb. Dlatego wybierając system WMS warto zwrócić uwagę także na zaawansowane rozwiązania programu magazynowego, w nowoczesnej technologii.
Naszym klientom funkcjonalność WMS oferujemy jako jeden z modułów zintegrowanego rozwiązania, jakim jest system ERP, dokładnie w IDEAerp, który umożliwia wdrożenie kompleksowego rozwiązania magazynowego w dowolnym miejscu – w każdym magazynie, w najróżniejszych branżach. Z uwagi na fakt, iż najważniejsze jest dla nas to, aby klient otrzymał system WMS idealnie dopasowany do jego potrzeb, w pierwszej kolejności zawsze zapoznajemy się z działalnością, jaką prowadzi i analizujemy jak funkcjonuje jego biznes. Następnie wspólnie ustalamy najważniejsze cele, na podstawie których opracowujemy dedykowane oprogramowanie magazynowe do konkretnego magazynu. Ma to dla nas bardzo duże znaczenie. Zależy nam bowiem na dostarczeniu klientowi najlepszego rozwiązania, które umożliwi najefektywniejszą organizację logistyki magazynowej oraz sprawne zarządzanie magazynem WMS. Wdrożenie systemu WMS, podobnie jak całego systemu ERP, zawsze poprzedzone jest testami. W ten sposób – zarówno my, jak i nasi klienci – mamy pewność, że przygotowany system magazynowy w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom i określonym wymogom.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jaki program magazynowo-sprzedażowy wybrać?

Jakie funkcjonalności oferuje system WMS w IDEAerp?
Profesjonalne rozwiązania magazynowe to must have każdego biznesu, opartego o sprzedaż, dystrybucję, czy samą produkcję. Automatyzują wiele procesów, zachodzących w firmie, usprawniając tym samym pracę personelu oraz kadry zarządzającej.
Dedykowane oprogramowanie ERP zapewnia:
- kompleksową kontrolę sprzedaży oraz zakupu, na każdym etapie
- rzetelne prowadzenie wszechstronnej gospodarki produktowej
- precyzyjną lokalizację produktów w magazynie, z podziałem na strefy magazynowe
- możliwość znakowania produktów (kody kreskowe, numery seryjne i katalogowe)
- integrację z kodami QR oraz czytnikami/skanerem kodów kreskowych
- tworzenie i organizację kartotek produktów, dzięki którym istnieje możliwość śledzenia wszelkich ruchów magazynowych i zapewnienia stałej kontroli stanu magazynowego – tak, aby nie dopuścić do pojawienia się braków
- możliwość kompletacji zamówień za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS
- integrację z systemem wydań zewnętrznych
- tworzenie pełnej dokumentacji magazynowej w oparciu o firmowy szablon
- dostępność do stanów magazynowych z różnych stanowisk i lokalizacji
- szybszą i dokładniejszą inwentaryzację towarów – według lokalizacji produktów, kategorii lub globalnie
- możliwość wyceny magazynów na konkretny dzień
- dostęp do bazy dostawców (dane kontaktowe, archiwum wiadomości wymienianych z dostawcą, podgląd aktualnych cenników) i zapytania ofertowe do nich kierowane
- możliwość określania progów minimalnych stanów, plus automatyczne generowanie listy zamówień produktów, których stan osiągnął minimalną ilość
- sprawne zarządzanie centrum logistycznym, z uwzględnieniem kosztów logistycznych
- monitoring produktów przychodzących
- możliwość obsługi większej ilości magazynów
- pełną automatyzację w wysyłaniu/realizacji zamówień

Jakie są korzyści z wdrożenia systemu zarządzania magazynem WMS?
Dzięki warehouse management system możliwe jest skrupulatne prowadzenie gospodarki towarowej oraz zarządzanie magazynem/zapasami. Zautomatyzowane mechanizmy zapewniają ciągłość sprzedaży, nie pozwalając na braki na magazynie, czy przeterminowanie produktów (wyślesz automatycznie przygotowane zamówienie i zrealizujesz zakupy u swojego dostawcy). System na bieżąco monitoruje etap zakupu, szacuje czas dostawy i segreguje towar na stanie magazynowym.
Najważniejsze korzyści systemu WMS to:
- permanentna kontrola stanów magazynowych
- redukcja kosztów
- wzrost efektywności i wydajności
- minimalizacja błędów na magazynach
- skrócenie czasu kompletacji zamówień
- poprawa obsługi klientów, skrócenie czasu oczekiwania na realizację zamówienia
- łatwiejsze zarządzanie magazynem

Zalety modułu Magazyn/Zakupy w systemie IDEAerp dla sklepu internetowego
Przed wyborem systemu WMS warto dopytać, czy obejmuje tylko jeden magazyn, czy umożliwia kompleksową komunikację między wieloma budynkami, podmagazynami itp. Należy upewnić się, czy oferuje możliwość korzystania z programu magazynowego również w formie online i z poziomu urządzeń mobilnych. I – co jest niezwykle istotne – czy zapewnia możliwość pełnej integracji z oprogramowaniem sklepu internetowego, jeśli taki prowadzimy lub planujemy wdrożyć.
Oprogramowanie IDEAerp oferuje wszystkie powyższe możliwości. Opcjonalnie, w zależności od potrzeb klienta i jego biznesu e-commerce, możemy:
- wdrożyć system do stacjonarnego punktu sprzedaży
- zintegrować system ze sklepami internetowymi opartymi o różne silniki (na przykład Magento, PrestaShop, IdoSell)
- wykonać integrację z marketplace’ami (Allegro, eBay, Amazon)
- korzystać z programu magazynowego z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne, zarówno w systemie Android, jak i iOS.
Zobacz jak wygląda automatyzacja w e-commerce w praktyce:
Nasze rozwiązanie ma zastosowanie w różnych branżach. Z pewnością sprawdzi się też w Twojej. Z przyjemnością poznamy Twoje potrzeby i zaprezentujemy dedykowane Twojej firmie rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu: zapytania@idea-commerce.com
Podsumowanie
System WMS to nieocenione narzędzie. Jego zasadniczym zadaniem jest optymalizacja pracy magazynu, co w praktyce ma przełożenie na efektywność i wydajność sprzedaży. Spełnia szereg opisanych powyżej funkcji, które usprawniają wszystkie zachodzące na magazynie procesy – od przyjęcia towaru, przez jego składowanie, kompletację, weryfikację, po samo wydanie.
Jeżeli chciałbyś skonsultować wdrożenie systemu WMS i IDEAerp w swoim przedsiębiorstwie, nie wahaj się z nami skontaktować: zapytania@idea-commerce.com . Chętnie skonsultujemy Twoje potrzeby i oczekiwania.