Ciągły rozwój technologii ułatwia nam każdy aspekt naszego życia, nie inaczej jest z prowadzeniem biznesu przez Internet. Sztuczna inteligencja (AI) odrywa coraz większą rolę i jeśli chcemy skutecznie konkurować na rynku, konieczne jest wdrożenie machine learningu.

Doczekaliśmy się czasów, w których roboty i sztuczna inteligencja to nie wymysły rodem z filmów science-fiction, a codzienność. E-sklepy coraz częściej korzystają z usług AI, a konsumenci nawet nie zdają sobie sprawy, kiedy pomógł im robot. Sztuczną inteligencją posiłkujemy się każdego dnia: Google, Facebook, Instagram, Netflix, na tych wszystkich serwisach używane są rozwiązania oparte na machine learningu.

Branża e-commerce również nie odstaję, jeśli chodzi o rozwój automatycznych rozwiązań, które mają ułatwić pracę oraz zwiększyć sprzedaż. Intensywny progres w mocy obliczeniowej i możliwości technologicznych przynoszą nowe rozwiązania dla przedsiębiorców, najpopularniejsze z nich to:

  • chatboty,
  • systemy rekomendacji,
  • zarządzanie magazynem

Chatboty ułatwiają komunikację z klientem.

Czym tak naprawdę są chatboty? To program, który zadaję proste pytania klientowi, aby poznać jego potrzeby i pomóc znaleźć rozwiązanie. Język stosowany przez chatboty jest naturalny, dzięki czemu konsumenci przeważnie nie odczuwają różnicy w rozmowie z robotem, a żywym konsultantem. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie tam, gdzie zapytania od klientów bardzo często się powtarzają. Chatbot może pomóc:

  • znaleźć odpowiedni rozmiar ubrania,
  • zarezerwować bilet lub pokój w hotelu,
  • sprawdzić stan przesyłki,
  • przekierować klienta do odpowiedniego działu w firmie.

Możliwości zastosowania chatbotów są nieograniczone. Można ich użyć wszędzie tam, gdzie komunikacja z klientem może zostać zautomatyzowana. Poprawnie skonfigurowany robot skróci czas oczekiwania klienta na odpowiedź, a dodatkowo jest dostępny przez całą dobę.

System rekomendacji – zwiększ sprzedaż w sklepie internetowym.

Podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, ekspedienci bardzo często polecają nam jaka koszula będzie pasowała do właśnie zakupionych przez nas spodni lub które słuchawki powinniśmy wybrać do nowego smartfonu. Dlaczego takiego rozwiązania nie wprowadzić do sklepów internetowych? System rekomendacji dobiera produkty, które później na wszystkich etapach ścieżki zakupowej są proponowane klientowi. Rekomendacje dobierane są przez rozbudowane algorytmy, które uczą się jak zachowują się użytkownicy strony. Analiza ścieżek, jakie pomiędzy produktami przechodzą klienci, tworzy właśnie rekomendacje. Dodatkowo sztuczna inteligencja wyciąga informację z plików cookie użytkownika, zbiera towary kupowane razem oraz historię zakupów danego klienta.

System rekomendacji skutecznie zwiększa średnią wartość i ilość produktów w koszyku. Spersonalizowane propozycje sprawiają, że klienci chętniej dodają do zamówienia podsunięte im pod nos produkty.

Zarządzanie magazynem – zamówienia i stany magazynowe pod kontrolą.

Sztuczna inteligencja może dostarczyć właścicielom sklepów informacje o czynnikach, które mogą wpłynąć na popyt i analizę jak duże zapotrzebowanie na dane produkty, może być na rynku. Ze względu na specyfikę działania machine learningu, im dłużej korzystamy z pomocy AI, tym przewidywania są dokładniejsze. Roboty wiedzą więcej o przedsiębiorstwie, klientach i rynku. Dzięki temu sklepy internetowe są w stanie lepiej zarządzać stanami magazynowymi w czasie rzeczywistym oraz przygotowywać się do peaków sprzedażowych.