Nowoczesne platformy e-commerce oferują dziś ogromne możliwości w zakresie tworzenia sklepów online. Są funkcjonalne, gwarantują duże bezpieczeństwo danych, a ich instalacja i obsługa są bardzo proste. Jednak, aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał, trzeba zainwestować w dobrą usługę hostingu. Czym ona jest i jak wybrać najlepszą, odpowiednio dobraną pod konkretne oprogramowanie, np. Sylius? Tego dowiesz się z poniższego wpisu – skorzystaj z porad specjalistów firmy IDEA commerce!

Czym jest hosting?

W ogromnym skrócie hosting to miejsce na serwerze przeznaczone dla strony internetowej. Można na nim zainstalować m.in. oprogramowanie obsługujące sklep online. Jest usługą wynajmu przestrzeni dyskowej w zamian za opłacanie abonamentu. W ramach opłaty powinno się dostać również m.in. wsparcie techniczne, dostęp do aktualizacji oraz narzędzi ułatwiających zarządzanie zasobami serwerowymi.

Choć serwer może kojarzyć się z pojedynczym komputerem PC, tak w tym przypadku mamy do czynienia z całym klastrem tych urządzeń, połączonych ze sobą. Znajdują się w serwerowniach, odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach z systemem chłodzenia i wentylacją. Możesz uruchomić go we własnej firmie, ale koszty utrzymania są o wiele wyższe niż korzystanie z usługi zewnętrznej – hostingu.

Jednak zanim się zdecydujesz, warto zastanowić się, czego oczekujesz. Wydajność serwera musisz dobrać m.in. pod kątem tego, jakie środowisko e commerce chcesz wykorzystać, np. platformę Sylius. Wcześniej powinieneś zdecydować się na konkretny rodzaj usługi serwerowej.

Jakie są rodzaje hostingu?

Obecnie na rynku działa wiele firm hostingowych, więc możliwości wyboru są ogromne. Jednak przeglądając ich oferty, zazwyczaj trafisz na 3 rodzaje hostingu:

  • współdzielony – technologia, w której zasoby serwera są rozdzielane na całą społeczność, poszczególnych użytkowników serwera,
  • VPS (Virtual Private Server) – zasada działania podobna do poprzedniego rodzaju, ale dzięki wykorzystaniu specjalnego oprogramowania, rozwiązanie to jest bezpieczniejsze, gdyż gwarantuje pełną separację środowisk, a do tego daje użytkownikowi częściową kontrolę nad zasobami serwerowymi,
  • dedykowany – najdroższa usługa, w ramach której klient otrzymuje do dyspozycji cały serwer.

Warto dodać, że ostatni z typów hostingu, dzieli się jeszcze na 2 rodzaje. Użytkownik może wynajmować urządzenia utrzymywane przez usługodawcę lub zakupić własne i oddać je na przechowanie do zewnętrznej firmy. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z tzw. kolokacją.

Jaki hosting wybrać dla platformy Sylius?

Jeśli zaczynasz działalność w e-commerce i chcesz prowadzić mały sklep, teoretycznie współdzielenie serwera będzie najlepszym rozwiązaniem. To usługa tania, ale z drugiej strony mocno ograniczona. Tracisz możliwość zarządzania zasobami serwerowymi, a do tego dane będą w tym przypadku słabo zabezpieczone.

Biorąc pod uwagę hosting pod Sylius czy inne nowoczesne platformy sklepów online, serwer VPS lub dedykowany będzie lepszym wyborem. Zyskasz pełną kontrolę nad nim, możesz liczyć na duże bezpieczeństwo danych, częste aktualizacje oraz wysoką wydajność działania.

Przy wyborze koniecznie zwróć uwagę na parametry techniczne sprzętu. Każda platforma e commerce ma swoje wymagania i podstawą jest zawsze:

  • obsługa najnowszych wersji interpretera PHP,
  • baza danych MySQL w możliwie najwyższej wersji,
  • dostęp do FTP,
  • odpowiednia ilość przestrzeni dyskowej.

Oprócz tego przyda się również dostęp do SSH, darmowej certyfikacji SSL i codziennych kopii zapasowych.

Wybierz nowoczesny hosting stworzony z myślą o platformie Sylius!

Usług hostingowych jest wiele, ale w przypadku branży e-commerce najważniejsza jest ich skalowalność. Dzięki temu, w razie dynamicznego rozwoju sklepu, unikniesz konieczności jego przenoszenia na inny serwer. Jeśli szukasz najlepszych rozwiązań pod Sylius, postaw na nasz dedykowany hosting IDEAcloud! Działa na nowoczesnym sprzęcie, którego architektura gwarantuje wysoką niezawodność działania oraz bezpieczeństwo. Jest idealny również dla takich platform jak Symfony czy Magento. Już dziś skontaktuj się z firmą IDEA commerce i poznaj wszystkie zalety tej usługi hostingowej!