Czy warto rozwodzić się nad wyborem kartonu? Choć temat może brzmieć banalnie, to odpowiednio dobrane opakowanie dla e-commerce może mieć pozytywny wpływ dla Twojego biznesu. Konsumenci zwracają uwagę na wygląd przesyłki, która do nich dociera. Powstał nawet trend, który polega na odpakowywaniu paczek i prezentowaniu zawartości w formie filmiku w social mediach. Dlatego warto poświęcić tej kwestii więcej uwagi. Dopilnuj, aby klient otrzymał przesyłkę w stanie idealnym, wyzwalając w nim pozytywne wrażenia. Wówczas zapamięta zakupy w Twoim sklepie i chętnie wróci po kolejne produkty. Można przyjąć, że opakowanie to wizytówka Twojej marki. Zadbaj więc o nie.

Jakie funkcje pełnią opakowania dla e-commerce?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego materiału do wykonania paczki do Twoich produktów, weź pod uwagę jakie funkcje będzie pełniło opakowanie. Ochrona zawartości to jest kluczowa kwestia. Jeżeli o to nie zadbasz, możesz spodziewać się reklamacji – towar bowiem może dotrzeć do klienta uszkodzony. Po takim doświadczeniu konsument nie będzie chciał ponowić zakupów w Twoim sklepie. Pamiętaj więc, że zabezpieczenie przesyłki jest bardzo ważne.

Poza tym, odpowiednie opakowanie jest też reklamą dla Twojego sklepu internetowego, więc może pełnić funkcję promocyjną. Na kartonie możesz zamieścić logo lub zaprojektować coś charakterystycznego, związanego z Twoją marką, co z pewnością zwróci uwagę klientów.

Poniżej prezentuję infografikę, która przedstawia, jakie jeszcze funkcje może spełniać opakowanie.

Znaczenie opakowań w e-commerce

Dlaczego sprzedawcy powinni zadbać o opakowanie do produktu?

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego warto zadbać o odpowiednie opakowanie, to odpowiedź znajdziesz przy rozpatrywaniu jego funkcji. Przy wyborze kartonu musisz zwrócić uwagę na to czy:

 • ochroni spakowane produkty
 • projekt graficzny będzie stanowił dobrą reklamę dla Twojego sklepu internetowego

Idealnie wybrane opakowanie będzie świadczyć pozytywnie o jakości oferowanych przez Ciebie usług.

W przypadku opakowań, służących jedynie magazynowaniu produktów, będziesz kierował się innymi kryteriami. Kartony magazynowe kupuje się bowiem celem zabezpieczenia towarów podczas ich składowania. Nie trafiają do Twoich klientów. Ogromnym plusem tego typu opakowania dla e commerce jest możliwość wielokrotnego użytku, z korzyścią dla środowiska.

Czym jest FEFCO?

Jest to instytucja, która opracowała kod produkcji opakowań (znany jako „katalog FEFCO”). Poza tym wprowadziła międzynarodowy znak jakości produkcji. Katalog FEFCO to zbiór podstawowych wzorów do opakowań. Ma on na celu zastąpienie skomplikowanych opisów konstrukcji opakowań z tektury poprzez proste symbole, które są zrozumiałe dla każdego kraju.

Rodzaje opakowań dla e-commerce

Tak jak wspomniałam wyżej, zapewnienie bezpieczeństwa produktom jest kluczowe. Dlatego wybierając odpowiednie opakowanie do Twojego sklepu internetowego, sprawdź specyfikację.

Wyróżniamy następujące rodzaje opakowań:

Foliopaki kurierskie

Chociaż opakowania przywodzą na myśl kartony, to foliopaki też należy zaliczyć do tej kategorii. Dostosowane są do wysyłki produktów o mniejszych gabarytach. Do ich zalet można zaliczyć to, że są:

 • dostępne w wielu rozmiarach
 • szczelne – ochrona przed rozerwaniem, deszczem itp.
 • lekkie, dzięki czemu koszty wysyłki są niższe

Wysyłkowe koperty są bardzo popularne wśród sprzedawców.

Klapkowy

Wyszukując w przeglądarce „opakowania dla e-commerce”, w pierwszej kolejności pojawia się oferta klapkowych pudełek. Jest to najczęściej używane opakowanie, nie tylko w e-commerce. W jego opisie można znaleźć następujące określenia: pudełka klasyczne, standardowe, american box, american standard, RSC lub FEFCO. Ta opcja jest tania, jednak pudełko zamyka się za pomocą dodatkowych materiałów, tj. klej, nici lub taśma. Opakowania klapkowe występują w różnych rozmiarach. Można też złożyć zamówienie na konkretny wymiar. W katalogu FEFCO tego typu opakowania są oznaczone symbolem 0200.

Trzywarstwowy

Z pewnością jest to uniwersalny, najczęściej wykorzystywany materiał w produkcji opakowań. Produkt ten składa się z dwóch warstw pokryciowych papieru, a między nimi znajduje się warstwa falowana. Są różne podrodzaje kartonów trzywarstwowych, które różnią się grubością tektury.

Pięciowarstwowy

Należy do rodzaju kartonów klapkowych i składa się z pięciu warstw. Przeznaczony do transportu dużych i ciężkich przesyłek. Jeśli przy opisie opakowania znajduje się oznaczenie 5VVL, oznacza to, że karton jest pięciowarstwowy.

Przekładki

Czasem do rozdzielenia towaru sprzedawca używa w kartonie przekładki z tektury – to idealne rozwiązanie, gdy chce się dobrze zagospodarować przestrzenią kartonu.

Fasonowy

To konkurencja dla kartonów standardowych. Kartony fasonowe wykonane są z tektury, z wykrojnika (narzędzie do produkcji indywidualnych kształtów), dlatego nazywane są też wykrojnikowymi. Mają zazębiające się klapki i skrzydełka, dlatego łatwo się je składa. Dzięki możliwości dobrania indywidualnego wymiaru, możesz zapewnić idealne dopasowanie produktu do pudełka.

Z automatycznym dnem

Ta forma jest dobra do przesyłki mniejszych, ale ciężkich produktów. Dół złożony jest z dwóch warstw, przez co jest bardziej wytrzymały. Składa się dosłownie jednym ruchem, stąd nazwa „z automatycznym dnem”. Górną część zamyka się podobnie jak w kartonach tradycyjnych i zakleja.

Archiwizacyjne

Najczęściej występują w formacie A4 i B5 i posiadają przegródki. Tego typu opakowania dedykowane są do biur. Raczej nie znajdują zastosowania w branży e-commerce. W tym rodzaju opakowań można znaleźć takie kategorie jak pudła na:

 • segregatory
 • box’y
 • dokumenty A4

Kaszerowane

Wykorzystywane przy transporcie ciężkich przedmiotów, takich jak meble lub sprzęt AGD. Dobrze spełniają funkcję magazynową, ponieważ są wytrzymałe – ich wewnętrzna część pokryta jest trwałym materiałem, odpornym na lżejsze uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Ozdobne

Pełnią głównie funkcję reklamową. Ozdobne pudełko może być pozytywnym zaskoczeniem dla klienta i pozostawić dobre wrażenie, a nawet skłonić do kolejnych zakupów. Istnieje możliwość personalizacji i doboru odpowiednich kolorów. Zwykle nie nadaje się do wysyłki ciężkich produktów. Dlatego czasami sprzedawcy decydują się na umieszczenie tego opakowania w dodatkowym kartonie, który ma za zadanie go zabezpieczyć.

Branding

Materiały do pakowania

Istnieje wiele materiałów/akcesoriów, które z pewnością pomogą zabezpieczyć towar przed uszkodzeniem. Są nimi na przykład:

 • przekładki tekturowe
 • narożniki tekturowe
 • folia stretch
 • folia bąbelkowa
 • taśma klejąca
 • skropak

Opcji jest wiele. Ważne jednak, żeby wybrać takie, które pozwolą dostarczyć zakupione produkty do odbiorcy w całości. Dzięki temu klienci będą zadowoleni i będą chętnie wracać do Twojego sklepu online.

Automatyzacja pakowania

Wiesz już, jakie masz dostępne warianty produktów do pakowania. Może zastanawiasz się też nad usprawnieniem procesu pakowania i wysyłki? Prowadząc sklep online, ważne jest, żeby kompleksowo o wszystko zadbać. W przypadku branży e-commerce niezwykle istotna jest automatyzacja, ponieważ dzięki niej zaoszczędzisz czas i będziesz w stanie wysłać więcej towarów do klientów. Wiele firm wybrało produkt IDEAerp, który usprawnia sprzedaż wielokanałową. O funkcjonalnościach IDEAerp opowiada podczas webinarów ekspert e-commerce Piotr Szczypiorski. Oto nagranie jednego z nich:

Q&A

Czym są opakowania ekologiczne?

Są to opakowania, które zostały zrobione z wcześniej już używanych materiałów, z tzw. recyklingu.

Czy opłaca się inwestować w szatę graficzną pudełka?

Oczywiście. Wiele klientów jest wzrokowcami, dlatego warto zainwestować w atrakcyjniejszy wygląd. To dobra reklama Twojej marki.

Czy muszę zatrudnić grafika, żeby mieć swój projekt?

Nie musisz. Kupując ozdobne opakowania, najczęściej można skorzystać z pomocy sprzedającego.

Jak wybrać między kartonem fasonowym i klapkowym? Czy wybór ten będzie decydować o wynikach sprzedaży?

To wszystko zależy od Twoich potrzeb. Kartony fasonowe są idealne dla marki, która szuka zindywidualizowanych opakowań. Klienci na pewno zwrócą uwagę na estetykę tego typu pudełka. Natomiast klapkowe są bardziej uniwersalne, tym samym dają więcej możliwści.

Kontakt

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie wyboru pudełek do Twojego sklepu internetowego lub dopytać o system ERP, zapraszam do kontaktu: zapytania@idea-commerce.pl lub bezpośrednio przez stronę firmy IDEA commerce S.A.