Prestashop

IDEA07

Darmowe platformy eCommerce stanowią coraz popularniejszą alternatywę dla płatnego oprogramowania do prowadzenia sprzedaży online. Wielu użytkowników dostrzega i wykorzystuje zaawansowaną funkcjonalność oprogramowania, udostępnianego w ramach otwartej licencji. Dodatkową zaletą korzystania z takich programów jest ogromna społeczność użytkowników, dzięki czemu łatwiej uzyskiwać porady i rozwiązywać problemy związane z bieżącym funkcjonowaniem e-sklepu.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do prowadzenia i zarządzania sprzedażą w internecie jest PrestaShop – darmowe oprogramowanie udostępnione na licencji Open Software, dające możliwość stworzenia sklepu internetowego od podstaw.

Czym jest PrestaShop?

PrestaShop jest niezwykle popularną platformą, z której obecnie korzysta ponad 250 000 sklepów internetowych na całym świecie. Przyjmuje się, że ze wszystkich darmowych platform eCommerce, to właśnie PrestaShop stanowi optymalne rozwiązanie dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z handlem w sieci. Pod względem funkcjonalności oraz wydajności, oprogramowanie najlepiej sprawdza się w przypadku małych i średnich sklepów, oferując wszystko, co niezbędne do zaprojektowania sklepu internetowego i efektywnego zarządzania sprzedażą.

Kompleksowe tworzenie sklepów internetowych w oparciu o oprogramowanie PrestaShop oferuje wiele firm i agencji interaktywnych, z uwagi na fakt, że polscy przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z tej popularnej platformy. Cena za wdrożenie PrestaShop zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji klienta w zakresie grafiki, wyboru rozszerzeń i funkcjonalności. Mimo że oprogramowanie udostępniane jest na zasadzie licencji otwartej, niektóre dodatki i rozszerzenia do PrestaShop są płatne. Warto jednak gruntownie przemyśleć całą strategię naszego biznesu w sieci i zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy rozszerzonych, płatnych funkcjonalności.

Porozmawiaj z ekspertem

Najważniejsze cechy platformy

Platforma w swojej podstawowej, darmowej formie oferuje bowiem szereg możliwości, które umożliwiają projektowanie sklepów na PrestaShop bez większych kosztów, co w przypadku mniejszych i debiutujących firm, ma bardzo duże znaczenie. Oprogramowanie wyposażone jest w edytor WYSIWYG, zapewnia dobre wsparcie SEO i liczne narzędzia optymalizacyjne, umożliwia wystawianie faktur, pozwala w efektywny sposób zarządzać płatnościami i dostawami produktów, jak również oferuje łatwe zarządzanie poprzez panel administracyjny. Dzięki rozbudowanemu systemowi komentarzy, ocen, porównywarek czy analizy zwyczajów konsumenckich otrzymujemy pełnowartościowe narzędzie do skutecznego zarządzania sprzedażą w sieci.

Korzyści ze sklepu PrestaShop

Możliwość zaprojektowania sklepu internetowego w optymalny sposób dostosowanego do najbardziej indywidualnych wymagań to zdecydowanie największa zaleta platformy PrestaShop. Dzięki licznym, darmowym i płatnym szablonom, dodatkom i rozszerzeniom, możliwe jest uzyskanie niezbędnych funkcjonalności, przy jednoczesnym uproszczeniu obsługi sklepu. Szerokie możliwości dotyczą zarówno strony graficznej, jak i zawartości merytorycznej serwisu.

Zalety PrestaShop

Zaletą korzystania z PrestaShop jest niewątpliwie intuicyjny charakter obsługi panelu administracyjnego. Wykonywanie podstawowych czynności, takich jak dodawanie produktów, przygotowywanie opisów, umieszczanie zdjęć czy tworzenie kategorii, odbywa się tu w sposób prosty i mniej skomplikowany niż w bardziej zaawansowanych platformach, np. Magento. Jeśli więc chcemy otworzyć swój pierwszy sklep internetowy, PrestaShop będzie dobrym pomysłem. Nie bez znaczenia jest również cena całego przedsięwzięcia. Wybierając darmową platformę, na starcie możemy sporo zaoszczędzić. Naturalne jest również to, że z czasem będziemy chcieli postawić na rozwój naszego biznesu. Rozbudowana społeczność PrestaShop, oferująca wiele dodatkowych rozszerzeń i międzynarodowe wsparcie techniczne pozwoli nam podnosić funkcjonalność już po wdrożeniu sklepu.

Wadą darmowego oprogramowania jest zazwyczaj design sklepów opartych na bezpłatnych platformach. W przypadku PrestaShop możemy być spokojni o rozwiązania graficzne i layout strony. Platforma oferuje szereg darmowych i komercyjnych szablonów, dzięki którym nasz sklep internetowy będzie prezentował się profesjonalnie i nowocześnie, co również ma istotny wpływ na zainteresowanie klientów i często przekłada się na bezpośrednią decyzję o zakupie.

Wielojęzyczność sklepu

Jeśli planujemy obsługę zamówień zagranicznych i chcemy, by naszymi klientami były osoby z różnych regionów świata, możemy skorzystać z wielu opcji i wariantów językowych, oferowanych przez PrestaShop.

Istotną z punktu widzenia wielu przedsiębiorców funkcjonalnością jest wersja multistore, dzięki której możemy łatwo zarządzać dowolną liczbą sklepów internetowych, w ramach jednego panelu administracyjnego, niezależnie od domeny. Łatwe powiązanie kilku sklepów i platform sprzedażowych pozwoli optymalizować prowadzenie działalności w sieci, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i ilości obowiązków.

Integracja i sprzedaż wielokanałowa

Właściciele sklepów elektronicznych z pewnością docenią fakt integracji platformy PrestaShop z ponad 180 dostawcami oraz hurtowniami oferującymi bogaty asortyment produktów z wielu różnych branż. Jeśli planujemy uruchomienie sprzedaży na popularnych serwisach sprzedażowych, takich jak Allegro, eBay czy w Zakupach Google, PrestaShop pozwoli nam kontrolować stan zamówień również w tych kanałach sprzedażowych.

Cechy PrestaShop

Oprogramowanie oferuje nam ponad 300 funkcji, dzięki którym zarówno wdrożenie sklepów PrestaShop, jak i administrowanie nimi, staną się intuicyjne i łatwe. Funkcjonalności platformy umożliwiają łatwe zarządzanie sprzedażą, klientami i obsługą zamówień. Jednocześnie PrestaShop to potężne narzędzie marketingowo-promocyjne, a dzięki licznym rozwiązaniom w zakresie analityki – także ułatwiające dotarcie do grupy docelowej. Efektowna prezentacja produktów, porównywanie cen, możliwość dodawania banerów, organizowanie promocji czy programów lojalnościowych, to tylko niektóre z wielu funkcji, do jakich otrzymujemy dostęp, otwierając sklep na tej darmowej platformie.

  • Dzięki szerokim możliwościom tworzenia kategorii i podkategorii ekspozycja towarów w sklepie może mieć dowolny charakter. Możliwe jest zaprojektowanie sklepu internetowego zarówno o prostej, jak i złożonej strukturze.
  • Oprogramowanie pozwala w pełni kontrolować stany magazynowe, umożliwia także wystawianie faktur i innych dokumentów.
  • Na uwagę zasługuje niezwykle intuicyjny i łatwy do przyswojenia system dodawania produktów, zdjęć i opisów. Proste zarządzanie pozwala na szybkie dodawanie do oferty nowych towarów oraz zapewnia ich właściwą ekspozycję. Możemy również w prosty sposób edytować atrybuty poszczególnych produktów lub całych grup produktów, różnicując poszczególne towary ze względu na rozmiar, kolor, moc i inne parametry.
  • PrestaShop udostępnia wiele opcji zapłaty za zakupione produkty. W sklepach tworzonych na tej platformie możemy płacić przelewem, za pobraniem, jak i za pomocą karty kredytowej lub szybkich przelewów internetowych, jak PayPal czy Tpay.
  • Wszystkie sklepy internetowe projektowane na PrestaShop mogą być obsługiwane w wielu językach, a płatności dokonywać można w różnych walutach. PrestaShop oferuje także obsługę kuponów rabatowych, bonów podarunkowych oraz wielu innych form programów lojalnościowych, dzięki czemu sklepy mogą pozyskiwać nowych klientów, proponując nowoczesne i atrakcyjne formy sprzedaży. Dzięki PrestaShop możesz również generować bony promocyjne.
  • Na uwagę zasługuje również szerokie spektrum narzędzi do analizy ruchu i zachowań konsumenckich na stronach sklepu. Dzięki nim możemy poznać zwyczaje i nawyki naszych klientów, dowiedzieć się, z jakich rejonów kraju i świata pochodzą, ile czasu spędzają na stronie i jaki jest współczynnik konwersji.
  • PrestaShop oferuje wielowymiarowe wsparcie w zakresie pozycjonowania i optymalizacji sklepu. Najważniejsze funkcje SEO dostępne na platformie, to m.in.: przyjazne adresy URL, obsługa nagłówków czy szerokie możliwości edycji tagów i metadanych. Przy dodawaniu poszczególnych produktów mamy również możliwość dodawania słów kluczowych, description czy meta-tytułów, które również pomagają podnosić pozycję sklepu w wyszukiwarkach.

To oczywiście nie wszystkie z kilkuset oferowanych przez PrestaShop funkcjonalności. Dzięki zaawansowanym możliwościom możemy optymalizować nasz sklep internetowy, dostosowując jego ofertę do indywidualnych wymagań naszych klientów.

Skontaktuj się z nami
aby rozpocząć nowy projekt