W odpowiedzi na rosnące w czasie rozkwitu e-commerce potrzeby internetowych konsumentów, sklepy internetowe stają się częścią coraz większej ilości przedsiębiorstw zajmujących się handlem. Spora ich część, w efekcie szybkiego rozwoju, jest również podstawą przychodów firmy. To właśnie ze względu na klientów sprzedawcy zobligowani są do ciągłego podążania za kierunkiem rozwoju całej branży. Właściciel sklepu internetowego, decydując się na prowadzenie sprzedaży online musi dostosować się do potrzeb klienta i zmieniającego się rynku e-commerce.

Na wzrost znaczenia rynku e-commerce w Polsce, bez wątpienia ogromny wpływ miała sytuacja epidemiologiczna na świecie. Właśnie przez ograniczoną możliwość dokonywania zakupów w sklepach stacjonarnych, wiele klientów zdecydowało się na korzystanie ze sklepów internetowych. Dzięki szybkiej reakcji właścicieli biznesów na zapotrzebowanie, kupowanie produktów codziennego użytku, zakupów spożywczych, czy z branży fashion stało się dużo prostsze.

W tym artykule zaprezentuję wybrane trendy w sprzedaży internetowej na rok 2022, które rozpoczęły się już pod koniec tego roku i ich popularność stale wzrasta oraz te, które na podstawie zagranicznych rynków można oszacować jako rozwojowe, również na naszym rodzimym podwórku. Spora ilość sprzedawców jest coraz bardziej świadoma, że korzystanie w sprzedaży z nowych technologii, wymaga analizowania zachowań klientów, zwracania uwagi na ich doświadczenia zakupowe i wprowadzania ciągłych udoskonaleń. Warto w tym temacie być na bieżąco, by stale windować swoją pozycję w świecie e-commerce.

Komfort i prostota kupowania

Robienie zakupów online za pośrednictwem urządzeń mobilnych sprawia, że konsumenci chcą wykonać jak najmniejszą ilość ruchów w celu dokonania zamówienia. Z jednej strony część sprzedawców jest już tego świadoma i stara się wdrożyć rozwiązania wspierające quick commerce, z drugiej zaś, cały czas możemy spotkać się w sklepach internetowych z brakiem wersji mobilnej.

Komfort i prostota kupowania (q-commerce) to aspekt, z którego wywodzą się w zasadzie wszystkie niżej wymienione trendy. Ilość polskich konsumentów korzystających z mobile shopping stale rośnie. Średni czas skupienia się na konkretnej rzeczy osoby dorosłej stale maleje, a klienci sklepów internetowych korzystają tylko z wybranych stron i aplikacji – takich, które będą komfortowe i proste w użyciu. Czas jest teraz bardzo ważnym zasobem. Jeśli proces złożenia zamówienia będzie zbyt skomplikowany, klient skorzysta z innego sklepu.

W odpowiedzi na problem przychodzi kilka rozwiązań, które zaczynają być coraz częściej wykorzystywane na platformach sprzedażowych:

  • składanie zamówienia poprzez jedno kliknięcie
  • kupowanie bezpośrednio na stronie produktu
  • strony produktowe w mediach społecznościowych
  • możliwość zapamiętania danych użytkownika
  • szybsze finalizowanie zamówienia
  • szybsze metody płatności

Dropshipping

W świetle głośnych afer związanych z promowaniem przez influencerów słabej jakości produktów, Dropshipping jest bardzo popularnym i większości znanym hasłem. Jednak nie zawsze ta forma prowadzenia działalności handlowej musi wiązać się z takimi działaniami. Wiele firm decyduje się na ten model ze względu na przeniesienie logistycznych zadań jak magazynowanie, kompletowanie i wysyłka towarów na współpracujące hurtownie. Ponadto, sprzedawca nie musi fizycznie posiadać towaru, co daje możliwość rozpoczęcia działalności bez wielkich wkładów finansowych, a sam może zająć się szukaniem nowych klientów z wykorzystaniem różnych kanałów sprzedaży.

Ten sposób sprzedaży online, ogranicza obowiązki sprzedawców do ustalenia opcji dostawy, płatności internetowych i technicznych aspektów działania sklepów internetowych.

Jeśli zadbamy by procesy te były po stronie kontrahenta odpowiednio dopilnowane oraz zdecydujemy się na wysoko jakościowe produkty, ten model biznesowy może okazać się strzałem w dziesiątkę, który pozwoli nam na zarządzanie sklepem z każdego miejsca na ziemi.

M-commerce

Co trzeci konsument robi dziś zakupy używając do tego smartfona. Niektóre branże odnotowują ponad 90% wejść na strony z urządzeń mobilnych. Należy mieć to na uwadze przy uruchamianiu lub udoskonalaniu swojej witryny. Warto więc zainwestować w usługi profesjonalnych projektantów UX, by maksymalnie uprościć poruszanie się i korzystanie z platformy.

Klienci cenią sobie intuicyjne zakupy online. Często będąc przekierowanym na stronę sklepu poprzez media społecznościowe, chcą w równie prosty sposób przejść przez proces zamówienia. W kolejnych latach z pewnością proces ten będzie jeszcze bardziej uproszczony i udoskonalany.

Warto zagłębić się w tym temacie i poświęcić budżet również na działania UX, by poruszanie się po sklepie internetowym było jak najbardziej przyjazne dla użytkownika. Ze względu na specyfikę dokonywania zakupów w ten sposób, należy również pamiętać, że użytkownicy chcą wykonać jak najmniejszą liczbę kliknięć również podczas wyboru dostawy czy płatności.

Automaty paczkowe

Według badań firmy Kantar, 89% badanych wybiera Paczkomaty firmy InPost jako najczęstszą formę dostawy. Duży wzrost ta forma odnotowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat, na co spory wpływ miała pandemia. W odpowiedzi na potrzeby konsumentów, inne firmy również zaczęły wprowadzać swoje urządzenia do bezkontaktowego, automatycznego odbierania i nadawania paczek. Ich ilość w kraju stale rośnie, a konkurencja stara się wyróżnić na tle innych. Dobrym przykładem jest One Box by Allegro, którego wszystkie urządzenia zasilane są energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, wyposażone są w czujniki jakości powietrza, a dookoła mają zostać obsadzone roślinami i zielonymi ścianami na budynkach.

Ogromnym atutem automatyzacji tego procesu jest dostępność w wielu lokalizacjach, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ponadto przesyłkę można odebrać, otwierając skrytkę z aplikacji w telefonie. Powiela się tu więc wspomniana już wcześniej wygoda i prostota użytkowania.

Omnichannel

Wielokanałowość działania przekłada się zawsze na zwiększenie ilości zamówień. Poza jednym kanałem, warto rozszerzyć sprzedaż o inne marketplace’y lub własny sklep internetowy. Analogicznie w przypadku posiadania sklepu, warto pojawić się w innych miejscach. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się Amazon, który niedawno wszedł na Polski rynek. Przy odpowiedniej integracji kilku miejsc sprzedaży, można swobodnie obsługiwać je, jak gdyby były jednym, a produkty trafiają do dużo szerszej klienteli.

Popularne staje się również docieranie do odbiorcy poprzez social media. Poza standardowymi postami i reklamami, coraz częściej różne serwisy społecznościowe dają możliwość publikowania konkretnych ofert zakupowych, dzięki którym konsument ma możliwość zakończyć sprzedaż po bezpośrednim przejściu do strony produktu.

Szybkie i odroczone płatności

Trend, który zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Coraz więcej klientów korzysta z szybkich płatności takich jak BLIK, by jeszcze bardziej skrócić swój czas i uprościć proces dokonywania zakupów. Sprzedawcy starają się oferować coraz szybsze i korzystniejsze rozwiązania, by zachęcić konsumentów do decyzji zakupowych oraz dosprzedać więcej produktów.

W tym bardzo pomocne a zarazem atrakcyjne dla kupującego są płatności odroczone. Pozwalają one na złożenie zamówienia i odłożenie w czasie jego opłacenia. Korzystając z tej możliwości, możemy zapłacić nawet w ciągu miesiąca lub po tym czasie, dopłacając ustalone wcześniej odsetki. Płatność procesowana jest w czasie rzeczywistym przez firmę pośredniczącą Ta metoda pozwala na sfinansowanie artykułów z segmentu premium, bez konieczności sprawdzania aktualnego stanu konta.

Sztuczna inteligencja – bot głosowy

Świetna alternatywa dla call center, w której nie musimy budować całego zespołu czekającego przy słuchawce na telefon, a jedynie odpowiednio skonfigurować aplikację. To właśnie od dobrego przygotowania scenariusza rozmowy zależy, jak bardzo efektownym narzędziem okaże się bot. Bez ingerencji osoby fizycznej, automat może poprowadzić rozmowy na temat pomocy technicznej (na podstawie najczęściej zadawanych pytań), dosprzedażowe, ankiety, czy klasyczny telemarketing.

Często problemy dotyczące zakupów w sklepie internetowym powielają się, więc nie powinno nic stać na przeszkodzie, by zamiast fizycznych pracowników, mogła doradzać sztuczna inteligencja. Jeśli robot będzie miał trudności z odpowiedzią na bardziej skomplikowane pytania, może połączyć rozmówcę bezpośrednio z pracownikiem sklepu.

Eco-commerce

Zapewne większość konsumentów ma świadomość, że nasza planeta cierpi i, jeśli nie podejmiemy jakiś kroków polepszenia sytuacji środowiskowej, może się to skończyć bardzo źle. Dlatego też, jednym z najpopularniejszych trendów rosnących w e-commerce jest ekologia. Począwszy od ekologicznych, biodegradowalnych opakowań, zrównoważonego transportu, po całkowitą eliminację ciężko rozkładających się materiałów.

Klienci są również bardziej skłonni wybrać właśnie te produkty, wspierające środowisko naturalne oraz zapłacić za nie więcej. Dodatkowo warto zadbać o to, by procesy w firmie zużywały jak najmniej materiałów oraz korzystać z tych odzyskanych.

Oryginalne pakowanie

Coraz bardziej popularny trend, pokazujący w jaki sposób można się jeszcze wyróżnić na tle konkurencji. Dzięki temu narzędziu sklepy uatrakcyjniają klientom zakupy nawet najprostszych i najtańszych produktów. Jeśli sposób pakowania jest oryginalny i przystępny wizualnie, szanse zakupowe wzrastają.

Najlepszym przykładem, wprowadzającym już coraz częściej oryginalne opakowania, jest branża beauty lub modowa. Często nawet jeden krem lub skarpetki potrafią dotrzeć w na tyle estetycznym i przyjemnym dla odbiorcy pudełku, że finalne odczucie na temat firmy generuje chęć skorzystania ze sklepu po raz kolejny.

Automatyzacja

Jest to rozwiązanie łączące lub wspierające większość z powyższych trendów. By dać użytkownikowi wcześniej wspominany komfort i prostotę użytkowania a zarazem nie zwiększać zasobów w firmie, można skorzystać z narzędzi, dzięki którym będziemy mogli zarządzać przedsiębiorstwem z jednego miejsca.

System ERP pozwala na zgromadzenie procesów biznesowych i ich automatyzację. Z jego poziomu można również księgować sprzedaż, prowadzić magazyn, czy generować raporty.

Dedykowanym systemem dla e-commerce jest IDEAerp, który prócz standardowych funkcjonalności, pozwala między innymi na zgromadzenie oraz zarządzanie zamówieniami wpadającymi z różnych kanałów (jak własna platforma, Allegro, Amazon etc.), integrację z dowolnymi kurierami, bramkami płatności, czy automatyczne wystawianie dokumentów podatkowych po ich zaksięgowaniu. Oprócz tego, dzięki wewnętrznemu modułowi do obsługi zwrotów i reklamacji, jesteśmy w stanie nie tylko uprościć i znacznie zmniejszyć czas wykonywania zadań przez pracowników, ale również skrócić ścieżkę, jaką przebywa klient.

Konkluzja

Trendy w e-commerce w 2022 roku będą skupiały się na tworzeniu jeszcze większego komfortu dla konsumentów, co przełoży się na stale rosnące wymagania. Sklepy internetowe będą Być może w ciągu tego roku będą pojawiały się nowe rozwiązania zwiększające satysfakcję z zakupów w internecie, jednak te, wyżej wypisane, skupiają na sobie aktualnie największe zainteresowanie. Mają one również jeden mianownik – jest nim automatyzacja i komfort.

Jeśli zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie najlepszym sposobem na zwiększenie atrakcyjności Twojego biznesu online, umów się na bezpłatną konsultację na temat jednego z naszych produktów.