Systemy ERP stają się nieodłącznym elementem w prowadzeniu sklepu internetowego. Pomaga on zarządzać sprzedażą, logistyką, pilnuje stanów magazynowych czy automatyzuje powtarzalne czynności. To znaczne ułatwienie codziennej pracy dla osób, które kierują e-commercem. Systemy ERP sprawdzają się nie tylko przy sprzedaży detalicznej. Jeśli prowadzisz działalność skierowaną do klientów hurtowych – B2B – także powinieneś zainwestować w odpowiednie oprogramowanie.

System ERP dla B2B

Gdy prowadzimy firmę, używamy różnych programów, które na celu mają usprawnić naszą pracę. Jednym z nich powinien być system ERP z modułem B2B. Pozwala on na szybką wymianę informacji z naszymi kontrahentami. Z łatwością prześlemy dokumenty, wyeksportujemy zamówienia do systemu ERP czy zaimportujemy stany magazynowe.

Posiadanie platformy B2B zintegrowanej z systemem ERP, to także ukłon w stronę naszych klientów. Dla każdego z nich możemy przygotować indywidualną ofertę, która bierze pod uwagę aktywne rabaty. Klient widzi nasze produkty i może złożyć zamówienie. Może to zrobić o każdej porze i z każdego miejsca na Ziemi. Nie ma konieczności kontaktowania się telefonicznie, czy bezpośrednio z handlowcem. Klient dzięki temu ma swobodę w dokonaniu zamówienia – może to zrobić w odpowiednim dla niego czasie. Skraca to również czas realizacji, ponieważ informacja o zapotrzebowaniu trafia bezpośrednio na magazyn. Nie musi przejść przez handlowca, który przesyła informacje, wydłużając czas finalizacji.

Dodatkowo zarówno my, jak i nasi kontrahenci mamy dostęp do historii zamówień i wszystkich dokumentów. Łatwo można zweryfikować czy płatność została już zrealizowana, jakie produkty były wcześniej zamawiane.

Oferta, którą prezentujemy na platformie B2B, po integracji z systemem ERP, zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Na stronie wyświetlają się aktualne stany magazynowe, dzięki temu klient ma pewność, że otrzyma produkty, które go interesują. W przypadku, gdy danego produkty brakuje na stanie, istnieje możliwość ustawienia powiadomienia informującego o ponownej dostępności.

System ERP i B2B doskonale się uzupełniają. Dzięki przesyłowi informacji w obie strony, możemy generować raporty dotyczące naszego sklepu. Porównamy sprzedaż B2B do B2C, przeanalizujemy hity sprzedażowe w obu gałęziach, sprawdzimy status windykacji. Sprawozdania mogą dotyczyć każdego aspektu przedsiębiorstwa.

erp b2b

Podsumowanie ERP i B2B

Synchronizacja obu systemów odbywa się w obie strony w czasie rzeczywistym. Zmiany na stanie magazynowym, nowi kontrahenci czy produkty przesyłane są z systemu ERP do B2B. Natomiast wszystkie zamówienia złożone na platformie B2B błyskawicznie pojawiają się w ERP.

Jeśli jesteś zainteresowany możliwościami jakie oferuje takie rozwiązanie, zachęcamy do skontaktowania się z nami. IDEAerp z modułem B2B to kompletne rozwiązanie dla osób zajmujących się handlem hurtowym.