Trendy w projektowaniu stron internetowych

Ewoluujące trendy, zmieniające się potrzeby użytkowników i rozwój nowych technologii są przyczyną dynamicznych zmian w procesie projektowania stron internetowych. Dokąd zmierza webdesign w 2016 roku? Z pewnością będzie jeszcze bardziej funkcjonalnie, przyjaźnie oraz minimalistycznie. Mimo iż większość trendów będzie kontynuowanych, warto zapoznać się z tym co obowiązywać będzie w nowym roku.

Flat Design 2.0

Flat Design jest trendem, według którego przez ostatnie trzy lata projektowano większość stron internetowych. W tym czasie powstała cała masa projektów, które skupiając się maksymalnie na czytelności przekazu, rezygnowała z wszelkich ozdobników, gradientów, cieni i innych podobnych elementów. Płaskie projektowanie zyskało na popularności z momentem premiery systemu operacyjnego Microsoft a teraz można go zauważyć właściwie wszędzie – począwszy od ulicznych reklam, po aplikacje na smartfony.

Co będzie się działo z tym trendem w 2016 roku? Z pewnością dalej będzie on kontynuowany, ale co istotne, w nieco mniej „rygorystycznej” formie. Flat design 2.0 przyniesie użytkownikom więcej elementów przyciągających wzrok. W dalszym ciągu projekty będą opierały się w głównej mierze na minimalizmie, ale z pewnością pojawi się więcej cieni, tekstur i przejść tonalnych. Różnicę między flat designem, a flat designem 2.0 idealnie oddaje poniższy obrazek.

Scrolling stron

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że większość dzisiejszych stron internetowych jest „dłuższa” niż w przeszłości. Twórcy stron, głównie ze względu na konieczność dostosowania do technologii mobilnych, rezygnują z odsyłania i podlinkowywania treści na rzecz „przewijania”. Takie rozwiązanie jest z pewnością wygodniejsze dla użytkownika, w szczególności urządzeń mobilnych. Należy jednak pamiętać, że mimo iż scrolling daje duże możliwości związane z tzw. „story telling” oraz nawigacją, użytkownik może się nudzić ciągłym przewijaniem treści aby dotrzeć do interesującego go contentu. W tym roku rozwijane więc będą różnego rodzaju efekty i animacje, które sprawią, że samo „przewijanie” strony będzie przyjemniejsze i ciekawsze. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że efekty powinny być na tyle lekkie by nie obciążać przeglądarki.

Twórcy strony getbeagle.co w bardzo ciekawy sposób rozwiązali dość długi scrolling, przyciągając uwagę użytkownika do efektów łączących każdy kolejny ekran strony.

Responsive Web Design – nie trend, a standard

Jeszcze tak niedawno, twórcy stron internetowych skupiali się na tym aby ich projekty wyglądały i działały świetnie na komputerach stacjonarnych. Wraz z rozwojem technologii i urządzeń mobilnych, pojawiła się konieczność dostosowania stron właśnie do tych urządzeń. W tej chwili, żaden szanujący się projektant nie dopuści do tego aby strona była nieczytelna, nieinteresująca lub co gorsza – „wysypywała” się na tabletach lub smartfonach. W tym roku, twórcy stron w dalszym ciągu będą przykładać dużą wagę do RWD, sprawiając że strony będą jeszcze lepiej prezentować się na urządzeniach mobilnych.

O konieczności dostosowywania stron do RWD pisaliśmy w naszym poprzednim artykule Czy strony www powinny być responsywne?

Hamburger Menu

Jednym z elementów RWD jest zastosowanie tzw. „Hamburger menu” przy wyświetlaniu strony na urządzeniach mobilnych. Menu jest rozwijane przez użytkownika tylko w razie potrzeby, przez co nie zajmuje niepotrzebnie miejsca na ekranie tabletu lub smartfona. Charakterystyczna ikonka z trzema kreskami już na dobre zakorzeniła się w świadomości internautów, dlatego projektanci w dalszym ciągu będą korzystać z tego rodzaju menu.

Obraz, obraz, i jeszcze raz obraz

Przy obecnym minimalistycznym podejściu do projektowania stron internetowych, jasna wydaje się potrzeba stosowania dużych, interesujących i świetnej jakości zdjęć. Twórcy stron coraz częściej posiłkować się będą profesjonalnymi, przyciągającymi wzrok zdjęciami robionymi na zamówienie niż fotografiami z banków zdjęć.

Podobny trend tyczy się również wideo, którego znaczenie w 2016 będzie wyraźnie wzrastać. Filmy budujące markę właściciela serwisu, będą umieszczane na stronach w najróżniejszy sposób, np. jako tło.