Teksty pozycjonujące w obecnym czasie są jednym z podstawowych narzędzi służących do pozycjonowania stron www. Po zmianach, jakie zaszły w Google, content marketing stał się czymś, bez czego strona www praktycznie nie istnieje. Wiele tekstów umieszczanych na stronach www nie ma żadnej mocy. Teksty SEO to dość specyficzna forma, która powinna zawierać odpowiednią konstrukcję. Teksty SEO powinny być tworzone przede wszystkim z myślą o użytkownikach, którzy szukają w sieci informacji. Dla Google oraz użytkowników, największą wartość mają teksty w 100% unikalne, czyli takie, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Jeśli chodzi o samą konstrukcję, to tekst powinien zawierać od 1000 do 1500 znaków. Powinien być podzielony na 3 podtytuły oraz tytuł główny.

W każdej z 3 części powinno znajdować się jedno słowo kluczowe. Maksymalna liczba słów kluczowych nie powinna przekraczać 4%. Słowo kluczowe może być podlinkowane lub pogrubione, aby było bardziej widoczne dla wyszukiwarek. Tworząc tekst pozycjonujący SEO, trzeba pamiętać, że ma on podnosić wartość strony i generować na niej ruch. Pisząc tekst na potrzeby SEO, bardzo ważne jest, aby był on zwięzły i ściśle odnosił się do tematu. Niech tematem przewodnim każdego tekstu SEO będzie najważniejszy wątek.

Jakich błędów nie popełniać pisząc tekst SEO?

Próby poruszenia wielu wątków w jednym tekście, niszczą jego sens. Jeśli pisze się o meblach kuchennych, to warto skupić się np. na segmentach z drewna, niż na każdym rodzaju dostępnych mebli. Poruszając jeden wątek, można go szczegółowo opisać, co stanie się źródłem informacji, które przyciągnie nowych użytkowników. Użytkownicy z reguły nie chcą czytać zbyt długich tekstów. Tekst SEO podczas czytania nie może męczyć, a wręcz przeciwnie, powinien wciągać czytelnika. Content tworzony na strony, powinien być dopasowany tematycznie do danej strony. Jeśli podstrona jest o motoryzacji, to powinno się pisać tylko o niej. Czasami można zauważyć, że na wielu stronach www zawartość jest pomieszana i tak naprawdę jest o wszystkim. W tekstach pozycjonujących nie powinno się zachęcać do zakupu danego produktu, czy zapraszać użytkowników np. do odwiedzin sklepu. W takim tekście nie powinny się znaleźć ceny konkretnej usługi/produktu. Treści SEO powinny opisywać produkt, bez zbędnych jego ocen przez autora. Ocenę produktu oraz to, czy warto ją kupić, należy pozostawić użytkownikowi. Narzucanie czegokolwiek poprzez wychwalanie usługi, nie przyniesie zakładanego efektu. Tekst SEO nie powinien być reklamą, tylko opisem stanu faktycznego. Ważne jest, aby przedstawić daną sytuację tak, jaką ona jest w rzeczywistości. Ubarwianie i tworzenie sztucznego wizerunku, prędzej czy później przyniesie odwrotny skutek od zakładanego. Ceny za teksty pozycjonujące znacząco różnią się od tych zwykłych, ponieważ ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.