Firmie zajmującej się handlem online powinno zależeć na tym, aby klienci odwiedzający jej sklep mieli pozytywne doświadczenia zakupowe. Wpływa na nie wiele elementów, ale jednym z ważniejszych i jednocześnie często bagatelizowanych, jest hosting. Jego wydajność bezpośrednio przekłada się na płynność działania strony. Ważne jest też bezpieczeństwo wrażliwych danych przechowywanych na serwerze. Chcesz prowadzić sprzedaż online poprzez platformę e-commerce Shopware? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze usługi hostingowej.

Hosting pod Shopware – jakie musi mieć parametry techniczne?

Wybierając odpowiedni serwer pod to oprogramowanie, musisz zacząć od zapoznania się z jego parametrami technicznymi. Obecnie platforma Shopware w swojej najnowszej wersji wymaga od hostingu m.in.:

  • systemu operacyjnego Apache 2.2 lub 2.4,
  • PHP w wersji przynajmniej 7.2.0,
  • bazy MySQL 5.7 lub wyższej,
  • przynajmniej 4 GB przestrzeni dyskowej, może to być też chmura danych.

Są to wymagania minimalne, bez których spełnienia instalacja oprogramowania będzie niemożliwa. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na zasoby sprzętowe, dopasowując je do planowanego rozwoju sklepu. Im będzie bardziej rozbudowany oraz popularny, tym wyższe są wymagania względem serwera.

Wydajność, jaką gwarantuje usługa hostingowa, jest kluczowa. Badania pokazują, że zbyt długie ładowanie podstron sklepu online skutecznie zniechęca użytkowników. Niezadowolona społeczność opuszcza witrynę na dobre, a jej odzyskanie jest trudne. Najlepiej, jeśli wykorzystywana przez hosting technologia gwarantuje skalowalność zasobów sprzętowych. Serwer będzie elastyczny, automatycznie dopasuje wydajność do aktualnego zapotrzebowania platformy e-commerce, np. Shopware.

Usługi dodatkowe, które są ważne przy wyborze hostingu

Jeśli chcesz, aby wybrany przez Ciebie hosting pod Shopware był profesjonalny, przyda się certyfikacja SSL. Najlepiej, gdy będzie za darmo w ramach opłaty abonamentowej. Certyfikowany w ten sposób serwer zwiększa poufność danych, chroniąc konto każdego użytkownika sklepu i zapewniając mu prywatność.

Przyda się również działający całą dobę support techniczny. To wsparcie, w ramach którego zespół specjalistów pomoże Ci np. w przypadku problemów z działaniem usług hostingowych. Ważna jest także regularnie wykonywana kopia zapasowa danych trzymanych na serwerze. Odpowiednie narzędzia do jej konfiguracji powinieneś znaleźć w panelu administratora.

Wybierasz hosting pod Shopware? Uważaj na limity usługi!

Podczas wyboru konkretnego serwera musisz mieć świadomość, że każda usługa hostingowa ma pewne ograniczenia. Często są one zdejmowane tylko w początkowym okresie w ramach czasowych promocji. Bywa również tak, że firma hostingowa oferuje np. nielimitowaną przestrzeń dyskową, ale jednocześnie limituje ilość plików.

Wybierając hosting pod Shopware, koniecznie zwróć uwagę na te ograniczenia. Najczęściej stosowane limity dotyczą:

  • miejsca na dysku serwera,
  • transferu danych, czyli ilości informacji wysyłanych lub odbieranych przez Twój sklep internetowy,
  • liczby baz danych MySQL – jedna zawsze jest niezbędna, ale w przypadku rozbudowanych platform e commerce, może przydać się ich więcej,
  • ilości kont e-mail – zdarzają się też ograniczenia związane z pojemnością skrzynek, a nawet liczbą wysyłanych wiadomości.

Dlaczego jest to ważne? Jeśli któryś z limitów zostanie przekroczony, Twój sklep może być nawet czasowo wyłączony! Ryzyko takie jest szczególnie wtedy, gdy wykorzystasz zbyt dużo danych. Usługa hostingowa zostanie przywrócona dopiero po zresetowaniu ograniczeń. Warto więc wybierać hosting od razu z myślą o przyszłym rozwoju sklepu. Ewentualne przeniesienie na inny jest procesem skomplikowanym i często bardzo kosztownym.

Postaw na nowoczesny, skalowalny hosting dla Shopware!

Zablokowanie możliwości rozwoju sklepu online wynikające z ograniczeń serwera to najgorsze, co może spotkać jego właściciela. Z tego powodu postaw na sprawdzone rozwiązanie – hosting IDEAcloud od IDEA commerce. Jest stworzony m.in. dla takich platform jak Shopware, Magento, czy Sylius. Wykorzystuje najnowsze technologie, jest skalowalny, wydajny, niezawodny, a do tego gwarantuje bezpieczeństwo. Chcesz poznać wszystkie jego możliwości? Skontaktuj się z nami już dziś!