System ERP
Wykorzystanie technologii chmury obliczeniowej jako formy przechowywania danych i niezbędnego oprogramowania dla firm cieszy się coraz większą popularnością. Warto zdawać sobie sprawę z niewątpliwych zalet rozwiązania, jakim jest system ERP w chmurze. Coraz większa liczba przedsiębiorstw odkrywa korzyści, jakie daje im przenoszenie danych na bezpieczną i łatwą w obsłudze chmurę, rezygnując tym samym z kosztownych inwestycji w infrastrukturę oraz wdrożenia dedykowanego oprogramowania. Poznaj główne zalety systemu ERP online i zobacz jak wiele możesz dzięki temu zyskać.
O ile wykorzystywanie chmury, czyli wirtualnego dysku w celach osobistych i prywatnych nikogo nie dziwi, o tyle wiele osób wciąż podchodzi z rezerwą do przechowywania w chmurze danych firmowych, często stanowiących podstawę funkcjonowania biznesu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że korzystanie z chmury w kontekście firmowego oprogramowania i przechowywania baz danych staje się na naszych oczach standardem, a dodatkowym argumentem niech będzie fakt, że w zgodnej opinii specjalistów, przechowywanie danych na wirtualnych dyskach może być znacznie bezpieczniejsze niż inwestowanie w drogie fizyczne maszyny.
Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zalet korzystania z programu ERP w chmurze.
Zaliczają się do nich:
Jeden z kluczowych aspektów, często decydujący o przeniesieniu danych na wirtualne dyski. Przechowywanie nawet skomplikowanych i rozbudowanych baz danych, oprogramowania ERP oraz pozostałych zasobów w chmurze wiąże się z brakiem konieczności inwestowania we własną infrastrukturę serwerową. Niższe są także koszty eksploatacji urządzeń, maleją opłaty za energię elektryczną oraz inne koszty, które często stanowią barierę zaporową, zwłaszcza w przypadku małych i średnich firm.
Wybierając oprogramowanie w chmurze, przedsiębiorstwo może przechowywać dane i korzystać z programów zainstalowanych na najnowocześniejszych, a przez to ultrawydajnych serwerach. Umożliwia to, za relatywnie niewielką opłatą, dostęp do ogromnych mocy obliczeniowych i nieograniczonej ilości przestrzeni dyskowej.
Samodzielna obsługa usług oferowanych w chmurze sprawia, że poszczególne operacje z danymi możemy wykonywać w sposób szybki i niezależny. Jednocześnie, niezbędne zasoby możemy zapewnić w bardzo krótkim czasie, w zależności od naszych potrzeb np. w momencie poszerzenia zakresu działalności firmy czy rozwojem jej poszczególnych sektorów.
Dostosowanie mocy obliczeniowej, ilości przestrzeni dyskowej oraz parametrów usługi do naszych aktualnych możliwości, stanowi podstawową korzyść związaną z użytkowaniem programów i przechowywaniem danych w chmurze. Skalowalność pozwala w każdej chwili zwiększyć wydajność wirtualnego dysku lub serwera, a jeśli zapotrzebowanie wzrasta okresowo – istnieje możliwość ponownego obniżenia przepustowości. Elastyczność tego rozwiązania ma wymierny wpływ na ekonomiczne aspekty zarządzania firmą.
Kolejną, istotną korzyścią dla posiadaczy danych i użytkowników oprogramowania w chmurze jest regularne tworzenie kopii zapasowych oraz znacznie prostsze wykonywanie backupu danych na wypadek awarii czy włamania do systemu. Choć uczciwie należy przyznać, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, to warto mieć gwarancję, że nie utracimy naszych danych, a ciągłość działania zostanie zachowana.
Mając na uwadze całe spektrum zagrożeń związanych z funkcjonowaniem systemów informatycznych, warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa związane z użytkowaniem oprogramowania w chmurze. Wspomniane wcześniej kopie zapasowe systemu, backup danych czy ochrona antywirusowa serwerów to tylko niektóre rozwiązania, dzięki którym firmy przechowujące swoje dane w chmurze oraz korzystające z udostępnianego na niej oprogramowania, mogą chronić zasoby przed utratą lub dostępem osób nieuprawnionych. Odzyskiwanie danych po awarii systemu lub urządzenia, jest znacznie prostsze i szybsze, dzięki czemu nie generuje uciążliwych przestojów w pracy, dając możliwość odtworzenia całego środowiska systemowego. O dodatkowych korzyściach w postaci braku stresu i strat finansowych nie trzeba wspominać.
Biorąc pod uwagę niewątpliwe zalety przechowywania danych i korzystania z oprogramowania w chmurze, wiele firm wciąż decyduje się na tradycyjną budowę środowiska informatycznego na fizycznych serwerach. Rozwiązanie takie jest znacznie bardziej kosztowne i przyjazne raczej dla największych firm, które przechowują ogromne ilości danych i korzystają z najbardziej zaawansowanego technologicznie oprogramowania. W ich przypadku dedykowane serwery mogą sprawdzić się lepiej, uwagi na liczne rozwiązania projektowane „na miarę”, dostosowane do indywidualnych wymagań. Jednak w przypadku małych i średnich firm, korzystanie z systemu ERP w chmurze może przynieść same korzyści, począwszy od znacznego obniżenia kosztów, poprzez zwiększenie wydajności i skalowalność zasobów, aż po kwestie związane z bezpieczeństwem i ochroną danych.
Rozwiązanie to zapewnia przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa. ERP w chmurze to system gromadzenia i przetwarzania danych, które w najwyższym stopniu chroni je przed utratą. Profesjonalne wirtualne dyski posiadają zabezpieczenia w postaci wielu kopi zapasowych. Zupełnie inaczej wygląda pewność przechowywania informacji na dysku stacjonarnym w firmie. Zrządzenie losu potrafi całkowicie przekreślić całe lata pracy. Pożar czy inny tragiczny wypadek może pozbawić firmę wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania materiałów archiwalnych oraz bieżących danych. Systemy wykorzystujące ERP w chmurze wolne są od zagrożeń. Przedsiębiorstwo, które oferuje możliwość skorzystania z takiej usługi, wdraża najlepsze zabezpieczenia informatyczne, które zapewniają wysoki stopień ochrony przed atakiem hakerskim, możliwością włamania się do systemu i kradzieży wrażliwych informacji. Jednak korzystanie z ERP pracującego w chmurze to przede wszystkim komfort i oszczędność związana z brakiem konieczności samodzielnego rozbudowywania potężnej infrastruktury informatycznej.