Usługi programistyczne tak jak większość innych usług można oceniać pod względem jakości. Mimo, iż rynek oferuje bogatą ofertę specjalistów, trzeba bardzo zwracać uwagę na jakość ich usługi, gdyż nawet niewielka stawka godzinowa programisty może być nieopłacalna w przypadku długiego czasu realizacji.

Głównym kryterium, którym należy kierować się w swoich wyborach to przede wszystkim doświadczenie osób, którym powierza się niezbędne prace programistyczne. Nie bez powodu, duże znaczenie mają wszelkie certyfikaty (najlepiej producenta oprogramowania) oraz staż. Aktualne certyfikaty nie są proste do uzyskania. Wymagają one od dewelopera zarówno kompleksowej wiedzy ogólnej, jak i szczegółowej znajomości konkretnej platformy. Certyfikat uzyskuje się po zdaniu testu składającego się z około 100 pytań (zależy to od konkretnego certyfikatu) wielokrotnego wyboru. Aby uzyskać pozytywny wynik, należy uzyskać co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi. Nie bez powodu więc, takimi certyfikatami mogą pochwalić się najlepsi programiści oraz agencje interaktywne, które mają w swoich szeregach najbardziej doświadczonych specjalistów.

Dlaczego warto postawić na doświadczonego programistę?

Pomimo wysokich stawek za roboczogodzinę, warto być świadomym, że tylko doświadczeni programiści przeprowadzą prace szybko i efektywnie. Zespół z odpowiednim doświadczeniem potrafi przygotować realną wycenę prac, doradzić podczas ich planowania, zaproponować rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta. Kolejnym ważnym aspektem jest wiarygodność wykonawcy – podparta odpowiednim portfolio, oraz stałą i długą współpracą z klientami. Zaufanie takie oczywiście buduje się stopniowo i systematycznie, w ramach realizacji dla konkretnego klienta. Proces ten, niekiedy z początku niełatwy, po czasie daje obu stronom świadomość partnerstwa na wysokim poziomie biznesowym. Najwyższa jakość usług to także „know-how”, którego „kolega informatyk, który zrobiłby to szybciej” nie posiada, bo oprócz hobbistycznego zajmowania się programowaniem, nie ma doświadczenia, jakie daje wdrożenie wielu rozwiązań aktualnie działających w sieci. Często zdarza się tak, że klienci zwracają się do profesjonalnych agencji dopiero po negatywnych doświadczeniach, jakie mają z amatorskimi firmami. Generuje to realne straty zarówno czasowe, jak i straty związane z dochodzeniem swoich praw po wykonaniu nienależycie usługi programistycznej. Research dotyczący kompetencji wykonawcy to według nas obowiązkowy punkt działania przed podjęciem współpracy. Szczególną troskę należy dołożyć, aby wybrana firma, przestrzegała elementarnych zasad programowania, tak aby produkcja lub zmiana kodu odbywała się w najwyższych standardach.

Istotnym dodatkiem do usługi programistycznej jest także pomoc z innych powiązanych dziedzin. Działania związane z modyfikacją kodu strony czy sklepu w większości przypadków wynikają z konkretnych przesłanek związanych czy to z marketingiem, UI/UX czy planowaniem rozwoju. Na wagę złota jest firma, która w tym zakresie ma skuteczne „know-how” oraz sieć partnerów.

Jakub Bokszański